Borsada Var Olmanın Yolları

Borsada işlem yapmaya çalışan, farklı yatırımcı tipleri bulunur. Küçük ve büyük yatırımcılarla birlikte sadece merak gidermek için oyun olarak gördükleri, ancak Türkiye’nin ekonomik lokomotifi olan bir mecradır aslında Borsa.

TÜYO: Borsa dediğimiz şey esasaında dinamikleri görme becerisidir. Eğer kaosu ve krizi iyi öngörebilir ve bunların çözümünü iyi kavrayabilirseniz, zamanlamanız iyi olursa borsada var olabilmeniz çok daha kolaylaşır. Ancak elbette bu analizin üstün araçlarla ve ön yargısız şekilde yapılması gerekmektedir. Mümkünse paralı haber kaynaklarını, özel istihbarat raporlarını okuyunuz. Bunlara erişmek için şirketlerin üst kademelerinden üst düzey tanıdıklarınız olsun. Çevre ve güçlü bağlantılar her işte olduğu gibi borsada da kazanç kapısını aralayan faktörlerden birisidir. Son olarak belirtmeliyim ki ana akım medyada çıkan haberlerden her daim haberdar olun. Buradaki haberler yalan bile olsa gündemi etkileme gücüne ve halkı yönlendirme yetisine sahip olduğu için ciddiye alınmalıdır.

Borsaya adım atmak için etrafında duydukları inanılmaz hikâyeler ile büyülenen kişiler vardır. Bu kişiler hiçbir eğitimi olmamasına rağmen ve deneyimi bulunmamasına rağmen araştırma imkanı bile yaratmadan giriş yaparlar.

Yatırım yapmak, büyütmek herkesin hayalleri arasındadır. Elbette yapılacak yatırımların küçüğü ve büyüğü olmaz ama günlük hayatından kısıntılara giderek para biriktirmeye çalışanlar birikimlerini çöpe atmak istemezler.

Kârlı yatırımların gerçekleştiği İstanbul Borsasında hisse alım satımı yapabilmeniz için anlaşmalı aracı kurumlar üzerinden ya da bankalar nezdinde yatırım hesabı açılması gerekir. Kucağını bütün severlere açan teknoloji sayesinde işlem yapma yolları genişlemiş ve kolaylaşmış durumdadır. İnternetin olduğu her cihazda ve uygulamalar sayesinde bu işlemler rahatça yapılabilmektedir.

Yatırımcı olmaya karar verdiniz, yatırım hesabı açtınız ve çevrimiçi bağlanarak alım satım yapmaya başladınız. Hayalleriniz ve beklentileriniz büyük. Ancak az veya çok yaptığınız yatırımla borsada var olabilecek misiniz? Kazanç sağlayabilecek misiniz? Böylede aklınıza takılan sorulanız olacak elbette.

Borsada Var Olma Yolları

Para kazanmak için hırslı olabilir hatta tüm risklere göz yumarak alım satım yapabilmenizde pek mümkün. Fakat bu arenada devamlı var olmak istiyorsanız ve kaybetmeye tahammülünüz yoksa bunun için gerekli tedbirlerinizi almanız gerekir.

Mantıken de kişinin ilk yapması gereken şey araştırmadır. İnternet sayesinde araştırma yapmanın bilgiye ulaşmanın binlerce yolu bulunmaktadır. Burada edineceğiniz bilgiler dâhilinde kazancınız kat ve kat artış gösterebilir.

Hisse senetleri yıllık, aylık bazında istatistiklere sahiptir. İniş, çıkış grafikleri ile kâr oranları hakkında ayrıntılar sizin için önemli olacaktır.

Borsada var olma yollarından birisi de eğitimdir. Belli başlı eğitim veren kurumlara ulaşmasanız dahi internet üzerinden eğitim veren sitelere üyelik karşılığı bu yardımı alabilirsiniz. Fakat belirtmeliyim ki borsada en iyi eğitim tecrübedir.

Borsa yatırımcısının bu mecralarda şaha kalkabilmesi için bir yol da danışmanlardan alınacak eğitimler ve yatırımlarına dair yönlendirmelerdir. Profesyonel danışmanlar gerekli bilgileri paylaşarak sizin adınıza bütün yatırımınızı yaparlar ve sizlere kazanç sağlamaya çalışırlar. Ancak danışmanlar sayesinde kesin para kazanılacak anlamına gelmez.

Krediler