Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama (2018 Bedelli Askerlik)

Son günlerde her habere konu olan Bedelli Askerlik Eylül ay’ı içerisinde başvuruların alınması ile resmen başlayacak olsa da, her gün yeni bir rakam ve yaş sınırlaması sunuluyor. Son dönemde yapılan çalışmalar neticesinde TBMM’ye sunulan 18 maddelik torba yasa önümüzdeki günlerde görüşülmeye başlanacak. Bu anlamda sunulan torba yasada Bedelli Askerlik yapmanın bedeli 15 bin lira olarak belirtildi. Peki alacağınız 15 bin lira kredi ile ne kadar ödeme yapacaksınız, Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama nasıl yapılıyor bir bakalım.

BDDK tarafından yayınlanan yeni yönetmeliğe göre tüketici kredilerinde vade süresi 48 aydan 36 ay’a indirildi. Bu kredilerden payını bedelli askerlik için kredi kullanacak kişilerde almış oldu. Buna göre 15 bin lira için 36 ay vadede kredi hesaplaması şu şekilde;

Fibabanka 36*637 TL
Ziraat Bankası 36*588 TL
Halk Bankası 36*584 TL
Garanti Bankası 36*643 TL
Yapı Kredi Bankası 36*639 TL
İng Bank 36*608 TL
TEB 36*626

36 ay vade için en uygun kredinin Halk Bankası tarafından verildiğini ve 584 Lira geri ödemesi olduğunu hatırlatalım.

Hesaplamalar neticesinde; En uygun kredinin yüzde 1,63 ile Halk Bankasında olduğunu, sonra 1,67 ile Ziraat Bankasında, Yüzde 1,74 ile İNG Bankta olduğunu hatırlatarak kısaca 48 ay için ödeyeceğiniz tutarlar şu şekilde;

Fibabanka; 48*637 TL
Ziraat Bankası 489*48 TL
Halk Bankası 484*48 TL
Garanti Bankası 540*48 TL
Yapı Kredi Bankası 537*48 TL
İng Bank 498*48 TL
TEB 540*48 TL. 

Bedelli Askerlik imkanından faydalanılacak yaş sınırlaması 31 Aralık 1993 ve öncesi doğanları kapsıyor. Meclise sunulan yasada belirtilen hususların ne kadarı kabul edileceği merak konusu olsa da burada belirlenen bedelin 15 bin lira olarak yansıyacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Seçim öncesi Başbakanımızca dillendirilen bedelli askerlik talepleri bulunuyor açıklamasından sonra askerlik dönemi gelen ve tecil ettiren asker adayları bedelli askerliğin çıkması sonrası bedel tutarı ve finans kaynağı arayışına çoktan girmiş görünüyorlar. Bu anlamda bedelli askerlik kredisi veren bankalar radarlarına girdiler bile.

Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanıyor?

2018 yılının Ekim ay’ı gibi bir zamanda kesin netlik kazanacağı belirtilen Bedelli Askerlik çalışmaları devam ediyor. Kesin olarak bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen kaynaklardan alınan haberlere göre bedelli askerlikten yararlanacakların yaşı 25, alınacak bedel ise 15 bin lira olarak belirlendiği yönünde. 

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bu yıl içerisinde, seçim sonrası çıkarılacak olan Bedelli Askerlik hakkından kimlerin yararlanabileceği henüz belli değil. Çıkarılan yönetmelik sonrasında ayrıntıları belli olacak. En son yapılan bedelli askerlik düzenlemesi ile 26 yaşından gün alan herkes başvuru imkanına sahip oldu. Yeni yapılacak yasal düzenlemenin de aynı olması beklentiler arasında.

Bedelli Askerlik Ne Kadar Olacak?

Henüz kesinlik kazanmamış olan bedelli askerlik bedeli de netlik kazanmış değil. Son olarak Ocak 2015 tarihinde yapılan düzenlemede yararlanabilme şartlarına haiz 600 bin kişi bulunurken bunların 160 bini bedelli askerlik başvurusu yaptı. O dönem diğer yapanlara göre çok uygun fiyatlarda sağlanan bedelli askerlik yeni düzenlemede de uygun fiyatlara çekileceği beklentisini beraberinde getiriyor. 18 bin lira karşılığı askerliğini bedelli haline getiren asker adayları zaten askerlik süresi boyunca bu bedelden fazlasını kazanabiliyordu. Seçim dönemi de dikkate alındığında muhtemel çıkarılacak olan bedelli askerlik ücreti 15 bin lira civarlarında olabilir.

Hangi Bankalar Bedelli Askerlik Kredisi Verecek?

Finans desteğimiz bankalar bedelli askerlik ücretini karşılayabilmeniz için yeni kampanyalar ile bizlere destek vermeye devam edecekler. 48 ay vadelere kadar uygun faiz oranı ile asker adaylarına tahsis eden bankalar bu kredi türünden pay kapabilmek için katı prosedürlerinden esneklik sağlayabilir. Mecliste kabul edilmesinin ardından netlik kazanacak olan bedelli askerlik yürürlüğe girmesi ile bankalarda kampanyaları başlatarak reklamlarını yapacaklardır.

