Banka Dilekçe Örneği, Bankalara Hangi Dilekçeler Yazılır?

Parasal işlemlerimizin ana kaynağı bankalar. Bankalardan alınan hizmetler neticesinde uygulamaya konulan bazı hususların yapılabilmesi için Bankalara dilekçe verilmesi gerekiyor. Banka şubelerinde işlemler sözlü başvuru neticesinde yapılıyor olsa da, söz uçup gidiyor. Dilekçe ile başvuru yapmak her zaman akıllı bir adım.

ÖNEMLİ NOT: Aşağıdaki dilekçe örnekleri içinde bulunduğunuz hukuki duruma %100 uygun olmayabilir. Muhakkak konuda uzman bir hukukçuya veya bir avukata gidiniz. Ayrıca eğer kredi skorunu düzeltmek için dilekçe arıyorsanız bize özelden iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

Sonuçta kayıtlara alınan dilekçeler bir dayanak oluşturuyor ve sonrasındaki hukuki işlemler için çok önemli. Bankalar işleyiş açısından bütün işlemlerini kayıt altına alırken kendilerini mevzuat açısından koruma altına alıyor. Bu nedenle biz tüketiciler de yaptığımız başvurular için mutlaka bizleri koruma altına alacak dayanaklarımızı elde edebilmeliyiz. Bu anlamda bankalardan yapılan işlemler için banka dilekçe örneği herkesin aradığı hususlardan bir tanesi.

Banka Dilekçe Örneği

Bankalardan alınan hizmetler ile muhtemel başvuracağımız konular farklı olması nedeniyle tek tip bir banka dilekçe örneği olması imkansız. Bankalardan başlı başına talepte bulunmak için yazacağımız banka dilekçe örneklerindeki konular kısaca şu şekilde;

 • Kredi kartı aidatı başvurusu dilekçe Örneği
 • Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesi Örneği
 • Hesap İşletim Ücretine İtiraz Dilekçe Örneği
 • Alınan Kredinin İptal Edilmesi Dilekçe Örneği
 • Hesaptan para kesilmesine dair dilekçe örneği
 • Banka Kredi Dosya Masrafı Dilekçe Örneği
 • Kredi Tahsis Ücreti dilekçe Örneği
 • Hayat Sigortası İptali ve iptal Sonrası Poliçe Bedelinin İadesi Dilekçe Örneği
 • Hesap Kapatma Dilekçe Örneği
 • Otomatik Ödeme İptali dilekçe Örneği

Geçmiş dönemde (2014)  Tüketiciler için çıkarılan yasa öncesi bankaların tüketicilerden kestikleri masraflar ve kalem sayıları çok fazla idi. Bu tarihten önceki başvurular ile tüketiciler haksız yere kesilen masrafların iadesini isteyebiliyordu. Bankalar vermese dahi bu başvurularını Tüketici Hakem Heyetlerine yapan milyonlarca kişi çeşitli kalemlerde ödemelerini geri aldı. Fakat bu tarihten sonra bazı kesintiler yasal hale geldi. Kredi Kartı Aidatı ve çekilen krediler üzerinden çekilen kredi tahsis ücreti yasal olarak kesilmeye başlanıldı. Diğer kalemlerde iptal edilirken bir anlamda tüketicileri için şeffaf bir hal aldı.

Banka Dilekçe Nasıl Yazılır?

Öncelikle başlık olarak dilekçeyi hangi bankaya verecekseniz muhatap bölümü olarak o bankanın adı yazılır ve ortalanır. Örneğin;

Ziraat Bankası Antalya Merkez Şubesine

Satır başı yapılarak kişisel bilgileriniz, banka hesap numaranız ile birlikte yaptığınız işlem ile talebinizi belirtir net bir cümle ile imzalanır ve bankaya teslim edilir. Örneğin Hayat Sigortası İptali ve iptal Sonrası Poliçe Bedelinin İadesi Dilekçe Örneği şu şekilde olmalıdır.

