Doğum Parası Ne Kadar Oldu 2019

Sosyal devlet anlayışının en iyi örneklerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve bağlı birimlerince vatandaşlara vererek gösteren devlet doğum yapan annelere doğum yardımı yapmaya devam ediyor. Maddi ve manevi açıdan farklı destekleri olan doğum yardımı tüm annelere yapılabiliyor.

Devletin yardıma muhtaç kişilere ve annelere yaptıkları yardım tutarları yıllık olarak güncelleniyor. Bu güncellemeye etken hesaplamalara ise Asgari ücret tutarları etkiliyor. Yeni yıla girmemizin ardından belirlenen yeni asgari ücret ile birlikte yapılan yardımlardaki tutarlarda artış gösterdi. Yapılan % 26 oranındaki zam beraberinde yapılan yardımları da önemli ölçüde artırdı diyebiliriz. Artan yardımların başını ise çocuk parası, doğum yardımı, gebelik yardımı, emzirme parası, kreş yardımları ve yarım gün çalışma desteği gibi hususlar çekiyor.

Annelere Emzirme Ödeneği

2015 yılında çıkarılan yasa gereği ilk çocuk sahiplerine 300, ikinciye 300 ve üçüncü çocuğa 600 lira çocuk yardımı yapılıyor. Bununla birlikte doğum yapan kadınlara şartları taşıyor olması halinde emzirme ödeneği veriliyor. Hamilelik süresince gebelik yardımı yapılan anneler bu süreçte bazı hususları yerine getirmesi gerekiyor. Geçtiğimiz yıl 149 lira olan ödenek bu yıl 178 liraya çıkarıldı. Çalışan ve çalışmayan anneler bu ödenekten faydalanıyor olsa da, sigortalı olan annelerin 120 gün prim ödemesi yapması, bağkurlu annelerin ise geçmişe dönük olarak prim borçlarının olmaması şartlar arasında bulunuyor.

Doğum Yardımı Ödeneği

Yeni doğum yapan annelere yapılan bu yardımın tutarı en yüksek yardımlar arasında bulunuyor. Yapılan yardımın tutarı maaşa göre hesaplanıyor ve 112 gün üzerinden ödeniyor. Geçtiğimiz yıl en düşük doğum yardımı ödeneği 5 bin 50 lira iken bu yıl bu tutar en düşük 6 bin 367 olarak belirlendi. Bu rakamlar daha yüksek maaş alan annelerin maaşına oranla daha yüksek oranlara çıkabiliyor. Örneğin 4 bin lira maaş alan bir annenin alacağı yardım yaklaşık 10 bin liraya kadar çıkıyor. Bu yardımın alınabilmesi için Ziraat Bankası nezdinde hesap açtırmanız gerekiyor. Doğum izninin bitmesine müteakip olarak yatırılan bu paranın en üst limiti ise 47 bin 749 TL.

Kreş Desteği

Annelere yapılan yardımlar bunlarla sınırlı değil. Yarım gün çalışma desteği, kreş ödemesi için yapılacak katkılar, çoklu doğum yapan annelere ek yardımlar gibi bir çok husus bulunuyor. Özellikle asgari ücretli çalışan annelere geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme sonrasında kreş yardımı yapılıyor. Bu anlamda gelir vergisinden muaf tutulan kreş desteği asgari ücretin yüzde ellisine kadar verilebilecek.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Yapılan desteklerden birisi de çocukların okuma çağına gelene kadar annelerin yarım gün çalışma haklarına sahip olması. Bu nedenle doğum izni sonrasında anneler çocukları okula başlayıncaya kadar yarım gün çalışabilmelerin de etken çocuk sayıları. Artan çocuk sayısına göre yarım gün çalışma süresi de artış gösteriyor. ilk çocuk için iki ay,  ikinci çocuk için 4 ay, üç ve daha çok çocuk için 6 ay boyunca yarım gün çalışılabiliyor.

Yorum yapın

Krediler