Aynı Bankaya Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Hafta sonunun gelmesi ile birlikte para gönderim işi yapmak zorunda olanların ortak noktası Cumartesi yada Pazar günü havale yapılır mı? Yada hafta sonu para gönderebilir miyim oluyor. Para gönderimi için ise karşınızda iki alternatif bulunuyor. EFT ve havale.

Bir banka markasının farklı şubeler arasında sağladığı para gönderim işine havale deniyor. Bu durumda tatil günlerinde olduğu gibi aynı bankaya hafta sonu havale yapılır mı diye merak edenlere cevabımız evet oluyor.

Cumartesi Pazar Havale Yapılır mı?

Para aktarım işlemi bankalar arasında havale ve eft yöntemi ile yapılıyor. Bu işlemin yapılmasında eft için merkez bankasının onayı aranırken havale gönderimi aynı banka içerisinde olduğu için onay istemiyor. Bu durumda hafta sonları da dahil olmak üzere tüm tatil günlerinde aynı bankanın farklı şubeleri ve hesapları üzerinden de havale yani para gönderme işlemi yapılabiliyor. Havale işlemi için sizden masraf kesintisi yapılabilir. Bu durumda havale ücreti almayan bankalar sizin işinize yarayacaktır.

Cumartesi ve Pazar EFT Yapılır mı?

Elektronik Fon Transfer işlemi adından da anlaşılacağı üzere yabancı kelimelerden uyarlanmış. Eletronik ortamlarda paranın geçmesi oluşacağından buna onay verilmesi gerekiyor. 1992 yılında kurulan bu sistem ile bankalar arasında para gönderim işlemi gerçekleştirilebilirken bunu yapabileceğiniz saatler ise sabah 9 ile akşam 17 saatleri ile sınırlı. Bunun dışında tatil ve mesai saati dışı olduğu için eft yapmanız mümkün değil.

Neden Hafta Sonu Havale Yapılıyor?

Havale işlemi ise daha farklı. Aynı banka çatısı altındaki başka numaralara para transferi olarak adlandıracağımız havale işlemi için gün ve saat beklemenize gerek kalmıyor. 24 saatlik dilim içerisinde istediğiniz zaman havale yapabilmeniz mümkün. Bu işlemi yapabilmeniz için telefon bankacılığı, ATM, internet bankacılığını kullanabiliyorsunuz. Hatta gönderim sonrası EFT sisteminde olduğu gibi bekleme süresine de gerek kalmıyor. Gönderilen para karşı hesaba anında geçiyor ve anında çekim söz konusu da olabiliyor.

Her ikisi de para transferinin adı olmasına rağmen havale ve EFT arasındaki farkın iyi anlaşılması gerekir. Para göndereceğiniz hesap sizinle aynı bankaya aitse burada havale, farklı bankalara ait ise EFT yapmanız gerekir. Hafta sonu EFT yapamasanız da haftanın ilk günü ve saati için talimat verebiliyorsunuz. Böylelikle dilediğiniz para karşı hesaba mesai saatinin başlaması ile onaylanarak geçmiş oluyor.

Limitler Dahilinde Havale

Yapacağınız havaleler bankanın ve sizin limitleriniz dahilinde yapılabiliyor. Bu limitlerin üzerinde havale işlemi yapmanız mümkün değil. Bu işlem için ayrıca ücret ödemesi söz konusu olabilirken sizin müşteri durumunuza göre değişebiliyor. Şartlar dahilinde para gönderimi için limitiniz size uymuyor olabilir. Bu durumda günlük havale limiti yükseltme talebinde bulunabilirsiniz. Yani bu durumda şartlar arasında bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler