Bireysel Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu, sizin finansal hayatınızın analiz edilmesi sonrası 0 ile başlayarak 1900 puan ile biten bir skordur. Bu skor sizin bankalardan ne kadar kredi alabileceğinizi, kredi kartı limitinizin belirlenmesi ve kredi kartı limitinizi yükseltme taleplerinizde onaylanıp onaylanmayacağı ile tüm vadeli kredi işlemlerinizde karşınıza çıkacak bir not olup kredi notu findeks aracılığıyla belirlenir. Findeks, tüm bankaların ortak bilgi paylaşımı yaparak kredi kayıt bürosu tarafından 2014 yılında kurulmuş bir özel bankacılık raporlama kurumudur. Findeks aracılığıyla son 5 yıla ait tüm bankacılık işlemlerinizi, ödeme detaylarınızı ve en önemlisi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için 4,5TL ile 7,5TL arasında bir işlem ücreti ödersiniz. Her sorgulama için ayrı ödeme yapılmakta olup findeks, müşterilerinin tüm finansal bilgilerini aylık olarak güncellemektedir.

Bireysel Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu etkilerinden bir tanesi de kredi kartı ve kredi ödemelerinizin düzenidir. Bu kredi notunuzu %30 oranında etkiler. Kredi kartı ödemenizi geciktirir veya asgari tutar ödemesi yaparsanız kredi notunuzda düşüş meydana gelir. Veya kredi ödemenizi taksitinden 1 gün dahi geç öderseniz kredi notunuz düşecektir. Güncel borç durumunuz kredi notunuzu %25 oranında etkilemekte olup geliriniz, kredili ürünlerinizin taksiti ile denk veya 4’de 1 oranından yüksekse kredi notunuz sabit kalır veya düşüşe geçer. Borçlarınızı ödemeye devam ettikçe kredi notunuzda yükselişe geçecektir.

Yakın zamanda başvuru kredili ürün başvurusu yaptıysanız ve sonucu olumlu veya olumsuz olarak dönüş aldıysanız kredi notunuzu %20 oranında etkileyecektir. Çünkü kredi notu hesaplamaişleminde findeks çok fazla kredili ürün başvurusu yapan kişilerin kredi notunun düşeceğini bildirmektedir. Kredi kullanım oranınız kredi notunuzda %15 değerinde etki yapmaktadır. Eğer kredi kullanmadıysanız, kredi kullanan kişiye oranla kredi notunuz %15 oranında düşük çıkabilir. Bankalar ile olan ödemeleriniz ve harcama alışkanlıklarınız kredi notunuzda etki etmektedir.

Findeks üzerinden bireysel kredi notu öğrenme işleminde sadece kredi notunuzu sorgulamak isterseniz 4,5 TL ücret ödemek zorundasınız. Kredi notunuz dışında ayrıca kredi risk raporunuzu alarak son 5 yıla ait kredili ürünlerdeki tüm hareketleriniz olan geç ödemeler, zamanında ödeme veya adli / idari takipleri inceleyebileceğiniz rapor için ayrıca 3,5TL daha ödemeniz gerekir. Sadece risk raporunuzu görmek isterseniz 4,5TL ödemeli, kredi notunuzu da öğrenmek isterseniz 7,5TL toplam ödeme yapabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler