Banka Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her ne kadar bankalar siz sadık olmasanız bile borçlarınızı size sürekli anımsatıyor olsa da; bireysel ve tüzel kişilikler olarak borçlarınızı bankalar üzerinde sorgulayabilirsiniz. Banka borç sorgulama adımlarında önünüzde bir kaç yol bulunuyor. Bu yollar sayesinde önünüzdeki vadelerde ödemeniz gereken borçlarınızı öğrenebilmeniz mümkün.

Banka Borçlarınızı Sorgulayın

Kişilerin ve kurumların borçlarını kapsayan tek alacaklılar neredeyse bankalardır. Neredeyse herkesin bankalara bir sebepten dolayı borcu bulunur. Bu borçlar kişilerin bilgisi dahilinde 17olurken aynı zamanda bilgisi olmayan, kendisinin haberi olmayan borçlardır. Bu nedenle banka borç sorgulama önemli bir husus haline geliyor. Bu anlamda en kolay banka borcu öğrenme işlemi internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve SMS sorgu ile gerçekleştiriliyor.

Türlü sebepler nedeniyle onlarca farklı bankanın yüzlerce şubesinde banka hesabı açmak zorunda kalıyoruz. Zamanla da ihtiyacımız olanı karşılamış ve açtığımız banka şubesi ve hesap ile ilişiğimiz kendi açımızdan bitse de bu bankadaki resmi bağımız bitmez. Bu işlem banka hesaplarında olduğu gibi kredi kartları için de geçerli. Bu nedenle zaman zaman bankalar için borç sorgulama yöntemlerine ihtiyaç duyarız.

Bankalar ile aramızdaki finans ilişkileri nedeniyle zaman zaman banka şubelerine olan borçlarımızı unutabiliyoruz. Unutulan borçlar çok küçük tutarlarda bile olsa zamanla artan faize dayanamaz ve büyür gider. Arkasından beklenmedik ve hiç te hoşumuza gitmeyecek bir takım etkenleri de beraberinde getirir. Kredi notumuz düşer, kredi alamaz yani yasaklı hale geliriz, bankalar nezdinde itibarımız düşer üstüne fazladan ücret ödemek zorunda kalırız. Kredi talebimiz olumlu karşılansa bile diğer tüketicilere oranla daha yüksek faizlerden kullanmamıza izin verilir.

Bankaya Borcum var mı?

Bütçemiz elvermediği nedenlerden dolayı bankaya olan kredi borçlarımızı ödeyemez duruma gelmiş olabiliriz. Kişiler genel olarak hangi bankaya ne borcu olduklarını gayet iyi bilirler fakat tereddüte düştüğü zamanlarda olabilir. Bu durumda yapması gereken önemli husus bankaya borcunun olup olmadığının sorgulanmasıdır. Banka borcu sorgulama işlemi bankalar arasında farklılıklar gösteriyor.

Borç Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Bankanıza olan borçlarınızı sorgulamanın en kolay yolu SMS sorgulaması, kullanımızına açılan internet bankacılığı üzerinden yapılıyor. Aslında böyle bir sorgulama gerekiyor mu o da ayrı bir soru. Çünkü banka alacağını siz unutsanız dahi unutmaz ve size türlü iletişim yolları ile bunu sürekli hatırlatır. Yani es geçmesi neredeyse imkansız diyebiliriz. Banka borcu sorgulamanın en kolay ve aktif yolu web siteleri üzerinden. Bankacılık işlemlerini yaparken en güvenli ortam bankanın kendi internet sitesi ve internet bankacılığıdır. Hangi banka ile çalışma yapıyorsanız o bankanın dijital ortamlarından mevcut borç bilgilerinizi sorgulama imkanlarına sahip olabiliyorsunuz.

Kredi Borcunuzu Sorgulayın

Bankalar kredi borçlarınızın tahsilatında internet bankacılığı kullanmanıza olanak sağlarken mevcut kredi borcunuzun taksit ödemesini sadece bir kez yapmanıza imkan veriyor. Ayrıca erken ödeme yapmak isterseniz de sadece bir taksit için yapabiliyorsunuz. Kredi ürünlerinden zarar etmemek adına böyle bir tedbir alan bazı bankalar ayrıca banka şubesinden de yatıracağınız erken taksitler için bir taksit kısıtlaması getirmiş durumda. Fakat genel olarak borçtan düşülme imkanı veriliyor.

Müşteri Hizmetlerini Arayabilirsiniz

Banka ve kredi borcu gibi her türlü alacaklarınız için bankaların müşteri hizmetleri numaraları aranabilir. Burada yetkili kişiye bağlanmanız önemli. Çünkü bankaların otomatik yanıtlayıcı sistemleri sayesinde istenilen birime bağlanmak biraz zor. Fakat burada bağlanılmasının ardından sizden alınacak önemli kişisel bilgilerin doğruluğu teyid edilerek size gerekli bilgiler anlık olarak verilebiliyor.

En Para Borç Sorgulama

Encarda olan borçlarınızı ve diğer banka borçlarınızı Finansbank ATM’lerinden ve Finansbank ile enpara.com sitesinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Enpara Finansbank’ın bir markası olduğu için her türlü işlemlerinizi Finansbank şubelerinden de öğrenebiliyorsunuz.

İNG Bank Borç Sorgulama

İng Bank’a ait mobil uygulamacılık ürünü olan İNG Mobil, İnternet Sitesinden öğrenebilirken istediğiniz zamanlarda bu kanallar üzerinden borçlarınızı yatırabiliyorsunuz.

Akbank Borç Sorgulama

Akbank Direkt ile yapacağınız girişler ile mevcut borçlarınızı anlık olarak görebiliyorsunuz. Ayrıca bankamatikler ve internet bankacılığı da her türlü sorgulama yapma imkanlarına olanak veriyor.

Garanti Bankası Borç Sorgulama

Garanti Bankasının bankacılık ürünlerini kullanıyorsanız vadesi gelen borçlarınızı sorgulamak ve ödemek için igaranti şubesi, internet şubesi ya da bankamatiklerini kullanabiliyorsunuz.

Denizbank Borç Sorgulama

Sberbank kuruluşu olan Denizbank’a olan borçlarınızı sorgulayabilmeniz için adresimiz https://acikdeniz.denizbank.com/CustomLogin/Retail.aspx?lang=TR. Buradan giriş için parolalı giriş, TC Kimlik No ile giriş yada kredi kartınız ile giriş imkanları bulunuyor.

Halkbank Borç Sorgulama

Vadesi gelen yada gelecek olan borçlarınızı sorgulamanın en kolay yolu internet bankacılığı. Halkbank ürünlerini kullanıyorsanız ve borcunuzun ne kadar olduğu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bunun için Halkbank’ın dijital yollarını seçebilirsiniz.

Ziraat Bankası Borç Sorgulama

Bireysel bankacılık işlemleri için Ziraat Bankasını seçen tüketiciler bankaya ait ATM’lerden, müşteri hizmetleri numarasını arayarak, internet bankacılığı ile Combo Kredi Kartı üzerinden borç sorgulama işlemi yapabiliyor.

Evimizin konforunda rahat bir şekilde bütün bankacılık işlemlerini yaparken aynı zamanda borçlarımızı öğrenmek gelecekteki ekonomik planlarımızı yapmak adına sağlıklı bir adım olabilir. Böylelikle olası gecikmeler ile faiz ödeme yapmak zorunda kalmadan , kredi yasaklısı durumuna düşmeden işlemlerinize devam etme olanakları sizlerin olabilir.

Yorum yapın

Krediler