Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın son yıllarda evlenecek olan çiftlere özel olarak hazırladığı devlet destekli evlilik kredisi türü hakkında merak edilen bütün detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Evlenecek olan çiftlerin maddi yönden zorlanmaları durumunda onlara kolaylık sağlamak için verilen bu kredi türünde sizlerden istenen şartların neler olduğuna göz atalım.

GÜNCELLEME: Beyler devlet sözde sizin evlenmeninizi ve 3 çocuk yapmanız istiyor gibi gözükse de esasına bu politikayı destekleyecek maddi imkan ve olanaktan acizdir. Üstelik bu aciziyet var olmasa bile emin olun elle tutulur, dişe gelen bir yardım yapacaklarını zannetmeyin. Etrafta görüyoruz çocuğu ile birlikte soğuk 1+1 evlerinde aç yaşayan işsiz çiftleri… Sakın hata yapmayın.

Evlilik kredilerine ihtiyaç duymayan çift yok gibi. Çünkü artık neredeyse hiçbir çift hayata bavul dolusu sermaye ile atılmıyor. Zira babalarımızın zamanında insanların maaşları çok daha dolgun ve birikim yapmaya müsaitmiş. Şimdilerde böyle bir imkan yok. O sebeple kredi şart oldu. Bu sebepten ötürü kendinizi suçlu hissetmeyi bırakınız ve yapılması gerekeni yapınız. Eğer hayatınızın en önemli zamanında harcama yapmanız gerekiyorsa bunun için gereken adımların da atılması lazım.

Evlilik Kredisi şartları nelerdir?

Hayat şartlarının her geçen gün giderek daha pahalı hale gelmesi beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Evlenecek olan çiftlerin bazıları maddi imkansızlıklar yüzünden yuva kuramazken, devlet bu duruma el attı ve evlenecek olan çiftlere özel hibe kredi türleri ile düşük faizli evlilik kredisi kampanyaları hazırladı. Bu yüzden sizlerde eğer evlenmek istediğiniz zaman belirlenen şartları yerine getiriyorsanız devletin sizlere sunmuş olduğu bu kredi türüne başvuru yaparak sorunsuz bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Yaş olarak devletin sizlerden istediği üst sınırın 26 olduğunu belirtelim. Hatta üniversite mezunu olan kişilerin yaş sınırı olarak 28 yaşına kadar bu kredi türüne başvuruda bulunması mümkündür.

Bunun dışında evlilik kredisi çekmek istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bir diğer detayda bankaların herhangi birisinde kendinize ait olan bir çeyiz hesabı açtırmanı gerekmektedir. Bunun için herhangi bir bankaya giderek çeyiz hesabı açtırmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Açmış olduğunuz bu çeyiz hesabınız üzerinden belirli bir miktar birikim yapmanız gerekmektedir. Bu sizlerden istenen şartlar arasında gelen bir diğer kriter olarak dikkat çekmektedir. Bu yüzden bankadan açtırmış olduğunuz çeyiz hesabı üzerinde birikim yapmanız gerekmektedir.

Bankada biriken paranızın tutarına göre devletin sizlere evlilik kredisinin yanı sıra çeyiz hesabı olarak da hibe kredi türünden verdiğini belirtelim. Yani devletin hesapları arasında yer alan çeyiz hesabınıza yapacağınız birikime bağlı olarak 5 Bin TL’ye kadar devlet desteğinden faydalanma şansınız bulunmaktadır. Bu oranların devamlı olarak güncellendiğini ve bu yüzden de sizlere net bir rakam söylemenin yanlış olduğunu belirtmek istiyoruz.

Devlet destekli evlilik kredisi limiti ne kadar?

Bu konuda devletin evlenecek olan çiftlere özel olarak hazırladığı kredi miktarının 50 BİN TL’ye kadar olduğunu açıklamak istiyoruz. Yani evleneceğiniz zamana yapacağınız evlilik kredisi başvurusunda devlet sizlere 50 Bin TL 0 faizli evlilik kredisi imkânı sunmaktadır. Ancak bunun dışında bankalarında sizlere kredi türü içerisinde sunduğu hizmetler bulunmaktadır. Bankalarında bu konuda sunmuş olduğu hizmetler arasında mutlaka o bankada çeyiz hesabınızın bulunması gerekmektedir. Çeyiz hesabı açtırdığınız zaman 3 yıl boyunca çeyiz hesabınızı kullanarak sizlerde devletin sizlere sunduğu bu hibe kredi türüne başvuru yapabilirsiniz. Hatta çeyiz hesabınız üzerinde 25 Bin TL biriktirdiğiniz zamanlarda devletin sizlere aynı zamanda 5 Bin TL hibe kredi desteği daha vereceğini belirtmek istiyoruz.  Bunun için bankalardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Faizsiz Evlilik Kredisi Var mı?

