Doğum Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır Ve Kaç Ay Alınır?

Doğum Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır Ve Kaç Ay Alınır? Resmi ismini ele almak gerekir ise eğer emzirme ödeneği olarak geçmektedir. kaç ay alınmaktadır ya da her ay mı ödenmektedir gibi sorulara cevap arayacağız. Bu bahsi geçen sorular ise oldukça merak edilmektedir. ortaya çıkmasındaki nedeni ele almak gerekir ise eğer nüfus artışı nedeni ile destekleme yapılmaktadır. Biz de sizlere 2019 yılındaki süt parası ile alakalı olan bilgileri vermek adına biz buradayız. Özellikle de akılda kalan tüm soruları size vermek adına bazı araştırmalar yaptık. Konu ile alakalı bütün bilmeniz gereken hususları sizin adınıza detaylı bir şekilde ele aldık. Genel itibari ile sizlere başlıklar halinde bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi sunacağız. Başlayalım isterseniz.

ÖNEMLİ NOT: Piyasada doğum parası alabileceğine iddia edip de danışmanlık yapan firmalara sakın itibar etmeyin. İlla ki birilerine danışacaksanız bu kişiler muhakkak hukukçular olsun. Tamamı kurumların insiyatifinde olan işler ve meseleler üzerinden kendisine pay çıkarmaya çalışan kişilerin ekmeğine yağ sürmeyiniz. Ayrıca doğum parasının herkese çıkmadığını biliniz.

Süt Parası

Kamuoyu genel olarak emzirme ödeneği olarak bilmektedir. Devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yeni çocuğu olmuş kişilere ödemektedir. 2008’den bu yana hayatımızda olan bu uygulama ile özellikle de nüfus artışı nedeni ile hayatımıza girmiştir. Bir diğer önemli neden ise aileleri bu anlamda desteklemektir. Bu sayede sosyal adaletin sağlanması noktasında da adım atılmış olacaktır. bir diğer önemli artı da yetişecek olan neslin temel ihtiyaçları anlamında bir eksiklik yaşanmamasıdır. Buradaki amaç elbette ki sağlıklı nesillerin geleceğe erişmesidir. Biz de yazımızda özellikle de merak edilen konular hakkında sizler için yaptığımız araştırmalar neticesinde oldukça kapsamlı bilgiler edindik.

Süt Parasını Kimler Alabilir?

Süt parasının ne kadar alınacağı ile ilgili süt parasının kimlere verileceğinin cevabını vermek istedik. Bağ-Kur ya da SSK olunması fark etmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni çocuk sahibi olan kişilere prim ödemesi yapmaktadır. bu arada bu noktada annenin sigortalı olması gibi de bir koşul aranmamaktadır. Bir çocuğu olan anne veya babadan bir tanesinin sigortalı çalışan olması bu anlamda yeterlidir. Emekli Sandığı memuru olan bir kişi bakımından durum biraz daha farklılık göstermektedir. Onların süt parasını Sosyal Güvenlik Kurumu değil de bizzat çalıştığı kurum yapmaktadır.

Bu anlamda devam etmek gerekir ise eğer devlet sadece süt parası desteği ile sınırlı kalmamaktadır. Çocuk sahibi olan ailelere ilk başta doğum parası adı altında başka bir yardımdır. Bu konu ile alakalı başvuru yapmış iseniz gerekli yerlerden cevabı hakkında da bilgi edinmeniz mümkün. bu gibi hususlar genel manada size katkı sağlayacağı için olsa gerek arkasında durmanız da önem arz etmektedir.

Süt Parası Alma Şartları Neler?

Bu anlamda sizde var olan ilk şart doğum neticesinde bebeğin yaşıyor olmasıdır. bir diğer şart ise 120 günlük bir prim ödemesinin olmasıdır. kadınlar adına doğumdan evvelki 10 ay evvele kadarlık süre adına en az 120 gün için prim ödemesi olması gerekmektedir. Erkek olanlar için ise bu süreçten evvelki 15 aylık sürenin olması gerekli görülmüştür. Bir diğer önemli detay ise bu anne ve babanın prim borcunun olmaması gerektiğidir. Bunun yanı sıra doğumun gerçekleştiği zamandan evvelki tarihler adına kişiler resmi nikah altında olmalıdır. Bu şartların sağlanması halinde gerekli yardımın alınması mümkün olacaktır.

Süt Parası Kaç Ay Alınıyor?

Yeni çocuğu olmuş olan bir anne ve babanın konuya ilişkin merak ettikleri arasında başta gelen soru ise kaç aylık süre ile verileceğidir. Şayet başvuru yapmış ve cevabı da olumlu bir şekilde gerçekleşmiş ise toplam olarak 6 aylık bir süre boyunca ödeme almaktasınız. Bu noktada oluşan bir yanlış anlaşılmaya da yanıt vermek gerekli olacaktır. genel itibari ile herkes bunu 6 aylık süreçte her ayın ödemesi ayrı şekilde olacağı şekilde sanmaktadır. Bunun yanı sıra genel itibari ile bu ödeme bir seferde gerçekleşmektedir. Yani kaç ay alınıyor gibi bir soruyu sormaya da gerek kalmamaktadır.

Süt Parası Ne Kadar?

Sosyal Güvelik Kurumu’ndan gelen açıklama neticesinde 2019 yılında bu anlamda yapılacak olan ödemenin ne kadar olacağını sizlere bu yazı sayesinde vereceğiz. Kurum’un yaptığı açıklama neticesinde 2018’deki süt parası aylık olarak 149 TL olarak belirlenmiştir. Yani eğer ki 2019’de bebek sahibi olmuş iseniz toplam olarak bu miktarı süt parası olarak alma hakkına sahipsiniz. 2019 ile alakalı bu noktada tahmin yapar isek eğer bu çok sağlıklı bir karar olmayacaktır. Süt parasının ne kadar olacağı noktasında önem arz eden diğer bir konuda enflasyon oranıdır. Bu oran ortaya çıkınca da SGK tarafından miktar kamuoyuna iletilmektedir. Bu anlamda 2019 ile alakalı bir açıklama yapılır ise eğer gerekli bilgiyi elde etmeniz adına güncel bilgilere ulaşmanız size yarar sağlayacaktır.

Süt Parası Nereye Yatar?

Merak edilen sorular arasında yer alan diğer bir konuda paranın nereye yattığıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Ziraat Bankası ile yaptığı anlaşma neticesinde MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi Sistemi) hayata geçirilmiştir. nihai olarak SGK’nın bütün şahıs ödemeleri burada otomatik olarak yapılmaktadır. Eğer ki başvurunuz onaylanmış ise Ziraat Bankası’nda vadesiz bir hesabınız var ise direk olarak  paranın yatması mümkündür. özellikle de bu sayede bir daha şubeye gitmek gibi bir işlem ile de uğraşmış olmazsınız. Yani herhangi bir bankamatikten istediğiniz vakitte çekmenin özgürlüğünü elde etmiş olacaksınız. Eğer ki böyle bir hesap yok ise o konuda da bir çare var. Bizzat adınıza yatırılmaktadır para. Bu noktada yapmanız gereken işlem ise TC kimlik numaranızın olduğu kimlikle beraber bir şube fark etmeksizin gidip çekme şansına sahipsiniz. Genel itibari ile yazımız bu şekilde idi. Umarım size fayda sağlamıştır.

Yorum yapın

Krediler