Çek Kırdırma Nedir?

Çek kırdırma vadesi devam eden çeklerin vadesinden önce aracı kurum, banka yada factoring şirketlerine komisyon karşılığı bozdurulması demektir.

Ekonomik durumlarda çok fazla karşılaşılan çok kıymetli belgelerden biride çeklerdir. Bir banka izni ile hazırlanan ve yazılmış ödeme sistemidir. Bir kimsenin, bankadaki tüm hesabından veya belgeli yazılı bir miktar parası kadarına karşılık verilen kağıttır. Bu belgeyi havale ettiği kimseye veya belgeyi taşıyana hemen ödenmesi için düzenlediği, yazılı belgedir. Ticari işlerde bu belgeleri, çekler oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle esnaflar, kobilerin ve şirketlerin alım satımında kullandıkları önemli belgelerdir.

ÖNEMLİ UYARI: Bu işlem eğer ki illegal kişiler tarafından yapılırsa tefecilik suçunun konusunu oluşturabilecektir. Ayrıca lütfen kırdırılan çeklerde komisyon oranlarının “riske göre değişken komisyon oranları belirlendiğini unutmayın. Bu sektörde maalesef bilinçsizlik çok yüksek olduğu için fahiş fiyat uygulaması da yaygındır. Sizin aciz durumunuzdan yararlanmak isteyen fırsatçılara sakın prim vermeyin!

EKLEME: Bu çek senet kırdıran yerlerin bazıları son zamanlarda çeki çekle kırdırma yoluna gidiyor. Yani size zor tahsil edilen çek karşılığından başkaca bir çek vermeyi teklif ediyorlar. Bu uygulama yeni türemiş olup eskisinde bile daha büyük tehlikelere yol açmaktadır. O sebepten ötürü eskisinden bile daha dikkatli olmakta fayda var dostlar. Dünya kötü bir yer. Türkiye ise şu zamanlarda daha tehlikeli.

Çek Kırdırma

Çek kırdırma nedir sorusunun yanıtı sizlere verilmektedir. Bu belgeler ile ödemelerinizi 4 veya 5 ay sonra bu sistemle yapabilirsiniz. Çek ile belirtilen vade tarihinde de alacaklı kişi, gider ve çek limiti kadar parasını bankadan hemen tahsil eder. Özellikle işçilerin tüm tazminatları da bu şekilde ödenmeye başlamıştır.

Nakit para vermek istemeyen iş yerleri alacaklıları ellerindeki çeklerin vadelerine göre anlaşarak beklete biliyorlar. Bu vakti beklemek istemeyenler mecburen çeklerini hızlıca kırdırıyorlar. Vadesi gelmemiş çekin hemen nakit paraya çevrilmesi işlemine çek kırdırma denir. Bu işlem için çek kırdırmaya gidilecek bir kaç mekan vardır. Tefecilerden vadesi dolmamış çeklerinizi %20 veya %30 oranında hibe ederek kırdırabilirsiniz. Bazı tefecilerde oranlar %40 hatta %50 li kadar olmaktadır. Bazı büyük kuyumcular da bu çekleri belli komisyon karşılığında almak isteyebilirler.

Fakat oranlar tefecilere göre çok düşüktür. %10-%15 arasındadır. Bazı seçenekler arasında Faktoring şirketleri de bulunur. Bu şirketler her yerde ve her ilde bulunmaktadır. Faktoringlerin işlem tarzı firmaların mal ve hizmet satışlarından doğmuş vadeli, fatura yerine geçen bir belgeye dayanan bir sistemdir.

Finansman, garantisi ve tahsilat hizmetlerinin çok sunulduğu bir finansal işlem üründür. Bu işlem yapan sistem tahsil etme firmasıdır. Firmalara çeklerinizi %10 veya %20 arasında komisyon ile kırdırabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak bankalardır. Yani çeklerin hepsinin üzerinde bir vade yazmaktadır. Bu vade ile bu parayı tahsil etmeniz sizden istenir. Fakat işin esas boyutu öyle olmayabilir.

Bankaların müşterilerine teslim ettikleri çekler bankadaki paralarına karşılık eşit olan değerli belgedir. Fakat etiken ve ahlaken çek kesen kişiler ve sahipleri zor durumda kalmamaları ayrıcalığı tanınarak yazılan tarihte çeklerin tahsil edilmesi istenir. Çek kırdırma nedirsorusunun yanıtı sizlere bu yazı ile verilmiştir.

Yorum yapın

Krediler