Bankamatik Paramı Vermedi, Ne Yapabilirim?

Öylesine ihtiyacınız olduğu bir dönemde hesabınızdaki nakit parayı çekebilmek için bir bankanızın ATM’sinde işlem yaparken karşınıza çıkacak muhtemel olaylardan birisi olan bankamatiğin paranızı vermemesidir. Bu durum anlık olarak sizi huzursuz ederken muhtemel sorgulamanız ise “Bankamatik Paramı Vermedi, Ne Yapabilirim?

BİLGİ: Arkadaşlar böyle bir olay inanın çok nadir başınıza gelir. Ola ki gelirse de paniklemeyin. ATM’lerin hepsinde para giriş çıkışlarını kontrol eden kameralar var. Herşey 7/24 kaydedilmektedir. Hemen o gün veya mesai dışında iseniz ilk mesai günü en yakın banka şubesine giderek olayı çözebilirsiniz.

Paranızı çekmek için uğraşırken ATM sizi paranızı vermeyebilir. Bu karşılaşılan olağan durumlardan birisi. Aksine hesabınıza girdiğiniz zaman hesap hareketlerinde de paranızı çektiğiniz görünecektir ve bu durum sizi daha çok endişelendirebilir. Burada aslında rahat olunmalı. Fakat konu maddi olunca ve çektiğiniz tutarda yüksek miktarlarda olunca birer insan olarak endişelenmemek elbette mümkün değil.

ATM Paranızı Vermezse

ATM’nin kartınızı yutması, paranızı vermemesi gibi bu bankaların her ne kadar önlem almaya çalışıyor olsalar da dijital ortamların azizliği neticesinde önüne geçilemeyen bir husus. ATM’ler ekonomi hayatımıza ilk başladığı dönemlerde para yatırma ve çekme işlemleri zarflar içerisinde yapılabiliyordu. Bu durumda sizin hesap hareketlerinize geç yansımasına neden oluyordu. Güncel olarak yapılan işlemler her ne kadar zarfsız olsa da yinede teknolojinin azizliği ile takılabiliyor. Bu nedenle muhtemel kısa süreliğine paranız hesabınızda görünmeyebilir ve paranız çekilmiş görünebilir.

Öncelik olarak paranızın hesabınıza iadesinin sağlanabilmesi için birkaç dakika beklenmelidir. Bu durum ATM ve bağlantı hızına göre değişiklik gösteriyor olsa da yaklaşık bir dakika içerisinde çekmiş olduğunuz tutarın hesabınıza iadesinin yapıldığını göreceksiniz.

Müşteri Hizmetlerini Arayabilirsiniz

Parasını alamayan vatandaşların ilk teması cep telefonu ile bankasına ulaşmak, telefon bankacılığını aramak oluyor. Fakat burada telefon bankacılığı yada müşteri hizmetlerine ulaşım biraz zor. Hesap sizin kendinize ait ise burada sorun yok. Müşteri temsilcisi ile görüşerek bazı durumların üstesinden gelebilirsiniz. Fakat hesap yakınıza aitse ve parasını siz çekiyorsanız sizin müşteri temsilcisini arama gibi bir imkanınız da olmayacaktır. Çünkü siz yetkili olmadığınız için başkasına ait hesaplar hakkında bilgi verilmez ve işlem yapılmaz. Bu durumda hesap sahibini aramanız, hesap sahibininde müşteri temsilcisini araması gerekir.

Banka Şubesinden İşlem

Para çekmeye çalıştığınız ATM bir bankanın önünde ise biraz şanslısınız. Bankanın mesai saatleri içerisinde olması ile açık olması sonrasında işleminizi bankaya giderek müşteri temsilcisi ile birebir yapabilirsiniz. Burada paranızın durumu hakkında bilgi edinebilirken, muhtemel oluşan hatalar ile hesabınızdaki anlık karışıklığa son verebilirsiniz.

Bankamatiklerden para çekimi her zaman olmasa bile bazen sorun çıkarabiliyor. Özellikle eski tip ve yoğun olarak uzun süredir kullanılan bankamatikler ile bu bankamatiklerin ulaşımını sağlayan alt yapısındaki engeller sizin bankacılık işlemlerinizi yapmanızı etkileyebiliyor. Burada para sahibi olarak endişelerimiz ve korkularımız mümkün. Fakat her ne kadar sistem üzerinden paranız çekildi görünüyor olsa da, her ATM üzerinde güvenlik kameraları bulunuyor. Burada para çekimi yapıp yapmadığınızda görüneceğinden bir dayanağınız oluyor. Bununla birlikte dijital ortamda bankanın muhasebe kayıtları fazlalık vereceğinden, fazlalığında sizin çekmek istediğiniz tutar olacağından dolayı banka size gerekli yardımı yapar ve paranızın hesabınıza iadesini sağlar.

Yorum yapın

Krediler