Bankamatik Kartı Şube Kodu Nerede Yazar?

Bankacılık işlemlerinin hepsi bir hesap numarasına bağlı olarak hareket ediyor. Bu numara özellikle para gönderim ve alımı için önemli. Bu derece önemli olması ülke içi, bankalar arası, aynı banka ve uluslar arası para gönderimlerinde sorun teşkil etmesinin ardından iban numarası ile yeni bir ivme kazandı. Fakat bazı bu durumlarda hesapların bağlı olduğu banka şube kodu da arananlar arasında ve tüketicilerde haklı olarak hesap numaralarına ve banka şube kodlarına tahsis edilen AtM kartları yardımıyla bakıyor. ATM ler üzerinde farklı numaralar olması beraberinde Bankamatik kartı şube kodu nerede yazar sorusunu getiriyor.

ATM Kartı Şube Kodu

Uluslar arası banka hesap numarası olarak adlandırılan iban numarası içerisinde bankanızın şube kodu da bulunuyor. Fakat uzun uzadıya giden numaralar arasında bu kodunuzu bulmanız hiç bilmeyenler için zor olabiliyor. Banka şube kodu bulmak için internet bankacılığı, bankamatikler kullanılabilirken aynı zamanda dilerseniz bankanızın müşteri hizmetlerini numarasını yada banka şubenizi de arayabilirsiniz. Fakat en kolay yolu bankamatik kartı şube kodu bulma yöntemidir.

İban Numarası Üzerinde Banka Şube Kodu

İban numaraları ülke kodu ile başlar. Ülkemizin kodu ise TR dir. Daha sonra kontrol basamağı bulunur iki hanelidir. Daha sonra banka kodu olur. Bu kod ise beş hanelidir. Daha sonra rezerv hane tek rakamdan oluşur. Diğer dört hane ise bankanızın şube kodudur. Daha sonra müşteri numaranız ve daha sonra da hesap ek numarası gelir. Bazı bankamatik kartlarının üzerinde iban numaraları da yazar. Bu durumda TR harflerinden sonra 8 haneden sonra başlayan dört hane sizin banka şube kodu olarak karşınıza çıkar.

İban numaranız üzerinden yada hesap numaranız üzerinden ilgili bankanızın internet sitesinden hesap numaralarınızı doğrulama işlemi de yapabiliyorsunuz.

Banka Şubenizden, ATM den koda ulaşım

Bankanızın şubesini biliyorsanız bankanızın internet sitesi üzerinden de şube kodunu öğrenebilmeniz mümkün. Şube ve ATM ler sayfasında şubenizi bularak ilgili banka şubesinin koduna ulaşabilirsiniz. Burada yine internete ihtiyaç duyarsınız. Fakat bilginiz dahilinde ise hesap cüzdanınız üzerinde de bu numaraya ulaşıyorsunuz. Banka şube kodu dört haneden oluşan bir rakamdır. İban numarası içerisinde gizli olan bu dört hane bankaların kartlarının üzerinde yazabilir. Bu durum bankaya göre değişiklik gösteriyor olsa da bazı bankalar açık şekilde banka şube kodu olarak ifade etmektedir.

Akbank Bankamatik Kartı Şube Kodu

Akbank müşterilerine NEO kart ile hizmet veriyor. Bu kartın üzerinde dört haneli dört adet numara bulunuyor. Bu numaralar sizin hesap numaranız değil. Çünkü hemen altında müşteri no adı altında yazılı olan 8 haneli bir numara bulunuyor. Bu numaralar sizin hesap numaranız olacaktır. Diğer 16 haneli numara ise kartınız ile internetten alışveriş yapmanıza olanak verecek numaralardır. Bu nedenle bankanızın şube kodu Akbank Neo kart üzerinde bulunmaz.

Yorum yapın

Krediler