Hayat Sigortası İptali ve iptal Sonrası Poliçe Bedelinin İadesi Dilekçe Örneği

ZİRAAT BANKASI ANTALYA MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

                Mayıs 2018 tarihinde ……. Numaralı hesap ile almış olduğum kredinin geri ödemesini vadesinden önce ödeyerek bitirdim. Tarafıma yapılan Hayat Sigorta Poliçe bedelinin ilgili zaman aralığının hesaplanarak, sigorta poliçesinin iptal edilmesini ve  kalan kısmının tarafıma iade edilmesini arz ederim. (Tarih)

Ad Soyad, İmza Hayat Sigortası İptali ve iptal Sonrası Poliçe Bedelinin İadesi Dilekçe Örneği

Dilekçe sonuna imzadan sonraki kısma TC kimlik numaranızı ve adresiniz ile iletişim bilgilerinizi yazmanız sizin için daha doğru olacaktır.

En çok kullanılan kredi kartları aidatları ile ilgili dilekçeler olduğu için Kredi Kartı Üyelik Ücreti İadesi Dilekçe Örneği de şu şekilde olabilir.

Kredi Kartı Üyelik Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

ZİRAAT BANKASI KÜTAHYA ŞUBESİNE

                Bankanızın …….. 3935 numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. Kredi Kartımdan 2009-2010 yılları arasında kesilen kredi kartı üyelik ücretini gösterir banka ekstreleri dilekçem ekinde sunulmuş olup; kesilen ücretlerin tarafıma iade edilmesini arz ederim. (Tarih)

Ad, Soyad, İmza Kredi Kartı Üyelik Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçe Örneği

Bankanıza ait şahsıma tahsis edilen …… 3435 numaralı kredi kartının mayıs 2018 dönemine ait hesap özeti dilekçem ekinde sunulmuş olup, aşağıda listelediğim harcamalar tarafımdan yapılmamıştır. Yapılan bu harcamaların araştırılarak habersiz olarak yapılan kesintilerin hesabıma iade edilmesini arz ederim.

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçe Örneği

Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

Hasap işletim ücreti kesintisi yasal olarak kesilmesinin ardından çıkan hukuki kararlar neticesinde bu kesintinin yapılmasının önüne geçilmiş olsa da, eski kesintiler için dilekçe ile başvurulabilir.

Bankanızın ……. Numaralı hesap müşterisiyim. Hesabımdan ….. ve ….. dönemlerinde kesilen hesap işletim ücreti tutarı toplam …… TL’nin iptal edilerek hesabıma iade edilmesini arz ederim.

Ad Soyad, İmza Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

Webkredi.org ailesi olarak sizlere bankaya verilecek dilekçeler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu dilekçe örnekleri dışında talebiniz doğrultusunda kısa süre içerisinde yenilerini ekleyebiliriz. Bunun için lütfen aşağıdaki yorumlar bölümüne istediğiniz dilekçe örneğini yazın.

Tüketici Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe Örneği

Bunlarla birlikte bankalardan olumsuz bir cevap almanız halinde bir üst kurum olan Tüketici Hakem Heyetlerine de başvuru yapmalısınız. Bu başvurular için dilekçe örnekleri ise şu şekilde. Dilekçeleri indirmek için linklere ulaşabilirsiniz.

 • Genel Dilekçe Örneği ( Alışveriş. Tamirat, servis şikayeti, telefon, kapıda ödeme gibi başvurularınız için yapabileceğiniz dilekçe örneğidir)
 • dosya_masrafi Dilekçe Örneği; Bankalardan kesilen krediler için alınan dosya masraflarının iadesi için.
 • hesap_isletim_ucreti
 • kredi_karti_aidati

“Banka Dilekçe Örneği, Bankalara Hangi Dilekçeler Yazılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Krediler