Çocuk yardım parası nedir nasıl alınır?

Devletin çocuk bakım parası olarak, çocukların bakılmasına ve eğitimine yardımcı olmak amacıyla verdiği yardımdır. Devlet bunun yanında eğer yeni doğan bir çocuğunuz varsa doğum yardımı adıyla da bir miktar para yardımında bulunmaktadır. Ancak doğum yardımı bir kereliktir. Daha sonra devler 0-18 yaş aralığında bulunan çocuklar içinse çocuk yardım parasını vermektedir. Bu da çocukların bakımlarının ve eğitimlerinin giderleri için yapılan bir yardımdır. Önceden belirtilen yasalarla kimlerin çocuk parası yardımından hangi şekillerde ve hangi şartlara bağlı olarak yararlanabileceği belirlenmiştir.

TÜYO: Arkadaşlar çocuk yardım ücretleri almak için öyle büyük bir bürokratik kırtasiyeye katlanmak zorunda değilsiniz. Ufak tefek gereklilikleri yerine getirenlere devletimiz yardım ediyor. Lakin bu süreçte form doldurulurken ya da devlete beyanlarda bulunurken “yalan beyanda” bulunmamaya gayret ediniz. Aksi halde sonradan başınız ceza kanunları ile ağrıyabilir. Bu konuda hata yapan maalesef çok oluyor. Dürüst davranmak bu tür durumlarda en iyisidir.

Çocuk parasından kimler yararlanabilir?

Çocuk parası alabilmek için bazı şartlar konulmuştur. Bu şartları tamamlayan kişiler çocuk parası adıyla verilen yardımdan yararlanabilmektedir. İlk olarak sigortalı olma şartı bulunmaktadır. Çocuk parası yardımından yararlanmak için kendi, öz çocuklarınızın bakımını üstlenmiş olmak ve onlara bakmak çocuk parası almak için gerekenlerden biridir. Bunun dışında da evlat edilen çocuklar için de yararlanılabilmektedir. Aynı zamanda mahkemece karar verilerek bakımını üstlendiğiniz çocuklar için de çocuk parası yardımı alınabilmektedir. Yine çocuğunuz üvey çocuğunuz da olsa bakımlarını üstlendiyseniz çocuk parası yardımından yararlanmak mümkün olacaktır. Çocuk bakım parasının alınabilmesi için sigortalı olmak gerektiğini söylemiştik. Bir de çocuğun 18 yaşını doldurmaması şartı vardır. Bu yukarıda sayılan maddelere uyan kişiler çocuk parası adıyla bakım yardımından yararlanabilirler.

Çocuk parası yardımı alacaklar için yardımın miktarı değişkenlik gösterebilir. Yardımın miktarı bakılan çocuğun yaş grubuna göre değişkenlik gösterecektir. Yani her yaş grubu için farklı miktarlarda yardım ödemesi yapılabilir. 0-6 yaş için belirli bir miktar ödenirken daha büyük yaş gruplarına başka miktarlar ödenecektir. 2018 yılında yardım miktarları da 0 ve 6 yaş aralığındaki çocuklar için 15,35 Türk Lirası ve 6 yaşın üzerinde olan çocuklar için de 25,68 Türk Lirası olarak açıklanmıştır. Çocuk parası adıyla yardım parası alan ailelere bu yardımların ödeme dönemlerinde ödeme yapılmaktadır. Bu yardımların ödemeleri 3 ayda bir yapılan ödemelerdendir.

SGK ve AB destekli çalışan anneye yardım

Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu ve Avrupa Birliği’nin ortak çalışmasıyla desteklenen çalışan anneler için çocuk bakım yardımı projesi de yapılmıştır. Burada da çalışan annelerin 2 yaşından küçük çocuklarının bakımları için destek olunması amaçlanmaktadır. Ancak her ilde geçerli olmayacaktır. Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde başlatılmış bir projedir. Bu proje ilk olarak 5 bin kişiyle sınırlıdır. Sadece anne olarak yararlanılmaktadır. Yine bu projeye bağlı olarak destekten yararlanmak isteyenler için belirli şartlar konulmuştur. Annelerin başvurdukları tarihte çocuklarının 0 ve 24 ay aralığında olması gerekmektedir. Bu aralığa 24. Ay da dahil edilmiştir. Annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şartı vardır. Yine burada da sigortalı ve işçi konumunda çalışıyor olmaları gerekir. SGK’ya 30 tam günlük primlerinin yatırılmış olmaları şarttır. Projenin uygulandığı saydığımız büyükşehirlerden birinde ikamet ediyor olması da şarttır. Çocukların ve annelerin de aynı evlerde ikamet etmeleri gerekmektedir. Annelerin çalışıyor olması şarttır. Annelik izninden yararlanan kişiler bu projeden yararlanamazlar. Yararlanmak için annelik izinlerinin bitmesi gerekmektedir. Son 1 senedeki ortalama brüt ücretin asgari ücretin brüt miktarının 2 katından fazla ücreti olmaması gerekmektedir. 2 katını aşması durumunda yararlanmaları söz konusu olamaz. Annenin bir başka çocuğa bakmıyor olması şartı vardır. Bu şartlar başvurmak isteyen annelerin ne gibi şartları olması gerektiğini göstermektedir.

Bunun yanında bir de ailelerin ödeme yaparak buna istinaden yardım aldıkları bakıcıların nasıl olması gerektiğine dair şartlar vardır. Bunlar da yine bakıcının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, yine bu projenin geçerli olduğu İzmir, Ankara, İstanbul, Bursa ve Antalya şehirlerinden birinde ikamet etmesi şarttır. Sigortalı olarak tam zamanlı bir çalışan olması gerektiği gibi, SGK primlerinin 30 tam gün yatmış olması şarttır. Bakıcının en düşük eğitim seviyesinin ilkokul mezunu olması gerekmektedir. Yaş sınırı olarak da en düşük 18 yaşında olabilir. Bu gibi şartları sağlayan bakıcılar ve annelerin şartlarını da sağlayan anneler için bu proje kapsamında başvuru yapılabilir.

Bu proje kapsamında da kabul edilen annelere aylık olarak asgari 320 Euro ve 416 Euro arasında bir miktar ödeme yapılacaktır.

Yorum yapın

Krediler