Dolar Ne Kadar Düşecek? Doların Düşüşü Faizleri Ne Kadar İndirir?

Doların ateşinin düşmesi TL’nin değer artırdığı anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında meydana gelen ufak çaplı dalgalanma neticesinde ülke olarak kur ve faizlerin artışına neden oldu. Aradan geçen bir yılın ardından özellikle S 400 gerilimi sonrası ortalık sakin görünüyor. Bunun yanında Merkez Bankası başkanının değişmesi ve ardından ilk toplantı ile birlikte 4,5 yıl aradan sonra önemli bir faiz indirimine gidilmesi büyük bir aşama olarak dikkatleri çekiyor. Bu faiz indirimi ile Merkez Bankası ayrıca dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.

ABD Yaptırımlarının Olmaması

Rusya’dan alınan S 400 hava savunma sistemi sonrası ABD’nin tavrı olumsuz olsa da bir yaptırım kararının gelmemiş olması doların düşme eğiliminde büyük bir neden olarak gösterilebilir. Ayrıca ABD Merkez Bankası FED in faiz kararı da beklentiler arasında bulunuyor. Ülkemizde olduğu gibi ABD de Merkez Bankasına baskı bulunuyor. Bu baskı ile çeyrek puanlık bir indirim beklentisi piyasalarda ve küresel ekonomide mevcut. Daha büyük çaplı bir indirim herkes için sürpriz olarak nitelendirilse bile burada faiz indirimine neden olabilecek etkenlerden birisi Haziran ayında yapılan toplantı ile Çin ticaretinin yeniden başlatılması kararı. Zira bu durum piyasalara oldukça olumlu olarak yansıdı.

Trump’ın Verdiği Mesajlar

S400 hava savunma sistemi sonrası Trump ile Erdoğan arasında yapılan görüşme ekonomi ve kurlar açısından büyük önem taşıyordu. Yaptırım olmayacağı haberleri sonrası ekonomide olumlu rüzgarlar esmeye başladı. Merkez Bankasının faiz indirimi ve bu faizin de önemli bir puan olarak kabul edilmesinin ardından geçtiğimiz yıla göre ekonomide çok daha olumlu hareketler bizi bekliyor olabilir. Faiz indirimi sonrası kurlarda ve altın fiyatlarında da düşme görünüyor. Bu düşüşün beraberinde bankalardaki mevduat faizlerinin de indireceğini söylersek yanlış olmayacaktır. Domino etkisi yapacak olan bu indirimler sonrası daha ciddi düşüşler beraberinde gelebilir. Zira faiz indirimi ile ilgili hükümet kanadından yapılan açıklamada faizlerin yıl sonuna kadar kademeli olarak ineceği, bu indirimin de ölçülü olacağı yönünde.

Faiz İndirimi Sonrası Rakamlar

Merkez Bankasının faiz indirimi sonrasında piyasalarda önemli bir gerileme görüldü. Dolar 5,62 seviyelerine gerilerken, tahvil faizi 16,35 e indi. Bu durum ile 90 baz puanın bir günde indiğine şahit olduk. On yıllık tahvillerde de faiz 49 puan inişe 15,47 yi gördü.

TL Neden Değer Kazandı

* S400 alımı sonrası yaptırımların gelmemesi ve Trump’ın Türkiye’yi bu konuda haklı görüyorum diyerek yaptırımların karşısında duracağı beklentisi.

* FED faiz düşürmesi halinde TL’nin destekleniyor olması ve TL karşısında doların değer kaybetmesi.

* Enflasyon rakamlarında görünün ciddi düşüşler.

* Yaz mevsimi nedeniyle turizmin döviz çekmesi.

* 18 yıl aradan sonra cari dengede fazlalık oluşması.

* TL’nin değer artışı ile TL’ye yapılacak yatırımların artması.

Yorum yapın

Krediler