Bankamatiklerden (ATM) den Kartsız Para Çekme Yöntemleri

ATM’leri hizmete sunan bankalar bankacılık faaliyetlerinde kendileri adına büyük rahatlama yaşarken aynı zamanda 24 saat hizmet verme adımı attılar. Bu adımı atarken bir karta bağlı olan tüm bankacılık işlemleri zaman içerisinde teknolojiye yeni düşerek yeniliklere yerini kaptırdı. Bu durum yine bankacılık sektöründe olduğu gibi tüketicilerden de büyük beğeni aldı. Bu anlamda ATM’den kartsız para çekme yöntemleri kişileri cezbeden hizmet alımları arasındaki yerini almış oldu.

Bankamatikler üzerinden kartsız işlem yapmak hesabı olsun olmasın herkesi memnun eden bir hizmet. Bu anlamda alabildiğiniz hizmetler arasında para çekme, para yatırma, faturalar gibi ödemeleri yapabilme imkanları başlıcaları. Kullanıcılar güncel olarak QR Kod ile para çekme işlemi yapabilirken artık bunun dışında para çekme imkanları da bulunuyor. Bununla birlikte bu işlemleri için bankanın şubeleri nezdinde hesabınızın olması da gerekmiyor ki bu en önemli ayrıntı.

Kartsız para çekme işlemi için tüm bankaların ATM leri hizmet veriyor durumda. Fakat bazı bankalar bu duruma öncülük ettiğini belirtmek gerekir. Bu anlamda İş Bankası ile Yapı Kredi bankası kendisine önemli bir yer edinmiş durumda diyebiliriz. Dört farklı şekilde para çekimi imkanı veren bu işlemleri sırasıyla sizlere açıklamak gerekirse;

Mobil İmza İle Para Çekimi

Elektronik imza olayını duymuşsunuzdur. Artık Türkiye de kamu kurum ve kuruluşları tüm işlemleri için bu imza örneğini kullanıyor. Bununla birlikte artık yasal olarak hazırlanan zemin sonrasında bu hususu GSM firmalarına da yayılmış durumda. Bunun için elektronik imza ile neler yapılır başlıklı yazımızı okumalısınız diye düşünüyorum. Mobil operatörleri olan Vodafone, Turk Telekom ve Turkcel müşterilerine elektronik imza hizmeti vermeye başladı. Bu hizmet karşılığı ücret alınıyor olsa da bazı kesimler tarafından güvenlik amacıyla çok tercih edilir durumda. Bunun için neden elektronik imza başlıklı yazımız önem arz ediyor. Sizde bu hizmetten ve nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız kısa süre içinde edinmelisiniz diye düşünüyorum. Bu nedenle elektronik imzaya nasıl başvurulur başlıklı yazımız almak isteyenlere faydalı olacaktır.

Mobil imza sayesinde şifresiz giriş yapabileceğiniz ve her dahim hizmet alabileceğiniz bir mecrada e-devlet olmuş durumda. Bankacılık hizmetlerinde olduğu gibi güvenli girişin anahtarı mobil imzalar üzerinden geçiyor.

Cep Anahtar Yöntemi

Cep Anahtar Yöntemi ile para çekmenin yolu telefonunuza bankanızın mobil uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Bu yükleme ile birlikte size cep anahtar denilen, bir kereliğine üretilmiş bir şifre ile size yakın ATM’den kartsız işlem menüsü ile para çekme seçeneğinden giriş yaparak işleme devam ediyorsunuz. Burada karşınıza çıkacak olan Cep anahtar ile para çekme menüsü seçilmesinin ardından telefonunuza gelen kodu buraya giriyorsunuz. Daha sonra yine uygulama üzerinden çekmek istediğiniz tutarı giriş yaparak ATM den kartsız çekim işlemi tamamlanmış oluyor.

Bankamatikter QR Kod İle Para Çekme işlemi

Bu işlem için size bankalar nezdinde ayrı ayrı yazılar hazırlamıştık. Bu anlamda genel makalemiz olan QR Kod İle Para Çekme size bu konuda faydalı olacağı kanaatindeyiz. Bu işleme olanak veren diğer bankalar ile ilgili yazılarımız ise şunlar;

Biyokimlik İle Para Çekimi

Diğer bir yol ise Biyokimlik uygulaması oluyor. Bu cep telefonları, akıllı telefonlar ve internet bizlere bir çok nimet ve kolaylık sunuyor. Bu kolaylıklardan sadece birtanesi olan biyokimlik uygulaması ATM’den kartsız para çekme hizmetinde aracı konumunda. Biyokimlik denilirken burada parmak, damar okuyuculu bankamatiklerden bahsediliyor. Daha önceden tanımı yapılan parmaz izi yada damar  ile birlikte bu hizmeti verebilen bir ATM bulmanız gerekiyor. Bu sayede kartsız çekim işlemini kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler