Devletin Verdiği Hibe Krediler

Daralan ekonominin canlanması adına devletin verdiği hibe krediler bir anlamda ekonomik olarak zor durumda olan esnaf ya da girişimci olan kişilere maddi destek anlamına geliyor.

Bilindiği üzere sonra zamanlarda piyasa bazında bakıldığı zaman ortalık savaş alanı gibidir. Kimsenin tek bir gün dahi karı olmadan dükkanlarını kapattığı görülmektedir. Çoğunlukla bu durum hem halkın elinde parasının olmamasından hem de satış yapılan yerin içerisinde borçlardan dolayı mal kalmamasından kaynaklanmaktadır. İki türlü de bu durum piyasaya yani ekonomiye zarar vermektedir. Devlet ise hem ekonominin canlanması hem de piyasa hareketliliği açısından hibe olarak kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi imkanları geri ödemesiz şeklinde olur. Hibeler genel de tek bir elden verilir. KOSGEB tarafından yeni iş yeri kurmak isteyen girişimciler için kredi imkanı sunulur.

Hibe Kredi Tutarları

Sunulan bu kredi imkanı 50.000 TL ile sınırlıdır. Eğer ki yeni bir iş kuracak olan girişimciler için sunulan bu hibe kredi imkanı yetmez ise devlet ekstra olarak 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi de vermektedir. Bu faizsiz kredi imkanı içinde başvurulan bankalarda sizlerin herhangi bir olumsuz sicili olmaması gerekir. Eğer ki bankalar ile daha önceden bir anlaşmazlık yaşamış ve aldığınız borcu geri ödememiş iseniz bu durum sizin kredi imkanlarından faydalanmanızın önüne geçecektir.

Kredi almak için başvuru şartları nelerdir?

Öncelikle KOSGEB veri tabanına kredi almak isteyen kişinin bir kayıt olması gerekir. Sonradan hangi bölgeden kredi imkanı sunulacak ise o bölgede var olan Hizmet Müdürlüğüne giderek oradan da kayıt olunması gerekmektedir. KOSGEB yeni iş kuracaklar için girişimcilik sertifikası programı düzenlemektedir. Öncelikle bu programa kayıt olarak gerekli eğitimlerin alınması gerekir. Sonradan bu eğitimlerin alındığına dair sertifikanın KOSGEB tarafından verilmesi lazım. Tüm bu aşamaları geçen kişileri yani girişimciler için artık iş projesi hazırlama kısmına gelindi. İş projesi KOSGEB’in destelemiş olduğu durumlar dahilinde yapılmalıdır. Eğer ki KOSGEB bu iş projesi içinde destek verecek bir unsur bulamaz ise hibe kredi imkanları sunulmayacaktır. Yeni iş yeri açma ve üretim yapma alanlarında KOSGEB öncelikli olarak kredi imkanı sunmaktadır. İş projesinin hazır olması durumunda KOSGEB tarafından var olan Hibe programlarından birine başvuruda bulunulması ve sonucunun beklenilmesi gerekmektedir.

KOSGEB hangi durumlarda kredi imkanını sağlar?

KOSGEB özellikle yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni bir iş yeri açan ve bu yeni açtığı iş yeri içinde üretim yapacak olan kişiler için hibe kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıca hibe kredilerin yetişmediği durumlar KOSGEB faizsiz olarak kredi imkanı da vermektedir. Bu faizsiz olarak kredi imkanı da yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi girişimcinin bankalar ile arasındaki anlaşmaya bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca kredi ve hibe verilme durumlarında özellikle kadın girişimcilere büyük ayrıcalıklar sunulmaktadır. Bunun nedeni de iş gücünde var olan kadın istihdam oranlarının artırılmasıdır. Buna istinaden öncelikle kadın girişimcilerin iş projelerine bakılmaktadır

Yorum yapın

Krediler