Belediye Para Yardımı Yapıyor mu? Belediye Yardımı Ne Kadar?

Türkiye’de yardıma muhtaç insanlara farklı isimler altında yardımın yapılması Başbakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, il Müdürlükleri ve İlçelerde Kaymakamlıklar altında faaliyette  bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenen esas ve yönetmelikler çerçevesinde yapılıyor olsa da; Belediyelerde sosyal devlet anlayışıyla ihtiyacı bulunan vatandaşlara nakit para ve çeşitli malzeme yardımında bulunmaktadırlar.

NOT: Korona (COVİD-19) salgınını yaşadığımız şu dönemlerde Belediye’ler yardım keselerini eskiye nazaran daha çok açmış vaziyette. Ancak maalesef İçişleri Bakanlığı’nın para toplama konusundaki katı tutumu dolayısıyla Belediye’ler ek kaynak bulmakta zorlanmaktadırlar. Bu sebeple yardımlar şu an için eksiksiz yapılma ise de salgının ilerleyen dönemlerinde bütçeler yetersiz kalabilir. O sebeple genel konuşmak gerekirse bu tür kriz ve kaos dönemlerinde elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Belediyeler ihtiyacı bulunan vatandaşlarına yardım yapılması amacıyla kendi bünyesinde kurduğu Sosyal Destek Hizmetleri birimi ile vatandaşın yardım müracaatını kabul etmektedir. Yapılan müracaatlar belediye değerlendirme komisyonuna sunulurken, çıkan sonuç ile yine aynı birim verilecek yardımı talimatını vermekle ve müracaat sahibine vermekle yükümlüdür.

Başvurular İnceleniyor

Belediyeler her başvuru sahibine yardımda bulunamazlar. Yasal olarak kendi sınırları çerçevesinde ikamet eden muhtaç insanlara yardım yapabilirler.  Bu yardım  yapılırken başvuru sonucunda kişinin aylık geliri, sahip olduğu gayrimenkuller ve taşınır taşınmaz malları incelenir. Sonuçta geliri olan bir kişi, maddi durumu iyi olan bir kişiye yardım yapılması ne kadar doğru olabilir.

Devlet gerek yürütme birimleri gerekse mahalli idareler kanalıyla sağlık yönünden, yaşlılık, maddi ihtiyaç ya da barınma gibi her türlü yardıma elini uzatıyor. Burada kişiler taraflı olarak görünüyor olsa da gerçekten ihtiyacı olan kişilere el uzatılması, ihtiyaç sahiplerinin mutlu edilmesi adına çok önemli bir husus.

Belediye Yardımına Nasıl Başvururum?

Öncelikle bu yardıma başvurmanız için mutlaka ikamet ettiğiniz ilçenin Belediyesine müracaat etmelisiniz. Aksi takdirde başvurunuz alınmayabilir alınsa dahi reddedilir. Bunun için Belediyede müracaatı alan görevlinin ilk baktığı husus adresiniz olacaktır. Müracaat sonrası belediye gerekli sistem ve incelemeciler vasıtasıyla başvuru sahibinin maddi durumunu inceleme altına alır, hatta kişinin evine gelerek yerinde inceleme bile yapabilir. Kişi böylesi anlarda soğukkanlılığını korumalı ve her şeyi tüm netliği ile ortaya sermelidir. Sonuçta maddi durumunuz iyi değil ise bu kendisini belli edecektir. Evinizde yeni ve temiz bir eşya olmamasıdan, ısınma yönteminizden, duvarlarıızdan, mobilyalarınızdan maddi durumunuz kendisini ele verecektir.

Başvurum Ne Zaman Belli olur?

Başvuru ile yapılan inceleme sonrası hakkınızda düzenlenen dosya Belediye bünyesindeki Sosyal  Yardılar Değerlendirme Kuruluna sunulur. Kurul dosyayı inceler durumunuza göre kabul ya da reddeder. Başvuru ilçe nüfusuna, başvuruların yoğunluğuna göre biraz zaman alabilmektedir. Genel olarak kurul her ayın ilk haftası toplanarak başvuruları inceler.

2 haftalık süre 1 ayı bulabileceği gibi 1 haftaya kadar da düşebilir. Sabırlı olmaktan başka çaremiz yok bu noktada.

Belediye Para Yardımını Nasıl Alırım?

Belediyeler kendi mevzuatları bünyesinde ve alınan meclis kararları gereği farklı banka ya da finans kuruluşları ile çalışabilmektedir. Bunun için PTT ile bile çalışan bankalar ve yardım kuruluşları vardır. Burada belediyenin çalıştığı kuruma hesap açtırmanız istenebilir. Açılan hesaba belediye para yardımı yatırılır.

Şu anda çoğu Belediye ptt bankacılığını kullanmaktadır. Çünkü devlet ile daha sıkı ilişkileri olması ve diğer bankalar ile yakınlık kurulmasının siyasi tercih olarak algılanması dolayısıyla köklü ve devlete daha yakın bilinen kurumu  tercih etmekteler.

Belediyeden Hangi Yardımları Alırım

* Öncelikle muhtaçlık sınırı altındaki vatandaşlara para yardımı
* Fakir olup, cenaze masraflarını karşılayamayacak derecede muhtaç olanlara
* Askere giden erbaşların ailelerine
* 65 yaşını geçen yaşlılara, bakıma muhtaç olan kişilere
* Öksüz durumda aileler ve bu ailelerin  çocuklarına
* Yaşam alanında oluşabilecek afetler sonucu evsiz kalanlara belediye yardımları yapılmaktadır.

Belediye Yardımı Ne Kadar?

Belediyelerce muhtaç ailelere yapılan nakdi ve malzeme yardımları için belli bir limit bulunmamakla birlikte bu yardımların tutarları ve nevileri belediyelerin ve başvuru sahibinin durumuna göre belirlenmektedir. Ancak bu limitlerin öyle sizi hayat boyu çalıştırmayacak kadar yüksek olduğunu zannetmeyin. Faturalarınızın birkaçını ancak ödeyebilirsiniz bu yardımlarla. Bu da sizin geçiminize önemli oranda katkı sağlar.

Bu devirde ek iş yapmadan geçim sağlayan yok denilebilir. Siz de kendinize değişik platformlardan ek gelir elde edebileceğiniz işler bulun.

Yorum yapın

Krediler