Dizel Aracın Avantajları

Özellikle daha önce dizel motorlu bir araç kullanmayan kişilerin en çok endişelendikleri hususların başında dizel motorun bakım masrafının çok olduğu, arızalanması halinde yine masrafın artacağı, motorin fiyatlarının yüksek oluşu gibi başlıca üç etmenden bahsedebiliriz. Fakat ayrıntıya girildiğinde dizel motorlu araçların avantajları saymakla bitmiyor.

Şu devirde dizel bile artık demode olmak üzere. Dizel yerine elektrikli araçlara ve scooterlara, elektrikli bisikletlere yatırım yapmak daha akıllıca. Bakmayın benzinli ve dizel araçların ikinci el piyasasının sürekli yükseldiğine. ÖTV zamları nedeniyle ve koronanın yarttığı üretim kıtlığından kaynaklanan geçici bir yükseliş bu. Aldanmayın.

Kullanılmamış araç alımında daha yüksek olmak üzere dizel motorlu araçların fiyatları benzinlilere oranla yaklaşık 7-8 bin lira daha fazladır. Bu yükseklik tüketicileri korkutan oranlar diyebiliriz. Fakat dizel kullanan tüketicilerin dizel motorlardan vazgeçemedikleri de bir gerçek. Bunu sadece kullanan bilir diyerek geçemeyeceğiz.

Aradaki Fiyat Farkı Yakıtla Çıkıyor

Webkredi.org ailesi olarak tüketicilerin merak ettiği hususlara yer vermeye devam ediyoruz. Makale yazarı olarak yıllar önce ilk dizel motorlu taşıtımı alırken benimde endişelendiğim hususlar olmuştu. 2006 yılında aldığım 1,5 motorlu aracın fiyatı benzinlisine oranla 3 bin 500 lira daha fazlaydı. Fakat aradan geçen 3 yılda yaptım yol ile düşük yakıt harcamasına neden olan LPG ile bile kıyasladığımda aracı alırken harcadığım fark çoktan kapanmıştı. Ayrıca benzinli motorda LPG ayarı, tank değişimi gibi problemler bir yana LPG tankının verdiği tehlike çanlarından uzak daha rahat bir kullanım sağladığını söyleyebilirim.

Güç Dizel Motorda.

Benzinli motorlara göre daha yüksek bir yakıt tasarrufu sağlayan dizel motorlarda motorun gücü ve tork değerinin yüksek olması ayrı bir kullanım zevki veriyor. Verdiği performans beygir gücüne göre bir harika. Araç sollamaya çıkıldığında bunu daha iyi anlıyorsunuz. İster düz bir yolda olsun ister yokuş çıkarken bu gücü hissediyorsunuz.

Benzinli bir motorun yağı 10 bin km de değiştirilirken dizel bir motorun yağını 15 – 20 bin kilometrede bir değiştirebilirsiniz. Bu da bakım masrafının aynı oranlarda olduğu anlamına geliyor.

Bazı tüketiciler tarafından gürültülü çalıştığından şikayet edilse de, gelişen teknolojiye ayak uyduran otomotiv sektörü motorin ile çalışan motorları da sessizliğe bürümüş durumda diyebiliriz. Araçlarda sağlanan yalıtım ile asgari seviyeye indirilen motor sesi çok düşük oranlarda diyebiliriz. Uzun yolda benzinli bir aracın motorundan gelen ses kadar diyebildiğimiz motorlar üretilmiş durumda.

Dizel Araç Alınmalı mı?

Kısaca kullanmış olduğu araçta güç olmasını isteyenler, LPG ile uğraşmak istemeyenler, özellikle küçük tankların sürekli boşalmasından dolayı sık sık petrol istasyonlarına gitmek zorunda kalmamak için dizel motorları seçebilirler. Elbette sürekli artan yakıt fiyatlarına nazaran motorin fiyatlarının daha düşük olması ve sergilediği performans nedeniyle tercih edenlerin sayısı da az değil.

Yorum yapın

Krediler