ATM’den (Bankamatikten) En Fazla Ne Kadar Para Çekilir?

Her ne kadar teknoloji ve gelişen diğer unsurlar her türlü çekime imkan vermiş olsa da; bankaların ticari anlayışı nedeniyle ATM’den para çekme limitleri dışında çekim yapmak artı masraflara neden oluyor. Kişiler bu masrafları ödememek adına dikkat etmek zorunda. Fakat masrafsız olarak ATM’den en fazla ne kadar para çekebilirim sorusunu da merak ediyor. Nedeni cebinden fazla ücret çıkmasına mani olmak. Bu durum bankalar arasında değişiklik gösteriyor olsa da, bir bankanın sunduğu kartlar adına da farklı limitlere neden olabiliyor. Bu nedenle ATM’den en fazla ne kadar para çekerim sorusu kullandığınız kartınıza ve hesabınıza da bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

ATM’ler Para Çekimi ve Yatırma da  İlk Sırada

Şubesiz bankacılık hizmetinin ilk alternatifini Bankamatikler verdi. Teknolojinin verdiği hizmetlerin sayesinde şubesiz bankacılığın internete bağlı olarak farklı alternatiflere yönlendirmesine rağmen bankamatikler sıralamadaki yerini korumaya devam ediyor. Bu hizmeti sunmasının ardından fiziki olarak para çekiminde hâlâ tekelleşmiş durumda olan ATM’ler limitler dışında para veremiyor. Buradaki limit hem parasal limit hem adet olarak sınırlı. Çünkü bankamatiklerin para alıp verme hazneleri sınırlı sayıda para alımına mümkün veriyor. Para çekimi ve yatırması için banka şubesi dışında tek yolunuz bankamatikler. Bu nedenle ATM’den en fazla ne kadar para çekilir, en fazla ne kadar para yatırılır? Bunları da bilmek gerekir.

Para Tutarları ve Sayısı Çekimde Değişiyor

Bankamatiklerden madeni para yatırma yada çekme söz konusu olmaz. Kağıt banknotların çekimi ve yatırılması mümkün. Ayrıca bu işlem için yatırabileceğiniz miktar 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL ile yapılabiliyor. Ve yatırıp çekebileceğiniz en fazla kağıt miktarı 30 adet ile sınırlı. Burada bu sınırın üstünde yatırıp çekme mümkün değil. Çünkü para haznesi 30 kağıt para için geçerli. 200 TL çekerseniz 30 adet olarak 6 bin lira çekerken, 100 TL olarak 3 bin lira çekim yapabiliyorsunuz. Bunun üstünde limitler için ise ATM size uyarı veriyor ve en fazla ne kadar tutarda para çekebileceğinizi ekrana yansıtıyor. Daha fazla para çekmek isterseniz ise bunu birkaç defa tekrarlayarak yapıyorsunuz.

ATM’den Limit Üstü Çekim Masrafı

ATM ler üzerinden kredi tahsisi yapan bankalar bu anlamda yüksek kredi tutarı çekilmesi halinde size limitler dahilinde para çekimine olanak veriyor. Buradaki limit üstü için ise bankaların aldığı farklı masraflar söz konusu. Çekeceğiniz tutara 5 lira ve çekilen tutarın üzerinden yüzdelik masraf kesintisi söz konusu ediliyor. Bu durum bankalar arasında farklı fiyatlandırmalara neden oluyor.

Akbank ATM Para Çekme Limitleri

Akbank müşterilerine farklı isimler altında kart hizmeti sunuyor. Bu kartlar dahilinde limitleriniz olsa da daha yüksek limitlerde çekim de söz konusu ediliyor. Bunun için elbette masrafını ödeyerek çekebiliyorsunuz. Akbank’ın hesap kartı olan Neo için para çekme limiti 1.500 TL. Neo Meo için 250 TL, Neo Business için 4 bin TL ve Neo Private için ise 2 bin lira limitiniz bulunuyor.

Denizbank ATM Limitleri

Denizbank müşterileri hesaplarında bulunan paraların çekimi için günlük işlem başına 1000 Lira çekiyor. Burada günlük limitleri ise 1.990 Lira ile sınırlı. Bu rakamın üstünde çekmek için bir gün sonrasını beklemek zorundalar. Yada masrafı ile çekebilirler. Denizbank QR Kodla Para çekme makalemizi inceleyebilirsiniz.

 Garanti Bankası ATM Limitleri

Garanti Bankası müşterileri mevduat hesaplarında bulunan paralarını bankamatikten çekmek isterse günlük limit 2 bin lira. Kredi kartı avansı çekmek istenler ise en fazla 4 bin lira çekiyor. Garanti Bankasından QR Kod İle Para çekme limiti ise 3 bin lira.

İş Bankası ATM Limitleri

İş Bankası müşterisiyseniz bankamatikten para çekme limitiniz en fazla 1.500 Lira. Bu limit üstünde çekim ise ücrete tabi.

Yapı Kredi Bankası ATM Limitleri

Yapı Kredi bankasına bağlı şubelerden maaş anlaşması bulunan kişilerin üst limiti 2 bin lira. Normal hesabı olan kişiler 1.500 Lira çekebiliyor. Kişinin durumuna göre limit söz konusu edilmiş. Özel bankacılık müşterisi iseniz 5 bin liraya kadar limit söz konusu ediliyor. Yapı Kredi QR Kodla Para çekme inceleyin lütfen.

Ziraat Bankası ATM Limitleri

Ziraat Bankası bankkart combo kullanıcılarının en çok çekme tutarı 1.500 Lira. Bu tutar üzeri ödeyeceğiniz komisyonlar ile çekim söz konusu. QR Kodla para çekme ve yatırma yazımızda daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

TEB ATM Limitleri

TEB bankası müşterilerinin limitlerini biraz daha düşük tutanlardan. Bunun için en fazla çekim tutarı 1.000 TL. TEB QR Kodla Para başlıklı makalemiz incelenebilir.

Yorum yapın

Krediler