Banka Batarsa Kiralık Kasalara Ne Olur?

Ne olduğu bilinmese de, ilgili sinema filmi izleyen kişilerin kiralık kasaların nerede bulunduğu, neden ve nasıl hizmet alındığına dair fikri bulunur. Kişiler bu hikayelerden esinlenerek mevcut maddi ve manevi unsurlarını kiralık kasalarda güven içerisine almak isteyebilir. Kiralık kasa ücretleri dahilide bankalardan alınabilen bir hizmet. Yine de insanın aklına gelen bir soru var. Kiralamış olduğum banka iflas eder, batar yada kapatırsa kiralık kasaya ne olur? Hep birlikte “banka batarsa kiralık kasaya ne olur sorumuzun cevabına bakalım”.

UYARI: Son günlerde yaşadığımız korona salgını buhranı nedeniyle ortada çeşitli spekülasyonlar dönmektedir. Lütfen bu tarz yalan haberlere kulak tıkayınız ve sadece güvenilir haber portallarına, kişilere itibar ediniz. 3 kuruş daha fazla kazanabilmek adına tık alacağım diye sahte haberler yazan kişiler hakkında devletimiz gereğini yapmaktadır.

Bankacılık ürünleri alınırken bankalar bu ürünler için sizi hayat sigortası gibi bir poliçeye bağlayarak kredisini garanti altına almaya çalışmaktadır. Fakat kişiler bu bankalara kendileri için önemli unsurları barındıran hususlar kiralık kasalarda saklaması ile bunları sigorta kapsamına alarak kendilerini güvence altına alamazlar. Bunun en büyük nedeni kişilerin bu kasalarda sakladıkları hususları saklayan kişi dışında kimsenin bilmemesi. Bir takım değerlerin güvence ile sigorta kapsamın alınabilmesi için kasada saklanılan hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunması gerekir. Zira kuyumcular bile dükkanlarında bulunan altınları sigortalatmak istediklerinde bu sigorta hizmetini günlük alıyorlar ve sigorta şirketince  günlük sayım ile kuyumcu dükkanı kapatılıyor. Bu da büyük zaman ve pahaca ağır bir bedel karşılığı oluyor.

Türkiye’de bankaların hepsi devlet güvencesindedir. Zira kişilerin mevduatları da 100 bin liraya kadar güvence altında olanlardan. Fakat kasa ile içindekinin değeri için böyle bir güvence bulunmaz. Bankalar batarsa yani iflas söz konusu olursa bu bankalar borçları ve alacakları ile birlikte bünyesinde bulunan bütün maddi ve manevi unsurlar Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonuna devredilecektir. Yani banka batmış olsa dahi kiralık kasanızla ilgili işlemlerinizi bu fon üzerinden yaparsınız. Kasalarda götürülemeyeceği için “banka batarsa kiralık kasa ne olur sorusunun cevabı istediğiniz gibi içindekini alabilirsiniz olacaktır.

Kiralık Kasa Soyulursa Ne Olur?

Sinema filmlerinde görmüş olduğunuz kiralık kasa soygunlarının bir örneğini gerçekte Türkiye’de duymuş olmanız imkansız. Zira banka soymaya çalışan kişileri bankadaki nakit paraları alma çabası, gündüz saatlerinde olması ve banka gişelerine yönelmesi kiralık kasa bölümlerinin zor ele geçirilmesi gibi nedenlerden dolayı çok uzak bir durum. Bu yüzden bir örneği ile Türkiye’de kiralık kasa soygunu olması da neredeyse imkansızdır. Buna rağmen bu tür bir soygun gerçekleşmesi halinde kasa da bulunan maddi değer için bankanın sigortası kapsamında talep de bulunabilirsiniz. DEğerlendirme ile bu kasanın değeri için bir ödeme yapılması söz konusu olabilir. Fakat bunun için uzun bir hukuki süreç ve değerlemeler yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Devlet Kiralık Kasaları Arayabilir mi?

Alınacak arama emirleri ile birlikte ülkede nerede ne olursa olsun bu arama izinleri dahilide kiralık kasalarda açılabilir ve içerisinde ne olduğuna bakılabilir. Devlet bakılan kasada bulunan hiç bir şey el koymaz fakat yasa dışı bir husus olması halinde de bunun için gerekli soruşturmayı başlatıp, alınan kararlar neticesinde bir işlem yapabilir.

Yorum yapın

Krediler