Çeyrek Altın Taksitlendirilir mi?

Kuyumculuk sektörünce benimsenmemesine rağmen geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren kredi kartına taksitle altın alımındaki yasak esnetildi. Bu esneme sadece takı durumundaki altın alımları için geçerli iken çeyrek altın taksitlendirilir mi sorusunun cevabı maalesef hayır oluyor.

Altın alım ve satımında kredi kartı ödeme farklı amaçlar doğrultusunda kullanılması nedeniyle tüketicinin mağduriyetinin önüne geçmek adına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) aldığı karar ile 2 Ağustos 2018 tarihinde altın satışlarında taksit yasağı uygulaması getirildi. Fakat zaman içerisinde daralan kuyumcu sektörünün önünün açılabilmesi için bu duruma esneklik getirilirken altından yapılmış olan takı, mücevher gibi ürünlerin alımında altın alımında kredi kartına 4 taksit imkanı getirildi.

Çeyrek Altın Alımında Taksitlendirme

Hediyelik takı olarak kullanılmasından dolayı tüketicilerin en çok aldığı ürün çeyrek altın. Güncel olarak altın fiyatlarında olan yükseklik nedeniyle tüketici bu alımı taksitle yapmak istiyor. Çeyrek altının güncel fiyatı 450 TL civarlarında hareket ederken bu tutarın taksitle alınması bir nebze alıcısını rahatlatan bir durum. Ziynet eşyası alımında taksit imkanının getirilmesi haberler ile tüketicilerin aradığı çeyrek altın taksitlendirilir mi sorusunun cevabı kişiyi mutlu etmiyor. Bunun nedeni çeyrek altın, gram altın ve diğer ürünlerin alımında taksit yapılmıyor oluşu. Taksitle altın alabilmeniz için önünüzde iki yol bulunuyor. Birincisi ticari kredi kartı ile taksitle alabilme diğeri ise yüzük, künye, kolye, küpe gibi takılar ile mücevherlerin alımı için en fazla dört taksit imkanının olmasıdır. Yani çeyrek altın alımı için taksit söz konusu değil.

İlgili Yazı : Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları

Kuyumculuk Sektörünün Bakışı

Altına taksit yasağının devam etmesine karşın özellikle düğün mevsimi öncesi takı ve mücevherler için en azından dört taksitle altın satışı imkanının getirilmesi kuyuculuk sektörünce olumlu karşılandı. Her ne kadar yetersiz olduğundan yakınıyor olsalar da, en azından düğün ve eğlenceler için alımı düşünülen künye, zincir, kolye gibi altınlara taksit yapılıyor olması hem kuyumculuk sektörü hem de finans sektörünce olumlu karşılananlar arasında.

Takı ürünlerinin satımında işçilik ücretinin alınıyor olması tüketiciyi zor duruma düşürse de, aynı zamanda bu ürünlerin dört taksitle alımı yapılabiliyor olması aynı zamanda tüketicinin de tercihi durumuna geldi.

Altın Alımında Kredi Kartına Sonradan Taksitlendirme

Bankaların tahsis ettiği kredi kartları ile altın alımında tek ödeme söz konusu. Bu ödeme tutarı bankasına ve kartına göre sonradan taksitlendirilebiliyor. Bunun mantığı ise mevcut tutar üzerinden kredi tahsisi ve üzerine faiz eklenmesi neticesinde oluyor. Yani peşin fiyatına sonradan taksitlendirme söz konusu olmuyor. Bir nevi tüketici kredisi çekmiş oluyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler