Devlet Destekli Traktör Hibesi ve Kredileri

Önemli Bilgi : TKDK traktör hibe desteğini 2014’te sonlandırmıştır. Önümüzdeki süreçte bu desteğin verileceğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Hibe Traktör desteği verilmesi halinde bu bilgi sayfamızdan duyurulacaktır.

Yenilenen şartlar ve farklı ortamlar bulunmasına rağmen her yıl güncellenen devlet desteklerinin arasında yine güncellenen devlet destekli traktör kredileri bulunuyor. Zaman zaman hibe krediler imkanı veriliyor olsa da, hemen hemen her daim traktör alımlarınız için devlet desteğinden faydalanabilme olanaklarınızı da planlarınız arasına almalısınız.

Sıfır ve İkinci El Traktör Alımında Devlet Desteği

Devlet destekli traktör kredi başvuruları Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Ziraat Bankası bu krediyi yeni, kullanılmamış, az kullanılmış veya beş yaşın altı traktör kriterlerine göre değerlendirerek çiftçilere sunulmaktadır. Ödemeler ise iki şekilde çiftçilere %50 si hibe veya 5 yıl geri ödemeli olarak düşük faizli şekilde sunulmuştur.  Ayrıca geri ödemeleri ise 3 ayda bir 6 ayda bir veya 12 ayda bir olarak çiftçinin isteğine göre planlanmıştır. Tabi hibe kredisinden faydalanmak isteyen çiftçilerin belli şartlara sahip olması gerekir. Bu şartlardan biraz bahsedelim.

Traktör Hibe Kredisi Şartları

* Müracaat eden çiftçilerin traktörleri bankaların anlaşma yapmış oldukları firmalardan almaları gerekmektedir.

* Müracaat eden çiftçilerin normal kredi prosedürü gibi KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kaydına mutlaka bakılır.

* Kredi almak isteyen çiftçilerin mutlaka bir ipotek göstermeleri gerekir. Bu ipotek büyük baş hayvan, küçük baş hayvan veya taşınmaz bir mal olabilir.

* İkinci el traktör alınmak istendiğinde mutlaka traktör yaşının 5 yaşın altında olması gerekmektedir.

* Tabi hibe traktör kredisi her il için verilmemektedir. Bu nedenle aşağıda belirtilen iller dışında kalan illerde müracaat etmek isteyen çiftçilerimiz direk traktör kredisi değil de Tarımsal Makine Kredisi alımı olarak ta kredi için müracaat edebilirler.

Hangi İller Traktör Kredisi Desteğinden Faydalanıyor?

Devlet destekli traktör kredisi şimdilik aşağıda belirtilen iller için  verilmektedir.

Ağrı, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kastamonu, Karaman, Kars, K.Maraş, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Ş.Urfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat tır.

Tabi bu illerde bulunup devlet destekli traktör kredisinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin TKD Kurumundan veya Ziraat Bankasından detaylı ve net bilgiyi alabilirler.

“Devlet Destekli Traktör Hibesi ve Kredileri” üzerine 4 yorum

  1. Genç çiftçice ne şartı var acaba alacak kimsenin üzerine arsa olması gerekli mi 1 buçuk aydan beridir işsizim ve zonguldakta yasamaktayim bu hibeden yararlanmak ici ne yapmam gerekli

    Yanıtla
  2. TKDK traktör hibe desteğini 2014’te sonlandırmıştır. Yanlış haber ve bilgilendirme yapılmaması rica olunur.

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler