Devlet Destekli Tarım Kredilerine Başvuru Şekilleri

Devletin tarım konusunda teşvik kredileri son zamanlarda oldukça çok başvuru almaya başladı. Özellikle genç çiftçilere olan kredi imkanları yeni iş kurmak isteyen genç girişimciler için oldukça iyi oldu. Gençler çiftçilik mesleğinin devamı için yeni iş kurmak istemektedir. Bu yeni kurulacak olan iş fikirlerinin devlet tarafından desteklenmesi için bazı başvuru koşullarının sağlanması gerekir. Genel de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yapılacak olan başvurular değerlendirmeye alınacaktır.

Genç Çiftçilere Özel Hibe Nasıl Alınır?

Eğer ki genç çiftçi iseniz ve devlet destekli hibe kredi almak istiyor iseniz bazı başvuru koşullarını sağlamanız gerekmektedir. Bu başvuru koşullarını sağlar iseniz sizler de devletin vermiş olduğu 30,000 TL’ye kadar olan hibeden yararlanabilirsiniz.

Başvuru koşulları;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak birinci koşuldur. Eğer ki yabancı uyruklu iseniz bu hibeden yararlanma şansınız yoktur.
  • 18 ila 40 yaş aralığında olmanız yeterlidir. Ancak bu koşulda ekstra bir bilgi vardır. Bu ilanın yayım tarihinden itibaren 18 yaşını doldurmuş kişiler ve 40 yaşını aşmamış kişiler başvuru yapabilir.
  • Daha önceden bu alanda faaliyet gösteriyor olmak da sizlere ekstra bir tecrübe kazandırır başvuru da bulunabilişiniz.
  • Genç çiftçilerin bu alanda faaliyet göstermek istemesi
  • Nufüs olarak 20,000 den az yerleşim alanlarında yaşayan çiftçiler
  • Kırsal alanda yaşıyor olmak
  • Başvuru yapıldığı tarihten itibaren artık ücretli olarak çalışıyor olmamak gerekir
  • Bu ilana başvuru yapılan tarihten itibaren artık örgün öğretimde okumuyor olmak
  • Başvuru yapılan itibar ile KDV ve vergi mükellefi olmamak koşulu da vardır.
  • Buna benzer bir proje kapsamında bakanlığın açmış olduğu hibe programlarından yararlanmamış olmak

Yukarıda saymış olduğumuz bütün bu özellikler eğer ki sizde var ise genç çiftçi hibe programına başvuruda bulunabilirsiniz. Genç çiftçilerin artık hibe alabilmek için bu şartları yerine getirmesi yeterli olacaktır. Devlet son zamanlarda özellikle gençlerin çok fazla çiftçilik işine girmesini istemektedir. Bundan dolayı da genç çiftçilere özel kredi imkânları her geçen gün daha da artarak devam edecektir.

İş Kuracaklara, İşini Büyütmek İsteyenlere Hibeler

Bilindiği üzere artık ekonominin yeniden canlanması için devlet KOSGEB aracılığı ile hibe desteği vermeye başladı. Bu hibe destekleri yeni iş kuracak kişilere olduğu kadar eski işini büyütmek isteyenlere de verilmektedir. Tabi ki yeni iş kurarken kolay alınabilecek bir hibe desteği eski işin büyütülmesinde biraz daha zor alınabilir. Bunun için girişimci kişilerin çok güzel bir sunum yapması gerekir. Özellikle girişim alanında kadınların daha da istekli ve arzulu olduğu görülmektedir. Tam anlamıyla devletinde istemiş olduğu durum budur. Devlet kadınların daha fazla üst düzey yönetici olarak kullanılması gerektiği düşüncesindedir.

Devlet şehirlerdeki korkunç ve amansız yığılmayı azaltmak ve tersine göçü desteklemek için kırsal bölgede yapılabilecek iş fikirlerine daha çok önem vermektedir. Bu konuda sonuna kadar da haklıdır. Kilometrelerce süregelen kuyruklar, artan kiralar ve zorlaşan altyapıyı bu şekilde kurtarmak istemektedir.

 

Yorum yapın

Krediler