Çiğ Süt Destekleri Ödemesi Yapılıyor

Bir çok kanal üzerinden çiftçiye ekonomik desteğini sürdüren devlet bu anlamda önemli adımlar attı. Çiğ süt destekleri  ile de önemli bir yol kat eden hükümet yapacakları destekler için zaman zaman açıklamalar yapıyor. Bu açıklamalar eşliğinde müjdeyi alan çiftçiler ise ödemelerin yapılacağı günü beklemeye başlıyor. Önceki yıl Eylül, Ekim ve Kasım aylarına ait çiğ süt desteklerini alamayan çiftçilerin merakla bekledikleri ödeme tarihini Bakan Pakdemirli Hayvan Hakları Çözüm Çalıştayında açıkladı.

TÜYO: Arkadaşlar çiğ süt satışını kalkıp dev firmalara değil de butik olarak kendi namınıza yapabilirsiniz. Mesela markalaşabilir ve bir instagram hesabından ilanlar yayımlamak suretiyle bunu gerçekleştirebilirsiniz. İnsanlar hikaye sever. Çiftliğinizin hikayesini düzgün aktarabilirseniz o sütleri normalde sattığınızın 3 katına satarsınız.

Yapılan açıklama eşliğinde 25 Ocak tarihinden itibaren hayvan yetiştiricileri 2018 yılının Eylül, Ekim ve Kasım aylarına ait çiğ süt destelerini iki grup halinde alacaklar. Toplamda 260 bin 615 üreticiye 2 miyon 142 bin ton çiğ süt üretimi için 255 milyon lira ödeme yapılacak. Önemli bir tutar olan bu destek ile çiftçiler bir süre rahat bir nefes almış olacak.

Çiftçiler Ödemeleri Nasıl Alacak?

Yapılan açıklama eşliğinde  çiğ süt desteğinden faydalanacak çiftçiler iki gruba ayrılmış durumda. İlk grup TC numarası 6 ile 8 olanlar 25 Ocak Cuma günü akşam saatlerinde alabilecek. İkinci grup ise yine TC numarasının son numaraları 0,2 ve 4 olanlar 1 Şubat Cuma günü saat 18:00 den sonra alabilecekler. İlk gruba 113 milyon 787 bin lira dağıtılırken, ikinci gruba da toplamda 141 milyon 168 bin lira dağıtılacak.

Çiğ Süt Destekleri Sorgulama

Devlet tarafından yapılacak olan çiğ süt desteklerine ait sorgulamalar e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu sorgulama için şifresi bulunan tüketiciler ilgili sayfadan giriş yaptıktan sonra ne zaman alabilecekleri ve çiğ süt desteği tutarları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyorlar.  Bu tür sorgulamalar ile bilgi edinmek isteyen fakat henüz şifresini almayan çiftçilerin PTT yoluyla şifreleri almaları gerekir. Devletin verdiği bir çok hizmetin adresi haline gelen bu mecra üzerinden bilgi almak isteyen kişilerin mutlaka şifre sahibi olması gerekiyor. Bu dönemde olmasa dahi ileriki dönemlerde ihtiyaç oluşabilecek bu hususlar için şifre alınması gerektiği zaman zaman yapılan duyurular içerisinde.

Çiğ Süt Desteği Müjdesindeki Ayrıntılar

Bakan Pakdemirli Burdur’da çiftçilere gerekli müjdeyi vermiş olsa da, diğer taraftan süt üreticilerine gerekli desteğin yapılması gerektiğini belirtti. Buna rağmen ekonomik dengeleri yineleyen Pakdemirli, çiğ sütte desteği 10 kuruştan 25 kuruşa çıkardıklarını, 41 ilde hayvancılık için hibelere yüzde 50 oranında devam ettiklerini belirtti. Verilen hibeler ile birlikte 2 milyon hektar tarım alanı ise atıl durumdan kullanılabilir duruma geçtiği ve bu tarım arazilerinin sayesinde 13 milyon lira kazanç elde edileceği müjdesi bakan tarafından verildi.

Yorum yapın

Krediler