Bankalar Pazar Günü Açık mı?

 Büyük şehirde yaşıyorsanız bu konuda avantajlı durumdasınız. Çünkü bankalar kalabalık olan şehirlerde faaliyette bulunan alışveriş merkezi, havaalanları gibi yerlerde tüketicilere hizmet verebilmek için banka şubelerini açma yoluna gidiyorlar. Bu sayede de hem banka kazançlı çıkmış oluyor hem de vatandaşların bankacılık işlemleri görülmüş oluyor.

TÜYO: Eğer banka şubesi açık değil ise bile telefon bankacılığı ve internet şube seçenekleri sizin imdadınıza yetişecektir. Bankanın internet sitesinden internet şubeye giriş yapıp birçok transfer emrini, alım satım emrini yerine getirebilirsiniz. Ancak elbette sizin de bildiğiniz üzere pazar günüe eft mümkün olmayacaktır.

Bankacılık işlemlerini yapabilmemiz için ATM’ler sınırlı iken günümüzde dijital bankacılık her alanda kendisini göstermiş durumda. Fakat bu hizmetin alınabilmesi için her bankada hesabınız olması ve internet bankacılığını da açtırmış olmanız gerekir. Bu husus olmadığı zaman hafta sonları, tatil günleri ve Pazar günleri bankacılık işlemlerini yapamazsınız. Farklı bankalarda yapacağınız işlemleri her ne kadar kartsız işlem menüsü ile gerçekleştiriyor olsanız bile bazı zamanlar bir banka şubesine ihtiyaç duyarsınız. Bu durumda Pazar günleri açık olan bankalar size faydası olur. Bu bankaların listesi güncel olarak yayımlanan bir husus değil. Bu nedenle öğrenebileceğiniz tek nokta var. Oda bankanın müşteri hizmetlerini aramak ve buradan açık olan bankaların listesini öğrenmektir.

Türkiye’de resmi tatil uygulaması gereği Pazar günleri genel olarak kamu bankaları ve özel bankaların şubeleri kapalı olmaktadır. İstisnai durumlar ve yerler haricinde Pazar günleri bankacılık işlemleri yapmak isteyenlerin bankamatikleri ve telefon bankacılığını kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca internet bankacılığı aracılığıyla bazı işlemler yapılabilmektedir. Ancak bazı büyük alışveriş merkezlerindeki banka şubeleri bazı dönemlerde Pazar günleri de açık olabilmektedir.

Pazar Günü Açık Olan Banka Şubeleri Nereden Öğrenilebilir?

Pazar günü hangi bankaların, hangi şubelerinin açık olduğu bankaların iletişim numaraları aranarak ya da internet sitelerinde sorgulanarak öğrenilebilmektedir. Ayrıca gümrük noktaları, büyük alışveriş merkezleri ve havaalanlarındaki banka şubeleri Pazar günleri de açık olmaktadır. Bu sebeple Pazar günü açık banka şubesi arayanların öncelikle böyle yerlere bakmaları akıllıca olacaktır. Ancak tekrar hatırlatmak da fayda var ki; Pazar günü Türkiye genelinde resmi tatil olduğundan, bankacılık işlemlerini hafta sonu yapmaya çalışmak problem olabilir.

Hangi Banka Neye Göre Pazar Günü Açık Olur?

Finans sektöründeki büyüme, daha çok müşteriye ulaşma, rekabeti artırma ve müşteri memnuniyeti amaçlanarak büyük bankalar bazı şubelerini Pazar günü de açık tutmaktadır. Hafta içi bankacılık hizmetlerinden yararlanma imkânı bulamayan müşterileri kaçırmama ve daha konforlu bir hizmet sunma adına, müşteri ve işlem potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde Pazar günleri de bankacılık hizmeti almak mümkün olmaktadır. Pazar günü yapılan bankacılık hizmetleri daha çok acil ihtiyaçlar için kullanılmaktadır.

Sonuç olarak bu konuda bir liste yapmamız elbette mümkün olmayacaktır. Bunun en büyük sebebi işle yoğunluğuna ve elemanların müsaitlik durumu ile taleplerine göre pazar günü nöbetçi şube açıkta tutan bankaların her haftasonu değişmesidir.

Yorum yapın

Krediler