Balkonu (Terası) Odaya Dahil Edebilir miyim? Yasal Süreç

Apartmanlarda ve özellikle sitelerde yaşayan ve evi küçük olan kişilerin balkonlarını eve dahil etme çabaları herkesçe bilinen bir husus. Fakat bu durumun karşısında kişiler site yada apartman yönetiminden veto ile karşılaşırken yasal olarak nasıl bir yol çizeceklerini de araştırıyorlar. Öncelikle büyük ve kalabalık nüfusun olduğu bölgelerde küçük yapılan dairelerin bir nebze genişletilmesi için balkonlar odalara dahil edilme yoluna gidiliyor. Özellikle de giriş katta oturan kişilerin diğer dairelere oranla daha küçük olması nedeniyle bu talebi yapmaları apartman sakinlerince uygun karşılanmayabilir. Site ve apartman yönetimi de bu duruma sıcak bakmayabilir. Zira bu hususlar için yasal bir zemin de hazırlanmışken.

Balkon ve Terası Odaya Dahil Etme

Kişiler küçük gelen evlerini kullanmadıkları balkonları odalara dahil ederek genişletme çabasına giriyor. Zaman içerisinde bunu yapan milyonlarca kişinin de bulunduğu bir gerçek. Peki gerçekte balkonunuzu odaya dahil edebilir misiniz, odanızı genişletebilir misiniz diye bir sorunuz olursa buna cevabımız hayır olacaktır. Bu durumun önüne geçebilmeniz için bazı şartları yerine getirirseniz ise evet olacaktır. Bunun nedeni ise mevcut balkonlarını yada teraslarını kapatarak odaya dahil edilmesi, kullanıma açılması gibi hususların hepsinin yapılabilmesi için apartman yada site sakinlerinin yani kat maliklerinin hepsinin onayını almanız gerekiyor. Burada bulunan kat maliklerinden birinin dahi itiraz etmesi sizin odanızı genişlemenin önünü kapatıyor.

Okunabilir: Anadolu Yakası Konut Projeleri

Yasal Süreç Nasıl

Milyonlarca mülk sahibini ilgilendiren balkonları ve terasları odaya dahil etme hususu ile ilgili olarak Yargıtay kararları da bulunuyor. Apartmanda yaşayan kat malikleri arasında büyük bir husumete neden olan bu durum sürekli tartışmalara neden oluyor. Bu tartışmaların önüne geçebilmek için karar alan Yargıtay ise apartmanda yaşanıyorsa apartmandaki kat maliklerinin, sitede yaşanıyor ise tüm sitedeki kat maliklerini onayının aranmasını istiyor. Burada kişilerin hepsinin onayı ise yazılı olarak bir dayanağa bağlanması gerekir. Zira sözlü bir onay söz konusu değil. Öte yandan tüm malikler onay verirken bir tanesinin vermemesi sizin bu işleminize engel.

Balkonu Odaya Çevirmede Yasal Zemin

Balkonların ya da terasların odalara dahil edilmesi ile kullanım alanı büyüyen dairelerin bununla birlikte değerinin de artması kişileri bu işlemi yapmaya yönlendiren hususlardan bir tanesi. Fakat kullanıcı olarak bunu yasal bir zemine bağlamadan da yapabilme imkanlarınızın olduğunu hatırlatmak gerekir. Şikayete konu olması halinde araştırmaya neden olan balkonları odaya katma işlemi için belediyeler ve zabıtalar görevli iken Şehircilik Müdürlüğü de bu duruma dahil. Ayrıca Belediyeler odaya dahil edilen balkonun nasıl yapıldığı üzerinde de duruyor. Açılır kapanır şekilde cam balkon yaptırmanız halinde bu duruma çokta karşı çıkılmıyor. Bunun için balkonu odaya katma çabanız bulunuyorsa bunu cam balkon ile yaparak şikayete konu edilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler