Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa Yatırım Fonu Nedir? Adından da anlaşılacağı üzere payları borsada işlem gören belli bir endeks ile bu perfornmansı yatırımcılara yansıtmayı amaçlayan önemli bir yatırım fonudur. Fon içerisinde hisse senetleri bulunur ve bu senetler ile endeksteki içerik ile üretilir. Bu fonlar yüksek likidite sağlar ve kolay alınıp satılma özelliği taşır. Bu alım ve satımı ise Türkiye’de ki aracı kurumlar sayesinde kolayca alıp satarsınız. Bu işlem Borsa İstanbul üzerinde gerçekleştirilir.

Borsa yatırım fonları çeşitlilik sağlar. Bu çeşitlilik de sermayenin yöneticiler tarafından değerlendirilmesi yönetilmesini sağlamaktadır. Riskler minimuma indirilmesi amacıyla yatırım mümkün kılınır. Ekonomide piyasa kötü veya iyi olması durumunda her türlü nakite çevrilebiliyor olması tercih sebepleri arasında bulunuyor.

Borsa yatırımları için tüzel kişilikleri bulunmadığı gibi tüm yönetim fon kurucusu tarafından yapılır. Yatırım ortaklığı ve senetlerin özelliklerini bir arada toplar. Diğer yatırım fonlarından ayrı olsa da hisse senedi gibi işlem görmeleri ön plana çıkar.

Borsa Yatırım Fonu Özellikleri Neler?

  • Belli bir endeksi takip eder. Bu endekse bağlıdır.
  • Fon hisse senedi gibi BİST üzerinden alım satıma konu olur.
  • Yatırımcı sadece oluşan endeksi takip edebilir.
  • Kolaylıkla alım ve satım gücüne sahiptir. Kötü ekonomi piyasasında bile alıcı bulur.
  • Diğer fonlara nazaran yönetim ücreti düşüktür.
  • Aktif değerler gün içerisinde sürekli açıklanıyor. (15 sn de bir)

2005 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan fonlar sayesinde BİST üzerinde hazine bonosu, altın gibi kıymetlere yatırım yapma imkanı getirildi. Bu fonlar sayesinde öne gelen 20 şirketin hisse senedine aynı anda yatırım imkanı verilebiliyor. Aynı anda da satış imkanlarına sahip olması tercih edilebilir olmasını sağlıyor.

GOLDIST

Altın yatırım fonudur. Düşük maliye ile alım ve satım imkanı veren bu kurum bankandan alınıp satılabiliyor. Hisse senedi gibi işlem görür.

DJIST

QNB Finans Porföye bağlı olarak 20 hisse senedi ile oluşan yatırım fonunu oluşturuyor.

DOLAR

Tek işlem sayesinde dolar alıp satmanıza imkan veren bir yatırım aracı. Burada dolarınızı hisse senedine çevirmek için iki gün bekleme yapmanız gerekmiyor. Yabancı borsalarda alım satım arası düşük bir yatırım aracı.

GÜMÜŞ

Gümüş alım ve satımı yapabileceğiniz bir yatırım aracı.  BİST üzerinden hisse senedi gibi alım satım yapabiliyorsunuz. Almış olduğunuz gümüş gramaj ile BİST bünyesinde saklanır. Bu nedenle saklama ihtiyacı duymazsınız.

Bir önceki yazımız olan Senetle Kuyumcudan Altın Satın Alma (Veresiye Altın Alımı) başlıklı makalemizde senetle altın nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
İş Bankası Ek Hesap Başvurusu ( İşbank KMH)

İş Bankası Ek Hesap hakkında az çok bilginiz vardır. Gündelik hayatımızda sürekli nakit ihtiyacı doğmaktadır, para temin etmenin bir çok...

Kapat