Borcu Yoktur Yazısı Nedir? Nasıl Alınır?

Borcu yoktur yazısı, sizlerin devlet işlemlerinden arta kalan borçlarınızın olmadığını beyan eden resmi bir belgedir. Devlet dairelerinde gerçekleştireceğiniz bir takım işlemlerde ise vergi borcunuzun olmadığına dair borcu yoktur belgesi sizlerden istenecektir. Bu tür bir belge uygulamasının ise asıl nedeni vergi toplama işlemlerini daha da sağlıklı bir şekilde yürütmek ya da vergi dairelerinde oluşmakta olan uzun sıralardan kurtulmak içindir. Bunun yanı sıra vergi mükellefi plan kişilere daha kaliteli bir hizmet sunmak ya da resmi işlem yapan personellerin ise yoğun iş yükünü azaltmak için verimli bir teknik olmuştur.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

Vergi borcu yoktur yazısı, vergi vermek ile mükellef olan bireylerin resmi işlemlerini gerçekleştirmek, vergi borcunun olmadığına dair beyanda bulunmak için gerekli olan ve işlemleri sağlıklı bir şekilde devam ettirebilen belgedir. Vergi mükellefi olmayan kişilerde ise bu uygulama, resmi işlemlerin devamlılığını sağlamak için herhangi bir bölgede yer alan vergi dairesinden kapsamlı vergilere dair ödeme yükümlülüğünün olmadığını beyan eden bir resmi ve yazılı belge alınması gerekir. Bu vergi borcu yoktur yazısı olarak bilinen belge vergi borcunun bir engel oluşturmadığını kanıtlamakta olan ve sizlerin önüne engel oluşturmamak için yarayan bir referans gibidir.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Kaç Gün için geçerlidir?

Resmi kurumlarda ki işlemleri hızlandırmak için alınacak vergi borcu yoktur yazısı için alınmış olan belge de tarihler de beyan edilir. Bu tarihten itibaren 15 gün sonraya kadar bu belge kullanılabilir. Ancak 15 günü geçirmeniz halinde belge geçersiz olacak ve yerine yeni bir belge almanız gerekecektir. Bu vergi yoktur yazısı bazı kurumlara göre değişim gösterebilir. Bazı vergi dairelerde ise bu yazıya gerek duyulmamaktadır.

Ayrıca kimi daireler bu belgeyi 1 ay geçerli olacak şekilde tanzim ediyor. Bağlı bulunduğunuz daireden bu konuda güncel bilgi alın.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Vergi mükellefleri için vergi borcu olmadığını beyan eden ve belli bir geçerlilik süresine sahip olan Vergi Yoktur Yazısı sizlerin kayıtlı olduğu vergi daireleri tarafından alınabilmektedir. Vergi dairelerine gitmek istemeyen vatandaşlar için ise devlet tarafından kolaylık sunulmuştur. Bunun için PTT tarafından alacağınız e devlet şifreleri ile E-devlet platformuna girebilir ve bu belgeyi çıkartabilirsiniz.

Gelir idaresi başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden de vergi borcu yoktur belgesi almanız mümkündür. Bunun için internetten vergi borcu yoktur belgesi için gerekli formun doldurulması gerekmektedir.

Hangi Vergi Borçları Bu Kapsama Dahil?

Vergi Borcu uygulaması için 1000 TL üzerinde olan ve ödeme vadesinin geçmiş olduğu bir takım vergilerde dahil edilir. Bu vergiler; katma değer vergisi, özel iletişim vergisi, gelir vergisi, özel tüketim vergisi, gelir kurumu stopajları ve gelir vergileridir. Ancak toplam borcunuzun 1000 TL altında olması halinde ise ya da bu vergi borcu kapsamına girmeyen borçlar halinde bu belgeyi almanıza engel olmaz. Kredi çekmek teşviklerden yararlanmak ve ihaleye girmek için çeşitli nedenlerle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da Borcu Yoktur Yazısı alınması bir süre önce internet üzerinden açıldı. Bu sistemden kolaylıkla resmi bir belgeyi internetten gerekli kişisel bilgileriniz ile alabilirsiniz. Bu belgeleri ise almak için gerekli başvurunun yapılması gerekmektedir.

Ancak vergi ziyaı cezanız var ise bu takdirde vergi borcu yoktur yazısı almanız mümkün olmayacaktır. Bu konuda bir aksilik yaşarsanız en doğru ve güncel bilgiyi avukatınızdan öğrenebilirsiniz.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Belgesi Nasıl Alınır?

Günümüzde teknoloji gelişmesi ile birlikte artık tüm işlemler kolaylıkla bu sistemler üzerinden halledilmeye başlandı. Devlette bazı işlem ve belgeleri vermek amacı ile bu sistemi kullanmıştır. Bu sistemde kişiye özel sayfaların ve bilgilerin olduğu ve bu sistemde birçok işlemin halledilmesi ile hem kurumlardaki iş yükü azaltılmış hem de zamandan tasarruf edilmiştir.

Bu noktada sizlere e-devlet üzerinden gereken kontrolleri yapmanızı tavsiye ederiz. E-devlette arama çubuğuna SGK yazdığınızda karşınıza çeşitli sorgulama ekranları çıkacaktır. Bu ekranlarda SGK borç sorgulama bölümünü bulabilirsiniz. Bazen teknik bakımdan dolayı kapanabiliyor veya geçici olarak erişime kısıtlanabiliyor lakin genel olarak sistem çalışır durumda. Yani illa SGK’nın fiziki kurumlarına gitmenize gerek yok.

Yorum yapın

Krediler