Çeyiz Hesabı Nedir Nasıl Açılır

Çeyiz hesabı; uzun vadede evlenmeyi düşünen kişilerin, evlilik işlemlerinden sonra birikimlerinin olması ve oluşacak borçları bu sayede kapatabilmesi için devlet katkısıyla desteklenerek oluşturulmuş bir hesaptır. İnsanları evlenmeye ve birikim yapmaya teşvik eden bir mevduat hesabıdır. Birikimli şekilde açılacak bu mevduat hesabının vadesi en az 36 ay şeklinde olmalıdır.

Çeyiz hesabı nasıl açılır?

Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişiler, bu konuda kendilerinde fon ve hesap ayırmış bankalara giderek, bu işlemi başlatacak evrakları imzalamalıdır. Burada başvuru yapan kişi 24 yaşını doldurmamış olmalıdır. Ayrıca evlenmemiş olması ve detayları Vatandaşlık Kanununun 28. maddesinde sayılan kişilerden olması diğer şartlardandır. Bu şartlara sahip olan kişiler çeyiz hesabı açılır. Banka, başvurudan sonra onay verdiği andan itibaren ilgili ödeme planı dahilinde çeyiz hesabı açılmış olur.

Aslında çeyiz hesabı açılma yaşının daha da düşmesi gerekiyor. Çünkü artık evlilik yaşı daha da yükseldi.

Çeyiz hesabında devlet katkısının rolü nedir?

Çeyiz hesabında devlet katkısı ödeneği bulunmaktadır. Bu sayede devlet, evlenecek kişilere karşı sosyal sorumluluğunu da yerine getirmiş olacaktır. 36 ay boyunca ödemeler aksatılmadığı takdirde ilk aşama tamamlanmış olur. İkinci şart ise 27 yaşını doldurmadan ilgili kişinin evlenmesidir. Evlendikten sonra 6 ay içinde aile cüzdanını ilçede görevli nüfus müdürlüğüne götüren kişiler, durumu bildirdiklerinde bir belge alırlar. Bu belgeyi bankaya verirler. Banka da bakanlığa yazıyı gönderdiğinde, artık son aşama olarak bakanlığın incelemesi ve katkıyı ödemesi kalır. Bakanlık olumlu görüş verdiği takdirde, ilgili çeyiz hesabına devlet katkısı eklenir.

Çeyiz hesabının limitleri nelerdir?

Çeyiz hesabı vade konusunda limiti asgari olarak 36 ay şeklinde belirlemiştir. Bunun dışındaki limitler ödeme planındaki taksitler için belirlenmiştir. Aylık ödemeler 125,48 TL’nin altında ve 1.254,87 TL’nin üzerinde olamaz. Üç aylık ödeme planları seçildiği takdirde bu ödemeler alt ve üst limitlerin 3 ile çarpımından ortaya çıkan sonuçlar kadar olacaktır. Ödeme yapılırken alt limit seçilirse; bir yıl içerisinde 3 kez aksatılırsa çeyiz hesabı artık işlevini kaybedecektir. Eğer bu durum 36 aydan önce yaşanmışsa, işlenen faizler de geri alınır. Fakat 36 ayı geçen bir zamanda yaşandığında ise ilgili faizler ödenecek ve hesap o şekilde işlevini kaybedecektir.

Yeni evlenecek gençlerin birikim yapmak ve devlet desteğinden faydalanabilmek için atacakları adımlardan sadece bir tanesi olan Çeyiz Hesabı dikkate alınmalı diye düşünüyorum.

Yorum yapın

Krediler