Devletten 100 Bin Gence 10 Bin Liralık Kupon Verilecek.

Kamu kurumlarında istihdam edilecek olan 100 bin kişiye verilmek üzere başlatılacak olan “Mesleki Yeterlilik Eğitiminde Kupon Sistemi” ile dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem ile devlet çalıştıracağı personeli mesleklerine göre kendisi yetiştirecek. Mesleki eğitime katılacaklara verilecek 100 bin gence 10 Bin Liralık kupon için hazırlıklara başlandı bile.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrası işsizlere iş sahibi olma yolunda yeni bir yol daha göründü. İŞKUR üzerinden alınacak başvurular için hazırlıklarda son aşamaya gelinmiş durumda.

Neden 10 Bin Liralık Kupon Verilecek?

Öncelikle devlete ait kamu kurumlarında iş gücünü artırmak, donanımlı çalışan sayısı ile daha hızlı ve güvenli hizmet vermek amacıyla alınacakları meslek dalında eğitiminin verilmesi için yapılan çalışmalar dahilinde 100 bin gence 10 bin liralık kupon verilecek. Bu sayede hiç eğitimi bulunmayan kişilerde alacakları eğitim sonrası, eğitimin özelliklerine göre kamu kurumlarında işe yerleştirilebilecek. İŞKUR’a yapılacak başvurular sonrası kuponunu alan gençler ise istedikleri şartlarda eğitim almanın yolunu bulmuş olacak. Burada gençler nasıl eğitim alacaklarına dair planlamayı kendileri yaparken, eğitimlerini alırken ayrıca devletçe cep harçlığı da verilecek. İŞKUR tarafından yapılan projenin çalışmalarının tamamlanması ile başvuru yapabilmek için gerekli şartlar ile nereden yapabileceğinize dair bilgiler ile başvurunun başladığını sayfamız üzerinden takip edebilir

Hangi Mesleklerde İstihdam Sağlanacak?

100 Bin Gence 10 Bin Liralık Kupon uygulaması ile istihdam edilecek eğitim sonrası her başvuran bu hakka sahip olmayacak. Fakat eğitim sonrası istihdamın nasıl şekilleneceği henüz belli değil. Fakat şimdiden istihdam edilecek olan Siber Güvenlik, Bulut Bilişim, Oyun geliştirme, Bilişim, Kodlama ve uygulama, geliştirme  başlıca meslekler arasında. Bu meslekleri kendisine iş olarak gören ve başvurusunu yapan, başvuru sonucunda başvurusu kabul edilenlere de 10 bin liralık kupon verilecek.

Cep Harçlığı Ne Kadar Olacak?

100 Bin Gece 10 Bin Liralık Kupon uygulaması ile başvurusu kabul edilen kişilerin cep harçlıkları, Sigorta giderleri, muhtemel iş kazası ve meslek hastalıkları gibi nedenlere karşı sigorta primleri de devlet tarafından karşılananlar arasında. Böylelikle eğitime katılımların sayısının artırılması hedeflenmiş durumda. Katılımcılara verilecek olan cep harçlığının tutarı henüz belirtilmedi.

Alacağı eğitimi ve meslek çeşidini başvuranların seçeceği bu uygulama dünyada az görülen bir çalışmanın ürünü. İstihdamın artırılması çalışmalarından sadece birisi olan bu uygulama ile iş verenlerin iş gücü sağlanırken, aynı zamanda eğitim ile özel eğitim kurumlarının da önü açılmış olacak.

Gelişen teknoloji ile bilgisayar dünyasının ufkunun genişlemesi en çok gelirin sağlandığı bilişim mesleklerine ilgiyi artırdı. Yeni yapılacak bu uygulama ile gençlerin en çok Bilişim mesleğine başvuru yapması bekleniyor.

Yorum yapın

Krediler