Banka Şikayeti Nereye Yapılır? (BDDK Şikayeti)

Banka şikayeti ile atabileceğiniz birkaç adım bulunuyor. Bu adımlara yön veren ise şikayete konu olan husus. Burada talebiniz yada şikayetinizin ne olduğu da önemli. En hızlı ve avantajlı şikayet yolu Dijital ortamda bankanıza ait hususlarda şikayette bulunabiliyorsunuz. Bunun için adresi‘ne gittikten sonra açılan sayfada e-mailinizi yazıyorsunuz ve gönder butonu ile birlikte e-postanıza gelen bağlantı ile şikayetinizi internet üzerinden gerçekleştiriyorsunuz. Burada size sağlanan şikayet bağlantı adresi 20 dakika için geçerli ve bu süre sonrası aynı bağlantı üzerinden işlem yapamıyorsunuz. Başvuru sonrası size şikayet talep numarası veriliyor. Sorgulama için bu numarayı kaybetmemekte fayda olacaktır.

ÖNEMLİ TAVSİYE: Eğer bir memur işleminden dolayı zarara uğradıysanız bankayı BDDK’ya şikayet etmektense direkt Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açabilir veya Cumhuriyet Savcılığı’na gidebilirsiniz. Hiç uğraşmayın angarya ile. Hem ayrıca bu BDDK’ya yapılan şikayetlerin çoğundan hiçbir şey çıkmıyor.

-Ancak yine de siz 100’de bir ihtimal için BDDK’ya da basit bir dilekçe gönderiniz. Kamu kuruluşları idare hukuku yasaları gereği olarak dilekçenizi işleme koymak ve gerekenleri yapmak zorundadır. Eğer dilekçeniz cevapsız kalırsa dava açma hakkınız bile doğacaktır.

BDDK Üzerinden Şikayet

Dijital olarak size verilen bağlantı ile yaptığınız şikayeti de takibini yapabiliyorsunuz. Şikayet sorgulama işlemini yapabilmeniz için ise sorgulama sayfası sonrasında TC Kimlik numaranız, size verilen takip kodu ile birlikte güvenlik kodunu işlemeniz halinde sorgulama yapıyorsunuz. Burada şikayetinize ait hususlarda size verilen cevap, şikayet hususunda gerçekleşen etkenler ile birlikte ayrıntıları görebiliyorsunuz. Yada hangi aşamada olduğunu da inceleyebiliyorsunuz.

Bilgi Edinme Kanunu Kapsamında

Bankalar ile ilgili şikayetler ve bilgi alımı için talepleriniz 4982 sayılı yasa kapsamında değerlendiriliyor. Bu yasa Bilgi Edinme Hakkı Kanunu. Bu kanun ile bankacılık işlemleri ile ilgili denetleme ve talepler ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından sağlanıyor. Burada şikayetinizin hızlı ilerleyebilmesi için öncelik olarak ilgili banka ile görüşmekte fayda var. Burada bankanızın size verdiği cevap ile olumsuz yanıt almanız halinde başvuru yapılması işlemlerinizi hızlandırabilir.

Bireysel Bankacılık İşlemleri Şikayetleri

Bankacılık sektörü ile bireysel gerçek kişiler arasında köprü oluşturması amacıyla kurulan sistem sayesinde başvuru talepleri ve şikayetleri hızlı bir şekilde değerlendirmeye alınıyor. Bunun dışında fiziki olarak yazacağınız dilekçeler ile müracaat yapabilmenizde söz konusu. Ticari olarak bir başvurunuz bulunuyorsa, kendi TC numaranız ile birlikte başvuru yapsanız dahi bu sistem üzerinden değerlendirmeye alınmıyor.

Alınan talep ve şikayetler dijital ortamda sistem üzerinden bankalara yönlendiriliyor. Bu yönlendirme sonrası banka size yanıt veriyor. Bu yanıttan başka BDDK tarafından size özel olarak bir cevap gelmesini de beklemeyin.

Sigortalar İle İlgili Şikayetler

Bankaların yapmış olduğu hizmetlerden bir tanesi de sigortacılık ürünleri. Bu ürünler ile ilgili şikayetler ve talepler bankalar üzerinden alınmıyor. Yapılan sigortalar ve çeşitleri ile ilgili olarak yapacağınız şikayetlerin adresi ise Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Sigortacılık Genel Müdürlüğü. Bu işlemlerinizin talebini buradan yapmak zorunda kalıyorsunuz. Zira BDDK tarafından yapılan sistem üzerinden yanıt alamıyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler