Cep Telefonu Kiralama, Telefon Kiralamak Doğru mu?

Cep telefonuna getirilen taksit sınırlaması sonrasında düşen telefon satışlarını artırmak adına teknoloji piyasası yasal mevzuatlar çerçevesinde çeşitli önlemler almaya çalıştı. Bu önlemlerden bir tanesi ise Cep Telefonu faturasına yansıtılan taksitler eşliğinde alım yapılması oldu. 12,24 ve 36 ay vadelere kadar taksitli cep telefonu satan GSM şirketleri bu satış işlemi için para kazanırken aynı zamanda bu vade süresi boyunca hattını başka GSM’e taşınmaması garantisini de ekledi ki zamanla gelirleri daha çok artmış oldu.

Faturalı Hatta Telefon 6 Taksite İniyor

Piyasada satışa sunulan akıllı telefonların kiralanması gibi yapılan çalışmalar henüz üzerinde durulan bir model. Yani henüz hayata geçirilmedi. Hayata geçirilmesi için gerekli Ar-ge ile resmi temasların firmalar tarafından yapıldığı gelen haberler arasında. Fakat Eylül 2018 tarihinden itibaren taksit sınırı 6 aya indirildi. Bu indirim ile önümüzdeki süreçte cep telefonu satışları önemli zorlu engeller ile karşılaşacak.

Telefona getirilen taksit sınırlaması sonrasında ucuzlaması düşünülen cep telefonları zamanla daha çok fiyatlandı. Artan özellikler ile birlikte yeni modellerin fiyatları 3 ile 10 bin lira arasında değişiklik gösterirken, genç nesil zamanla daha iyi telefon alabilmek için bütün gelirini de telefona yatırır hale geldi.

Faturalı Hatta Taksit Sınırlaması

Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni düzenlemeler ile cep telefonu satışları, fatura üzerinden satışlardaki sözleşmelere de yeni ekonomik tedbirler alınmaya başlanıldı. Telefon alımı için borca giren, borcunu ödeyemez hale gelen kişilerin bu tedbirlerin alınmasına neden oldu. Bu tedbirler içerisinde GSM faturasına da yansıtılsa en fazla altı ay süreli vade ile cep telefonu sahibi olunması da bulunuyor. Bu şekilde alım olması tüketicilerin aylık bin TL ve daha fazla ödemesini zorunlu kılacak. Asgari ücretin 1600  TL olduğu düşünüldüğünde telefon almak isteyen kişilerin bu telefonları alması zorlaşacak ve hatta hiç alamayacaklar.

Telefon satışlarının düşmesine neden olacak bu düzenleme sonrasında GSM şirketleri ve telefon satıcıları yeni arayışlar içerisine çoktan girdi. Bu arayışlardan bir tanesi de cep telefonu kiralaması üzerinden yapılacak. GSM şirketleri cep telefonu kiralama işini henüz net bir açıklama ile platforma yayamadı. Fakat Ocak 2019 tarihinden itibaren bütün GSM şirketleri isteyen tüketicilerine cep telefonu kiralama hizmeti vermesi bekleniyor. Fakat burada kiralanan cep telefonu için tüketiciye ayrıca maddi yükler eklenecek. Çünkü verilen telefonun sigortası ve maliyeti tüketiciyi zorlayacak durumda olabilir. Ayrıca kullandığı cep telefonu kendisine ait olmayacak.

Faturalı Hatta Kredi Tarih mi Oluyor?

Faturalı Hat üzerinden kredi hizmeti ile ayrı bir platforma taşınan GSM şirketleri bu esnada bir çok kişinin cep telefonu alıp satmasına neden oldu. Yüksek tutarlardan satılan telefonlar, ucuz tutarlar ile alındı ki, tüketicilerin burada da mağduriyeti söz konusu.

Avrupa ülkelerinde cep telefonunun ilk satışından bu yana kiralama işlemi yapıldığı bir gerçek. Ciddi telefon satışları ile Avrupa’da iyi bir yer edinen Türkiye, bu konudan uzak telefon sahibi olunan nadir ülkelerden birisiydi. Fakat artan fiyatlar ve ekonomik durumlar nedeniyle zamanla ülke olarak ayak uydurmak zorunda kaldık.

Cep Telefonu Kiralamak Doğru mu?

Geçtiğimiz yıllarda  yasa dışı haberleşme ile yasaklı uygulamaları telefonuna yükleyen kişilerin başına gelen aşikar. Sizler kullanmasanız dahi kiralamış olduğunuz bu telefon ile yasa dışı işlem yapılması halinde kayıtlara girdiğini bilmelisiniz. Zira hiç kullanılmamış cep telefonu olarak alınan bir çok ürünün daha önce satıldığı ve iadesi ile tekrar satıldığı da ortaya çıkanlar arasında. Bu telefonlar ile de zarar görülebilir. Ayrıca telefonlara yüklenen çeşitli programlar ve uygulamalar neticesinde takip edilme ihtimaliniz, bankacılık işlemleri ve bu işlemler için kullandığınız şifrelerin ele geçirilmesi neticesinde maddi olarak da mağduriyet yaşayabilirsiniz. Burada cep telefonu kiralama işi yapanların nasıl bir tedbir alacakları, kiraladıkları kişilere nasıl bir güven verecekleri merak konusu.

Cep Telefonu Kiralama işi başlamasının ardından aslında olmayan fakat cep telefonuna kredi imkanı veren kişilerin bu hizmeti de ortadan ister istemez kalkacak.

Vodafone Kurumsal Telefon Kiralaması Yapıyor

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Vodafone, kurumsal olarak faaliyet gösteren şirketlere fatura tarifelerine ek olarak sunduğu aylık ödemeler ile cep telefonu kiralama işlemi yapıyor. Bu kiralanan telefonlar için de Premium Koruma Paketi ile VİP hizmeti sunuluyordu. Sunulan bu hizmetin süresi de iki yıl ile sınırlı. Kiralama işlemi için de 50 ve daha fazla hatta sahip kurumsal firmalara destek veriliyor. Ayrıca kiralama her cihaz için geçerli değil.

Yorum yapın

Krediler