Bin Lira Taksitle Ev Alınır mı?

Emlak ve konut kredisi kategorilerinde siz okuyucularımızın merak ettiği onlarca konuda en güncel haliyle makalelerimizi ayrıntılı olarak yazarken sizlerin konut sahibi olma yolunda yanınızdaki en yakın dostunuz olmaya çalıştık.

Konu konut olunca geniş bir yelpazeye sahip olması nedeniyle elbette soru başlıklarında da artış meydana geliyor. Bu anlamda ödeme bütçesi bin lira olan tüketicilerin soru başlıklarından irisi de bin lira taksitle ev alınır mı olarak karşımızı çıktı. Peki bu durumda bu miktardaki rakamlar üzerinden taksitle ev  alınır mı?

NOT: Bazı firmaların kullanmış olduğu taksitli ödeme sistemi ev satın alırken gerçekten çok işe yaramaktadır. Bu sistem inanın sizi kötü kredi skorunuza ve iyileşmesi mümkün olmayan sicilinize rağmen taksitli şekilde ev sahibi yapabilecektir. Çünkü ödemelerde arka arkaya mücbir sebep harici gerekçelerle aksama olursa kontratınız iptal ediliyor ve o ana kadar ödemiş olduğunuz tutarları da alamıyorsunuz. Yerinize de ev sahibi olmak isteyen başka kişileri ikame ediyorlar. Ayrıca eğer ki yerinize birini bulmayıp sözleşmenizi sürdüreceklerse de en başta sözleşme imzalarken sunmuş olduğunuz kefillere, ipoteklere de müracat edebiliyorlar. Sistem kafanızda kabaca canlanmıştır umarum. Gayet basit aslında.

Bin Lira Taksitle ev Olur mu?

Kısaca cevaplarsak olur. Hatta daha düşük miktarlardaki taksitler ile de ev alınması mümkün. Fakat bunun için atılması gereken adımlar ve oluşması gerekecek şartlar gereklidir. Buna etki edecek etkenler evin fiyatı, peşinat olarak vereceğiniz tutar en önemli ki husus. Bunun yanında evin bulunduğu bölge, bu bölgedeki evlerin fiyatlarında meydana gelen artışlar, yoğun bir şekilde buranın talep edilip edilmediği eklenebilir.

Peşinat sonrası kalan tutarın konut kredisi ile ödenmesi bu ödeme vadesinin uzunluğu yine etki edeceklerden. Bütün hesaplamalar bir kenara sizin için kullanacağınız kredi ve 120 ay vadelerde örnek birkaç hesaplama yaptık.

Ne Kadar Öderim?

80 bin lira kredi için 1.120 lira, 70 bin lira kredi için 980 lira ve 71.500 liralık bir kredi tahsisi sonrası için aylık 1.001 lira olarak on yıl boyunca taksit ödeyeceksiniz.

Burada bin lira taksitli ev alabilmeniz için toplamda 71 bin 500 lira kredi almanız gerekir ve bu kredinin vadesinin 120 ay olması gerekir ki. Faiz oranı ise güncel olarak 0,95. Konut alımında peşinatın % 20 olduğu göz önünde bulundurulursa alacağınız konut kredisi miktarı % 80 oranını geçemez.

Bu taksitle banka kredi verir mi

1000 Lira Taksitli Konut Kredisi Alabilmeniz kredi notunuzun yanında bu miktarı almaya yetecek kadar gelirinizin olup olmadığı önemlidir. Evinizi buldunuz, peşinatınız var fakat bankaya başvurmanız için önemli bir husus gelir beyanıdır. Aylık gelirinizi  gösteren bir belgeyi bankaya sunmalısınız ki banka size kredi versin. Bununla da kalmaz gelirin bu miktarın ödeyebilecek düzeyde olması gerekir. Asgari ücretli bir kişi 1.404 lira maaş almaktadır. Bu durumda bu gelire istinaden hiçbir banka size bu kadar taksit ödeme şartıyla kredi tahsisinde bulunmayacaktır.

Sonuç olarak konut kredisi ile alınacak evin fiyatı, peşinatınız, aylık geliriniz ile doğru orantılı olarak bin lira taksitle ev alabilmeniz mümkündür. Gelişen ekonomik olaylar neticesinde artan faizler ile ev fiyatları sizlere bu konuda engel olabilir.

Yorum yapın

Krediler