Büyükanneler Ne Kadar Maaş Alacak?

Yapılan ilk açıklama ile herkeste merak uyandıran, torunlarına bakan büyükannelere maaş verilmesi haberinden sonra bu maaşların ne zaman verileceği merak konusu oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; yaptığı açıklama ile bin aile ile pilot uygulama kapsamında, sponsorlar yardımıyla gerekli çalışmaları ilgili bakanlıklara sunacaklarını, Haziran-Eylül ay’ı gibi bunun sonuçlarını göreceklerini belirtti.

Büyükanneler  Ne Kadar Maaş Olacak?

Bu açıklama ile pilot uygulamanın yapılacağı illerin ve ödenecek maaş tutarının yapılacak çalışma ile bu ay sonunda netlik kazanacak.

Bilindiği üzere doğum yapan ve yapması beklenen anneler ile özellikle çalışan annelere doğum sonrası ve öncesi izinleri, yarım zamanlı çalışma desteği sağlanmıştı. İstanbul Sanayi Odasının kadın istihdamını artırmak için önerdiği proje ile çalışan kadın sayısının artırılması amacıyla torunlarına bakan babaanne ve anneannelere teşvik maaşı ödeneceği açıklandı.

İlk etapta pilot illerin İstanbul, Bursa ve İzmir olması beklenirken, üçüncü pilot il olarak Antalya’nın olması bekleniyor.

Pilot bölgelerde hayata geçirilen torunlarına bakan büyükannelere maaş projesi ile kısa sürede görülen eksikliklerin giderilerek tüm yurda yayılması amaçlanıyor.

Neden Kadın İstihdamı Artırılıyor?

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik ve sosyal kalkınmada en önemli hususlardan biri kadın ve erkeklerin kaynaklara eşit olarak katılıp katılmadıklarıdır. Bu anlamda kadınların sosyal yaşama ve ekonomiye katılmadıkları ülkelerin hepsi az gelişmiş ülke konumundadırlar.  Dünyadaki nüfusun yarısını kadınlar oluşturur ve istihdama ile karar alma mekanizmalarına katılımları ile ülkenin gelişmesi hızlı adımlarla gerçekleşir. Gün geçtikçe kadınlar için oluşturulan projelerin sayısı artmasına rağmen yapılacakların çoğaltılması ile kadınların istihdama kazandırılması için daha çok adım atılması gerekmektedir.

Krediler