Banka Kredi Faizleri Düşecek mi?

Ekonomi piyasasının gözü kulağı her zaman olduğu gibi kredi faizleri üzerinde. Ortaya çıkan enflasyon rakamları, beklentiler,piyasanın durumu derken daralan piyasanın hareketlenmesi için almak istediği krediler faiz oranlarının yüksekliği ile sorun teşkil ediyor. Bu sorunun ortadan kalkmasını bekleyen hemen hemen her sektör Merkez Bankasının atacağı adımları merakla bekliyor. Güncel olarak muhtemel oluşacak enflasyon rakamları üzerinde duran ekonomistlerin yanında TCMB Başkanı Turat Çetinkaya’nın açıklaması ile farklı boyut kazandı. Zaman zaman yapılan tahminler arasında bulunan yıl sonu enflasyon rakamları güncel olarak değişikliğe gider mi diye bakılırken 2019 ile 2020 yılı sonunda enflasyon rakamlarında oluşması beklenen oranlarda değişikliğe gidilmedi.

Enflasyon Beklentileri

2019 yılı sonunda enflasyon tahmini 12,1 ile 17,1 aralığında, 2020 yılında ise 5,1 ile 11,3 aralığı ile ortak noktası olan 8,2 seviyesinde. Rakamlar bu şekilde oluşuyor olsa da vatandaş birikimini altın ve dolar gibi döviz kurları üzerinde bekletiyor. Bu anlamda bankalar üzerinde bulunan döviz kuru miktarı sürekli artış içerisinde. Tüm bunlara rağmen cari dengenin iyileşmesi çabası sürüyor. TCMB sıkı para politikası duruşunu koruma yoluna gitti. Yılın ilk çeyreğinde beklenti rakamları enflasyon rakamlarına yansıdı. Fakat ekonomi uzmanlarının son dönemlerde üzerinde durduğu konu ülke ekonomisinin gidişatında kredi faizlerinin ne olacağı üzerine.

Ekonominin Durumu

Ekonominin dar boğazdan çıkabilmesi adına Merkez Bankası ve hükümetin attığı adımlar son zamanlarda önemli yollar kat etti. Zira artan kredi faizleri düşme trendi içerisinde devam ediyor. Hızlı yükselen kredi faizlerinin aşağı seviyelere gelmesi elbette zaman alacaktır. İnen kredi faiz oranlarının başını devlet bankaları çekti. Seçim sonrası bu faiz oranlarında yukarı yönlü bir kıpırdanma olsa da geçtiğimiz Ağustos ve Eylül aylarına oranla çok daha aşağı seviyelerde olduğunu söylemek mümkün.

Yapılan Açıklamalar

Bu anlamda Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarafından yapılan açıklamalarda faizlerin düşme çabasının yeni başladığı, durumun iyiye gittiği fakat yeteri kadar iyi seviyede olmadığı yönünde. İş dünyası ile birlikte ev alımı ve yatırım yapmak isteyen kişilerin beklentileri arasındaki faizlerin düşmesi önemli. Düşecek faizler zamanla ekonomiyi hareketlendirecektir ve yatırımın da önünü açacaktır.

Yorum yapın

Krediler