Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Kullanıma açılmasından bu yana çok sevilen kredi kartlarının sayısı ülkemizde 200 milyon barajını çoktan geçti. Bu durumda bir kişinin birden fazla karta sahip olduğu kanısına varabiliriz. Bu kadar çok kart olması elbette beraberinde yeni sorunları da getiriyor ki, devlette bu anlamda gerekli adımları atmak zorunda kalıyor. Tüketicilerin kullandığı kartlar ve kullanımı ile ilgili hususlar BDDK tarafından yapılan düzenlemeler ile yürürlüğe konuluyor. Bu düzenlemeler hem bankaların hem de tüketicilerin haklarını koruma amaçlı atılanlardan. Yapılan harcama ve ödemeler neticesinde tüketicilerin karşılaştığı hususlar arasında bulunan bekleyen provizyon aynı zamanda tüketici endişelendiren hususlar arasında olabiliyor.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı bekleyen provizyon işlemi harcama neticesinde onay almasını beklemesidir. Yani banka yaptığınız bu işlemi incelemeye tabi tutabiliyor. Yaptığınız harcama kesinleşmiyor. Burada bankanın incelemesi için üç neden bulunuyor. Bunlardan birisi harcama yapılan kartın çalıntı veya kayıp olup olmadığı, ikincisi harcama neticesi ödemeyi alan yerin doğru yer olup olmadığı üçüncüsü ise yapılan bu harcamanın doğru olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu araştırma neticesinde her şey doğruysa, bir anormallik bulunmuyorsa banka onayı verir. Aksi bir durum halinde ise harcama yapılan kartın iptali ile de karşılaşabilirsiniz.

Kredi kartı bekleyen provizyon işlemi gün içerisinde devam edebilir. Bu durumda yapmış olduğunuz harcamalar hâlâ bekleyen provizyon listesinde yer alır. Gün bitimi sonrasında ise bir problemle karşılaşılmadığında harcama lisesine kaydı olur. Provizyon işlemleri yaklaşık bir gün sürüyor olsa da bu daha kısa sürebilir. Bu durumda bekleyen olarak görünen harcama internet bankacılığından incelenebiliyor. Dilerseniz banka şubesi yada telefon bankacılığı üzerinden de yardım alabiliyorsunuz.

Bekleyen Provizyon İşlemi İptali

Yapılan harcamanız bekleyen provizyon listesine düşmesi halinde yapılan ödeme tutarı kartınızın limitinden düşürülmüş oluyor. Burada harcama yapılmış oluyor. Bu durumdan itibaren söz konusu provizyonun iptali söz konusu değil. Çünkü harcama yapılmış görünüyor ve iptal edilebilmesi için yapmanız gereken ödemeyi alan yerin pos cihazından harcamanın ve ödemenin iptal edilmesi ile olabiliyor. Bankanız ile yada müşteri hizmetleriniz ile bu durumu görüşmeniz halinde iptalin sağlanması adına işlem başlatılamıyor. Nedeni ise üye iş yerini mağdur etmemek. Bu nedenle yaptığınız harcamanın bekleyen provizyon listesine girmesinden sonra iptalini sağlayabileceğiniz tek yer harcamanın yapıldığı üye iş yeri olacaktır.

Çek İşlemlerinde Provizyon

Bu provizyon işlemi çek kesilmesi neticesinde de görülebiliyor. Bu durumun açıklaması ise kesilen çekin karşılığının olup olmadığının araştırılmasıdır. Bununla birlikte sahte olup olmadığı da başka bir husus. Bu durum ise sadece çekin ödemesinin yapılacağı zaman bakılan bir husus.

İnternet Alışverişlerinde Bekleyen Provizyon

İnternet siteleri üzerinden yapacağınız harcamalar için bekleyen provizyon kart doğrulama amaçlı olarak yapılıyor. Özellikle ödemelere kayıt ettirdiğiniz kartınız için düşük oranda bir bedel kesintisi yapılıyor. Bu kesinti ile telefonunuza gelen sms kodu güvenlik amaçlı olarak sisteme giriliyor. Bu sayede kartınız onay alır ve harcama yapmaya devam edersiniz.

Bu provizyonlar bazen uzun süre iade olmuyor. Takılı kalıyor. Bu gibi durumlarda panik yapmadan bekleyiniz. Merak etmeyiniz karşınızda bir tefeci yok banka var. Hal böyle olunca da çok fazla endişelenmeniz yersiz. İlla ki kartınıza geri dönecektir o tutar. Şu güne kadar herhangi bankanın bu tarz ufak rakamlar için tenezül edip de itibarını iki paralık ettiği görülmemiştir.

Yorum yapın

Krediler