Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bundan bir on yıl önce banka hesabı açtırmak neredeyse tüketicileri zor duruma sokan bir durumdu. Fakat teknoloji ile birlikte değişen bir çok hususlardan birisi de bankacılık hizmetleri oldu. Banka hesabı açtırmak için banka şubelerini ziyaret etmeniz, bu ziyarette de bazı belgeleri götürmek zorunda kalmanız zaman içerisinde tarihe karıştı. Hiçbiri olmasa bile en önemli belgeniz olan kimliğiniz ile bir banka şubesinden banka hesabı açabiliyor olmanız bile vatandaşlara sağlanan büyük bir kolaylık olarak karşımıza çıkıyor. Bireysel banka hesabı açma işlemi banka şubeleri ile sınırlı değil.

Banka Hesabı Açma

Kendinizin kim olduğunu ispat edebileceğiniz ve üzerinde TC kimlik numaranızın yazılı olduğu kimliğiniz ile bir banka şubesinden hesap açtırabilirsiniz. Bu işlem için bankanızı ziyaret sonrası gişe görevlisine başvuru yapmak yeterli iken size birkaç dakika içerisinde yeni bir vadesiz mevduat hesabı açılabiliyor. Bunun yanında şubeye gitmeden vadesiz mevduat hesabı açılması da talep edilen hizmetler arasında bulunuyor. Günümüzde bireysel hesap açılması için banka şubesine gitmeden de işlem yapabilmek önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum tüm bankalar için geçerli olmasa da bazı bankaların bu hizmeti veriyor olması büyük bir avantaj.

Bireysel Banka Hesabı Açılmasında İstenilen Belgeler

Kişisel olarak bir hesap açtırmak isterseniz banka sizden sadece TC numaranızın bulunduğu bir kimliği isteyecektir. Bazı durumlarda kişilerden ev adresini gösterir bir belge istiyor olsa da bu durum bankaların tamamen Adrese Dayalı Kayıt Sisteminden bağlanarak alabildikleri bir belgedir. Yani bu belgeyi bankalar alırken bir ücret ödemesi ile karşılaşır ve bu ücreti ödememek adına vatandaştan isterler. Bu durumda vatandaş eskiden adres belgesini muhtarlıklardan ve Nüfus Müdürlüklerinden alabilirken son çıkarılan bir yönetmelik gereği artık vatandaşlar e-devlet üzerinden alabiliyor. Fakat bankalar bireysel banka hesabı açılmasında sizden adresinizi beyan ile alabilir. Bunun yanında olmazsa olmazınız telefon numaranız, e-mail adresiniz ve iş hayatınıza bağlı olarak çalışma bilgilerinizde istenecektir.

Bireysel hesap açılmasında eskiden önemli olan sözleşmeler imzalatılıyordu. Artık buna da gerek kalmıyor ve hesap açılmasında sizden sadece bir dekonta imza isteniyor. Sözleşmenin imzalanmasında amaç bazı prosedürlerin uygulanması ve buna bağlı olarak hesap işletim ücreti gibi hususların ödenmesi adına idi. Fakat zamanla şeffaflaşan bir bankacılık kanununun yanında BDDK nın çıkardı yasalar bu durumlara netlik kazandırdı. Bu nedenle bir çok husus geride kalmış oldu.

Yatırım Hesabı Açma

Bireysel olarak açacağınız hesabın özelliği de önemli. Burada açılması söz konusu vadesiz mevduat hesabından bahsetmek mümkün. Bunun yanında altın hesabı açma yada yatırım amaçlı olarak açağınız döviz hesabı açma işlemi için farklı işlemler uygulanabilir. Bunlar için özelilkle yatırım hesaplarının açılmasında bazı prosedürler ve sözleşmeler ön plana çıkmaktadır. Yatırım hesabı açma işlemi ise yatırımınızın türüne göre farklılık gözetecektir. Banka sizin hesabınızın açılmasında kimliğinizi alır ve sisteme renkli olarak tarayarak atar. Dosyanıza da bir fotokopisini ekler.

Banka hesabı açma işlemi sonrası size bir hesap cüzdanı da verilmektedir. Siz bu cüzdanı kullanır mısınız kullanmaz mısınız size kalmış bir durum. Fakat açılan hesabınıza bağlı olarak size üzerinde adınızın yazıldığı bir bankamatik kartı gönderilecektir. Bu bankamatik kartı ile bir banka şubesine bağlı kalmaksızın bankacılık hizmetlerini alabilir duruma geleceksiniz. Bu hizmetleri alabilmeniz için bankanızın ATM’sini kullanmanız gerekiyor. Bu hizmeti alırken bankamatik kartımı yuttu ne yapmalıyım sorusu aklınıza gelebilir. Bu durumu yaşamanız halinde ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İnternet Bankacılığını Açtırma

Bankanızın hesabınıza bağlı olarak internet bankacılığını açtırmak isteyebilirsiniz. Bu durum için ayrıca dillendirilmeli. Şube görevlisi bu talebinizi aldıktan sonra size gerekli olacak başvurunuzu yapıyor ve gerekli şifre ve giriş için hesap numarasını sisteme tanımladığınız telefon numarası üzerine SMS ile gönderiyor. Size kalan ise bundan sonra bu giriş için yeni bir şifre almanız ve şifrenizi yenileme olmalıdır. Şifre alma işlemi bankanıza göre değişir. Bu nedenle farklı bir alım şekli oluşacaktır. Bankanızla ilgili ayrıntıları sitemiz üzerinden alabilirsiniz. Örneğin Akbank Direkt İnternet Şifresi alma başlıklı yazımız size rehber olabilir.

Banka Hesabında Doğru Bilgi

Bireysel banka hesabı açtırma sırasında doğru bilgilerin verilmesi önemli. Konu banka ve para olunca bir çok durum gelişiyor. Örneğin internet bankacılığına giriş için telefonunuza güvenlik adımı olan giriş kodu gelmesi gerekir. Bu kodun gelmesi için ise doğru telefon numarası ve doğru GSM operatörünün sisteme kayıtlı olması gerekir. Numara doğru olsa bile operatör yanlışlığında bile size şifre gelmez. Bu durumda da bankacılık hizmeti alamamış olursunuz.

Bireysel Banka Hesabı Hesap İşletim Ücretleri

Geçmiş dönemlerde yasal olarak bankaların hesaplar üzerinden hesap işletim ücreti almanın yolu açılmıştı. Bu duruma engel dava kararları alındı. Bu kararlar neticesinde ise bankaların bu ücreti kesmesinin önüne geçildi. Hesap İşletim Ücreti hala alınıyor mu sorusu olanlar için ayrıntılara zaten yer vermiştik

Yorum yapın

Krediler