Henüz bedelli askerlik çıkmadığı gibi fiyatı da açıklanmadı. Fakat muhtemel bedelli askerliğin yasalaşması durumunda 15 bin lira senaryoları ile sizler için bedelli askerlik kredileri hakkında ayrıntılar vermek istedik.

Fibabanka Bedelli Askerlik Kredisi

Yeni bir kredi kampanyası bulunmasa da banka resmi internet sitesinden yaptığı ilanda 20 bin liraya kadar 48 ay vadelerde bedelli askerlik kredisi veriyor. Yüzde 2,09 faiz oranlarından tahsis edilen kredi için TC kimlik numarası yazılı belge, bedelli askerlik başvuru belgesi, son üç aylık fatura (doğalgaz, elektirik, su), kişinin mesleğine uygun gelir belgesi, serbest meslek belgesi yada bordro gibi hususlar talep ediliyor. Aylık ödeme tutarınız 637 lira 48 ay olarak hesaplanıyor.

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Ziraat bankasının kredi ürünlerinden olan tüketici kredisi ile bedelli askerlik ücretinin finansını sağlamak isteyen asker adayları 48 ay vade için 489  lira taksit ödeyecekler. Kredinin faiz oranı ise yüzde 1,67 olarak hesaplanıyor.

Halk Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik başvurusu için maliyetin karşılanması adına Halk Bank Tüketici Kredisine başvuran kişiler 48 ay vade için yüzde 1,63 faiz oranı ile aylık 484 lira ödeyecekler. Şu ana kadar en düşük rakam Halk Bankası tarafından tahsis ediliyor.

Garanti Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Garanti Tüketici kredisi ile bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyen tüketiciler yüzde 2,09 faiz oranı ile kredi çekmek durumunda. 15 bin lira için 48 ay boyunca 540 TL kredi taksiti ödemeniz gerekecek.

Yapı Kredi Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Yapı Kredi bankası farklı kredi türlerini müşterilerine sunarken, ihtiyaç kredisi almak isteyen kişiler güncel olarak 15 bin lira için yüzde 2,06 faiz oranı uyguluyor. 48 aylık taksit tutarınız ise 537 TL olarak hesaplamış.

İNG Bank Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli Askerlik ücretinin kaynağını İng Bank Bireysel Kredi ile karşılamak isteyen kişiler bu işlem için 48 ay 498 lira taksit ödeyecekler. Faiz oranı ise yüzde 1,74.

TEB Bedelli Askerlik Kredisi

15 Bin lira karşılığı TEB İhtiyaç Kredisi faiz oranı yüzde 2,09. Aylık taksit ise 540 Lira olarak hesaplanıyor. TEB Tüketici Kredisi Güncel Faiz Oranları ile takip mümkün.

Bankalar muhtemel çıkacak yasa sonrasında bu rakamlarda değişiklik yapabilir, hatta daha uygun oranlarda kredi tahsisine gidebilirler. Fakat ilerleyen dönemlerde olası faiz artırımları sonrası daha yüksek oranlardan da kredi çekmek zorunda kalınabileceğini hatırlatalım. Güncel olarak yapılan açıklamalarda 400 bini aşkın bakayanın bulunduğu ve 2,5 milyon tecilli durumda bulunan asker adayının olduğu belirtiliyor. Bu durumda başvuru sayısının da oldukça yüksek olacağı tahmin ediliyor.

“Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama (2018 Bedelli Askerlik)” üzerine 15 yorum

  • Metin bey şu an için en uygun Halk Bank olarak görünüyor. Fakat şubelerden başvurular neticesinde farklı faiz oranları karşınıza çıkabilir.

   Yanıtla
 1. Görünüşe göre en uygun kredi Halkbankta. Fakat ben Ziraat Bankasından kullanmak istiyorum. Acaba kredi çıkar mı

  Yanıtla
 2. Çalışan birisi olarak bedelli askerlik daha avantajlı durumda. Bedelli askerlik kredisi masrafları ne kadar olur?

  Yanıtla
  • Mustafa bey Kredi tahsis ücreti, hayat sigortası ve vergiler dışında bir masrafınız olmaz. Oda bankalar arasında 200 ile 250 lira arasında gerçekleştiriliyor.

   Yanıtla
 3. Bedelli Askerlik Kredisi İçin Ziraat ve Halk Bankasına Başvuruda Bulunmak İçin Gittim Lakin Çalışanlar Tarafından Öyle bir Kredinin Olmadığını Söylediler.

  Konu Hk. Yardımcı Olurmusunuz.

  Yanıtla
  • Mehmet bey, bankalar direk Bedelli Askerlik Kredisi hizmeti vermez. Verilen krediler tüketici kredileri üzerinden gerçekleştiriliyor. Ayrıca son dönemde banka faiz oranlarında dalgalanmalar yaşandı. Bu nedenle farklı faiz oranları üzerinden kredi tahsisi yoluna gidebilirler.

   Yanıtla

Yorum yapın

Krediler