Banka Altın Hesaplarındaki Altın Neden Artıyor?

Altın fiyatlarının yükselmesinin ardından bankalar nezdinde açılan altın hesaplarındaki altın miktarı her geçen gün artış gösteriyor. Bankalarda 170 ton altın bulunduğundan bahsediliyor. Bu kadar yüksek bir rakam gelmiş geçmiş en büyük altın yatırımı olarak dikkat çekiyor. Peki banka altın hesaplarındaki altın neden artıyor?

Altın hesaplarındaki Altın Miktarının Artışı

Aslında banka hesaplarındaki altın tutarının artmasının sadece bir sebebi yok. Özellikle son dönemde meydana gelen ABD Çin olayları altın hesaplarındaki tutarın artmasına neden oluyor. Son dönemlerde döviz kurlarındaki artışlar altın kurlarına da yansıdı. Buna keza faiz oranlarındaki artışlarda çok önemli seviyelere geldi. Döviz kurlarından ziyade küresel ekonomi, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik durumlar neticesinde meydana gelen normalleşme adımları ve jeopolitik riskler altın hesaplarını kabarttı.

Yaklaşık 170 Ton Altın Hesaplarda Yatıyor

170 ton altın ile yaklaşık 40 milyar liralık bir dev haline gelen altın hesapları Ağustos ay’ından bu yana yükselişteydi. Nitekim son üç ayın en düşük seviyesine geldi. 158 liradan başlayan altın 270 lira seviyelerini gördü ve güncel olarak 230 lira seviyelerinde hareket ediyor. Bununla birlikte sene başından bu yana altın yüzde 46 oranında değer kazınmış oldu.

2017 yılı itibari ile gösterilen verilerde altın hesapları 15 milyar 270 milyon lira arttı ve 39 milyar 823 milyon lira seviyelerine ulaştı. Bu rakamlarında 38 milyar 830 milyon lirası yurt içi varlıklarında bulunuyor. Geçen yıla oranla 20,5 ton altın artışı söz konusu.

Bankalardaki altın hesaplarının ve altın miktarlarının artışındaki bir diğer sebepte bankaların yapmış olduğu altın hesabı açım kampanyaları. Devlet tarafından dile getirilen yastık altı altınların ekonomiye kazandırma teşvikleri kendisini gösterdi ve önemli miktar altın Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası ile piyasalardaki yerini aldı. Söz konusu hesapların artırılması amacıyla fiziki olarak bulunan altınlar bankacalar toplanıyor ve gram hesabı üzerinden bankalara yatırılıyor.

2010 yılında 34 ton altın hesabı ile faaliyet gösteren altın hesapları, günümüzde 170 ton seviyelerine çıkması ile önemli bir artış gösterdi. Bu artışın önümüzdeki yıllarda da katlanarak devam edeceği yönünde bir beklenti bulunuyor. Banka altın hesaplarındaki altın artıyor. Fakat güncel olarak 270 lira seviyelerine çıkan altının gram fiyatı zaman içerisinde en düşük seviyelerine inecek gibi görünüyor.

Yorum yapın

Krediler