Banka Şubesine Gitmeden Krediyi Erken Kapatma

13Nasıl ki finans kuruluşlarından uzun vadelerde kredi alabiliyorsak sözleşme imzalamış olsak ta istediğimiz zaman bunu kapatabilme imkanlarımız da tüketici olarak var. 2014 yılında çıkarılan Tüketici Kanunu’na göre oldukça avantajlı konumuna gelen tüketiciler istedikleri takdirde 14 gün içerisinde de cayma yapabildiği kredileri isterlerse erkenden faizini düşerek kapatabilir.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Artık kredi sözleşmelerine kredilerin erken kapatılması durumunda ödenecek cezai şartlar veya ek bedeller konuluyor. Yani siz krediyi daha fazla faiz ödemeden kapatmak istediğinizde çakallar size ek bedeller ödetmeye çalışacaklardır. Buna prim vermeyin ve böyle durumlarda Medeni Kanun’un dürüstlük kurallarına aykırı sözleşme maddesi eklenmesi nedeniyle dava açma hakkınızı kullanın. Bu durum hukuken kabul edilebilir değildir. Sonuçta kredi hazırlama masafları ve vergiler dışında ek zararı olmayan bankanın sizden vermediği borç için paralar talep etmesi doğru olmayacaktır.

DİĞER TÜYO:  Korona nedeniyle yaşanan dijitalleşme ve mobilize çabaları neticesinde artık banka şubesine gitmeden krediyi erkenden kapatma taleplerinizş birçok banka “sadece telefonla talimat vermeniz” suretiyle gerçekleştirebilmektedir. Ancak elbette bunun için bazı önemli kimlik bilgilerinizi hazır etmeniz ve size sorulan kimlik tespit sorularına eksiksiz cevap vermeniz gerekmektedir. Aksi halde telefondaki kişinin siz olduğunuzdan emin olmazlar ve işlem yapmaktan imtina edebilirler.

Kredi erken kapatmalarını bankalar istemese de yapılan bir husus. Bu hususun gerçekleşmesi için ise tüketiciye zorluk çıkarılıyor ve banka şubesinden kapatılması isteniyor. Hatta taksitini bile dijital yollardan ödemek mümkün olan bu kredilerin iki taksitini erken ödemek isteyen tüketici bankaların sınırlaması ile karşılaşıyor. Yani ödeme yapılmasını banka istemiyor. Bütün bunlara rağmen banka şubesine gitmeden krediyi erken kapatmak isteyen kişilerin de varlığından bahsetmemek mümkün değil.

Banka’dan alınan onlarca çeşit kredi türü var. Bunları saymakla bitmez. Fakat genel olarak bu kredilerin hepsini Tüketici Kredileri kapsıyor. Bununla birlikte başı çeken konut kredileri ve taşıt kredileri. Aldıkları kredinin kapatmasını isteyen tüketiciler ise ceza ödemekle karşı karşıya kaldıklarından dolayı bu ceza miktarı üzerinde araştırma yapıyorlar. Öncelikle Taşıt Kredilerinde erken ödeme, erken kapatmadan kaynaklanan bir cezai işlem yok. Aynı husus Tüketici kredileri için de geçerli. Almış olduğunuz bu iki kredinin erken kapatmanız halinde cezai işlem olarak fazladan tutar ödemeniz gerekmiyor. Bu kredilerin kapatılması ise ancak banka şubelerinden gerçekleştiriliyor.

Şubeye Gitmeden Krediyi Nasıl Kapatırım?

Banka şubesine gitmeden krediyi erken kapatmak düşüncesindeyseniz öncelikle bu krediyi aldığınız bankanın internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekir. Buradan yapacağınız girişler neticesinde kredilerim menüsünden açılan sayfada krediyi erken kapatma menüsü bulunuyor. Fakat bu durum her banka için geçerli değil. Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi bankalar kredilerin erken kapatılmasını istememektedir. Çünkü kendileri için kar’dan zarar söz konusu olacaktır.

Krediyi Erken Kapatmak Mantıklı mı?

Çekmiş olduğunuz krediyi erken kapatmanın avantajı farklı hesaplar içeriyor. Çektiğiniz kredinin o günkü faizi ile güncel faizler arasındaki farklılık önemli. Günümüzde yüksek faizler üzerinden kredi veriliyorsa düşük faizli çekilen ve faizinin çoğu ödenmiş olan bir krediyi erken kapatmak çok mantıklı değil. Fakat almış olduğunuz krediden çok uzun süre geçmediyse ve faizi yüksek ise kapatmak ile maddi kazanç elde etmiş olabilirsiniz. Bununla birlikte konut kredisini erken kapatmak istiyorsanız yine ödeyeceğiniz erken kapatma masrafını da dikkate almakta fayda vardır.

Kısaca bahsedecek olursak çekmiş olduğunuz kredinizi banka şubesine gitmeden krediyi erken kapatmak için bankanızın internet bankacılığını kullanıyor olmanız ve kredilerim, kredi taksidi öde, kredi erken kapatma menülerini takip etmelisiniz.

Yorum yapın

Krediler