Banka Kartı Kaybolursa Ne Yapılır?

Teknoloji çağının içinde bulunduğumuz bu dönemde her bir birey cüzdanında birden çok kredi kartı taşımaktadır. Bu da bizim ekstra dikkat etmemizi gerektiren bir olaydır. Kredi kartı her ne kadar bize rahatlık sağlayan bir lüks gibi gözükse de birçok müşteri kart borçlarını ödeyememekten şikâyet etmektedir. Buna rağmen gelirinin çok üstünde alışverişler yapıp kredi kartına borçlanan vatandaşlarımız gittikçe artmaktadır. Buna bağlı intiharlar, cinnetler, ailevi sorunlar, depresyonlar da borçlarla birlikte artış göstermektedir. Kredi kartı çok sık olmasa da dikkatsizlik durumunda kaybedebileceğimiz, çaldırabileceğimiz bir şeydir. Birçok vatandaşımız bu gibi durumlarda ne yapacağını bilmemektedir. Bunun sonucunda da kafamızda bir soru belirmektedir: Banka Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Banka Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kartlarımız bize özel şifrelerle korunmaktadır. Kaybolma veya çalınma durumunda bankamızın bu konuyla ilgilenen özel bölümüne başvurmamız gerekmektedir. Bunun için de zaman kaybetmeden bankamızı arayıp bilgilendirmemiz gerekir. Çünkü kartımız bilmediğimiz insanların ellerine geçebilir. Günümüzde banka şifrelerine de kolayla ulaşabilen hırsızlar tehlike arz etmektedir. Bankamıza yaptığımız bu başvurudan sonra karakola gidip kayıp veya çalıntı olduğuna dair tutanak tutturmamız da önemlidir.

Kartlar Şifre İle Korunuyor

Kayıp başvurusu yapıldığı zaman banka görevlileri kartı direk olarak iptal ederler. Bunun yanında kartı en son ne zaman ve nerede kullandınız gibi sorular sorarak isteğiniz dışında bir harcama yapılmış mı kontrol de edebilirler. Bankaya yaptığınız kayıp veya çalıntı bildiriminden sonra yapılan harcamalar bizim sorumluluğumuza girmez. Eğer bankanın da müdahale edemeyeceği bir harcama söz konusu ise bu olayı Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmemiz gerekmektedir. Bu olayların önüne geçmek için cüzdanımıza sahip çıkmamız, banka kartı, kimlik gibi kişisel eşyalarımızı arada kontrol etmemiz gerekir. Bir kayıp durumunda vakit kaybedilmeden yetkili kurumlara haber verilmelidir.

Yorum yapın

Krediler