Vergi Dairelerinden Satılık İcralık Araçlar

İllerde Defterdarlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren Vergi Daireleri  çeşitli türlerde bulunan hacizli motorlu araç satışları için  farklı dönemlerde ihalesi yapılması planlanan araçlar için liste yayınlıyor. Uygun fiyatlı motorlu taşıt almak isteyenler için alternatif bir yol olan araç alımında en çok dikkatleri çeken elbette araçların fiyatları. Bu anlamda 2-3 bin liraya dahi hacizli otomobil alabilecek vaziyette olması popüleritesini artırıyor.

Vergi Dairesinden Hacizli Araç Alımı Nasıl Oluyor?

Vergi dairelerinden satılık hacizli araç almak için ihale kayıtım formunu (form-7) tanzim etmeniz ve ihalenin yapılacak yere en az yarım saat önce gitmeniz gerekiyor. Burada satılacak aracın sergilenmesi yapılabiliyor. Doldurmuş olduğunuz form karşılığında Vergi Dairesi personelince size verilen bir tabela ile ihaleye katılım sağlıyorsunuz ve bu tabela ile fiyat teklifi verebiliyorsunuz. Defterdarlıklar Vergi Dairelerinin satılık hacizli araçları vekâlet yoluyla bir başkası için de alabiliyorsunuz. Fakat alım yapabilmeniz için araca en yüksek bedeli vermeniz ve ihaleyi kazanmanız gerekiyor.

Vergi Dairesinden Araç Alırsam Masraflarım Var mı?

Türkiye’de icradan satılan her araç için neredeyse teminat yatırılması şartı konulurken, vergi dairelerinden ihaleye katılım için böyle bir şart bulunmuyor. Buda katılımı artırıyor diyebiliriz. Girdiğiniz ihale size kalır ve sizde aracı alma kararı verirseniz Tellaliye Harcı, KDV ve Damga Vergisi masrafınız olacaktır. Burada KDV alacağınız ticari araçlar için % 18, Hususi taşıtlar için % 1 olarak belirlenmiş. Araç alımı için Araç Satış Tutanağı düzenlenirken bu tutanak için binde 5,69 oranında Damga Vergisi ödemesi gerçekleştiriyorsunuz. Küçük bir hesapla 10 bin liraya bir araç almışsanız;

Ticari Araç İçin Tellaliye Vergisi bin 800 TL, hususi için 100 Lira, Damga Vergisi için de 56,90 TL ödemeniz gerekecektir. Alınan motorlu taşıtın bedeli ise 3 gün içinde ödenmesi gerekiyor.

 Satılan Motorlu Taşıtları Görebilir miyim?

Defterdarlık Vergi Dairelerinden satılığa çıkarılan araçları elbette görebilmeniz mümkün. Bunun için alacağınız araç hangi il veya ilçedeki vergi dairesinde bulunuyorsa o ilçe ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Burada aracı yakından inceleyebilir ve eksikliklerini görebilirsiniz. Örnek olarak Bursa ilinde satılığa çıkarılan araçlara ait listeleri inceleyebilmeniz için güncel listesini yayınladık . bursa-vergi-dairesinden-hacizli-satilik-araclar

Vergi Daireleri yayınladığı hacizli araç listesinde aracın özellikleri ile , ihale tarihi, muhammen bedel gibi ayrıntılara ihaleye katılmak isteyenler için yer vermiş. Belirlenen muhammen bedeller aracın asıl bedelinin % 75 daha az oranında. Bu oran altında fiyat verildiği takdirde vergi dairesi ihaleyi iptal ediyor ve araç 7 gün sonra  ikinci kez ihaleye çıkarılıyor. Burada da verilen fiyat ne olursa satışı veriliyor.

Satılan Bazı Araçlar ve Muhammen Bedelleri Şu Şekilde;

 • 2012 Fiorino 30 Bin
 • 2012 Citroen Berlingo 45 Bin
 • 2010 Corolla 40 Bin
 • 2011 Sprinter 90 Bin
 • 2006 Hundai Getz 6 bin
 • 2014 Grand Max 80 bin
 • 2001 Clio 18 bin
 • 2013 Kia Picanto 48 Bin
 • 2004 Punto 20 Bin
 • 2005 Volvo s80 52 bin

Kredi Kullanabilir miyim?

Vergi dairelerinin satışlar karşılığı kredi tahsis etme bir özelliği bulunmuyor. Fakat Bankalardan alacağınız tüketici kredileri ile almak istediğiniz aracın finans kaynağını sağlayabilirsiniz. Bu durum elbette sizin kredi notlarınızla alakalı olarak banka tarafından verilip verilmeyeceğine göre değişkenlik gösterir. Yani taşıt kredisi kullanma gibi bir olasılığınız bulunmuyor.

Bazı İllerin İlan Yayın Adresleri

Antalya Vergi Dairesinden Satılık Hacizli Araçlar 

Bursa Vergi Dairesinden Satılık Hacizli Araçlar

İstanbul Vergi dairesinden Satılık Hacizli Araçlar

Adana Vergi Dairesinden Satılık Hacizli Araçlar

İzmir Vergi Dairesinden Satılık Hacizli Araçlar

Eskişehir Vergi Dairesinden Satılık Hacizli araçlar

Diyarbakır Vergi dairesinden Satılık Hacizli Araçlar

Kayseri Vergi Dairesinden Satılık Hacizli Araçlar

“Vergi Dairelerinden Satılık İcralık Araçlar” üzerine bir yorum

 1. Araç alımında bir zaman harcadık. Proje yazımı zor oldu. Ama fiyat olarak çok düşük rakamlara geldi. Teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın

Krediler