Konuyla alakalı olarak bir araştırma yaparsanız devlet bankaları da dahil olmak üzere hiçbir bankanın faizsiz evlilik kredisi ya da başka isim altında karşılıksız bir para vermesi söz konusu değildir. Ciddi bir makale kalabalığı olan internet sitelerinde böyle bir haber görürseniz acaba sorusunu unutmayın. Türkiye’de sosyal yaşamı desteklemek amacıyla Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının sunmuş olduğu yardım ve teşvikler bulunmaktadır. Bu teşviklerin alınması ise şartlara bağlıdır ve bu şartları taşıyor olmanız en önemli husus. Yapılan düzenlemeler, yönetmelikler hepsi incelendiği zaman faizsiz evlilik kredisi temini gibi bir nakit desteği söz konusu değil.

Finans kuruluşlarımız olan bankalar kendi bünyelerinde mutlaka evlilik kredisi kampanyaları temin edebiliyor. Temin edilen kredilerin alınmasında yine faiz ödemesi ve masraf kesintileri mevcut ve bir kredinin alınabilmesi için istenilen sicilin temizliği ve gelirinin bulunması önemli şartlar arasında. Yani hiçbir kurum veya kuruluş böyle bir maddi destekte bulunmuyor. Alacağınız herhangi bir tüketici kredisinden bir farkı yok. Fakat mevduat sağlamak adına yapılan çeyiz hesabı gibi kampanyalar bulunuyor.

İş Bankası çeyiz Hesabı

Evlenme mutlu bir son ile biterken aynı zamanda beraberinde masraflı ödemeleri ve borçları beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle yapılan ödemelerde rahat nefes alınabilmesi adına birikim yapılması şart. Birikimi elbette her tüketicinin yapması kolay değil. Bu nedenle evlilik için birikim yapma düşüncesinde olanlara İş Bankası Çeyiz Hesabı güzel bir alternatif. İş Bankası şubelerinde açtıracağınız çeyiz hesabına üç yıl boyunca para yatırmanız halinde devletin desteği olan yaptığınız birikimin yüzde 20’u kadarı evlenecek çiftlere ödeniyor. Böylelikle hem birikim yapıyorsunuz hem de destek almış oluyorsunuz.

Evlilik Ödemeleriniz İçin Akbank Çeyiz Hesabı

Yapılan birikim ile devlet desteğine sahip olmak için Akbank Çeyiz Hesabı açtırmanız da mümkün. Para ödemesi yapamayanları da düşünen Akbank düğün masrafları için yapacağınız birikime vereceğiniz aylık düzenli talimat ile Axess kredi kartınızdan kesinti yapılmasını da sağlayabilirsiniz.

QNB Finansbank Çeyiz Hesabı

Evlilik hazırlıklarına başlayan gençlerin aylık en az 100 TL para biriktirme şartı ile devlet desteğinden faydalanmak istemeleri halinde QNB Finansbank Çeyiz Hesabı açtırabilirler. 27 yaşını doldurmamış ve üç yıllık birikim yapmış herkese çeyiz hesabında biriken tutarın yine yüzde 20 oranında devlet desteği sağlanıyor.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Hiç evlilik yapmayan, 24 yaşını doldurmamış çiftler evlilik tarihlerinden üç yıl öncesinde başlayacakları birikim için Ziraat Bankası Çeyiz Hesabını seçebiliyorlar. En az üç yıllık birikim yapılması ve yapılan birikim için aylık en az 100 TL ödenmesi gerekiyor. Yine bu birikimlerin aksatılmaması da devlet desteğinin alınması için aranan şartlardan.

Diğer bankalarda olduğu gibi birikimin % 20 oranında devlet evlilik desteği sağlıyor. Fakat biriktirilen paranın oranı 5 bin lirayı geçmesi halinde en üst limit 5 bin lira olarak belirlenmiş.

Hangi Bankalarda Çeyiz Hesabı Bulunuyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar mevduat birikiminden pay alabilmek için devlet destekli çeyiz hesabına olanak sağlıyor. Bu anlamda evlenmeden önce çeyiz hesabı açabileceğiniz diğer bankalar ise şu şekilde;

  • Halk Bank Çeyiz Hesabı
  • Vakıfbank Çeyiz Hesabı
  • Denizbank Çeyiz Hesabı
  • Yapı Kredi Bankası Çeyiz Hesabı
  • İng Bank Çeyiz Hesabı

Yorum yapın

Krediler