ATM Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Bankalar, mesai sistemine göre çalışmakta ve düzenini bu saatlere göre sağlamaktadır. Kalan sürelerde kişilerin banka ile alakalı işlemlerini yapmaları gerekir. Müşterilerin bu saatler dahilinde bankaları kullanmayı tercih ederken, bu saatler dışında ATM’leri kullanmayı seçerler. ATM’ler bankanın şubede verdiği hizmetleri, elektronik ortamda ve hızlı şekilde kendilerine entegre etmiştir. Bu sayede işlemler artık ATM’ler üzerinden de yapılabilmektedir.

TÜYO: Arkadaşlar ATM’ler artık eskisinde daha güvenli. Kart kopyalama düzenekleri yerleştiren üçkağıtçıları enselediler ve buna karşı önlemler aldılar. Kimse izinsiz kartınızı kullanamaz. Bunların cezaları çok ağır. Sırf kredi kartlarının kötüye kullanılmasını önlemek üzere özel kanun hükümleri var ceza kanunlarımızda. Hem oldu da kartınızı tüm önlemlere rağmen izinsiz kullandılar diyelim. Bu takdirde chargeback yöntemi ile zararınızı telafi etmeniz mümkün.

ATM’den kartsız para çekme işlemi yapılır mı?

Müşterisi olduğunuz bankanın ATM’sine gitmeniz gerekmektedir. Sistemde kayıtlı olan numaranızı ATM ekranında seçtiğiniz kartsız para çekme sekmesine girmeniz gerekir. Para çekeceğiniz kartı seçtikten sonra cep telefonunuza bir onay mesajı gelecektir. Bu konu ATM’ye girdiğiniz takdirde işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

ATM’lerden yapılabilecek işlemler nelerdir?    

ATM’lerden her türlü para çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferlerinde bankanız bir sınırlama getirmemişse tüm saatlerde bu işlemi yapabilirsiniz. Para yatırabilir ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemleriniz; faturanızı, kredi kartınızı ve SGK ödemenizi, vergi borçlarınızın ödemesini kapsamaktadır. Şans oyunlarına yapacağınız ödemeleri ATM’den gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım ve bazı kredilere başvuru işlemlerinizi de ATM’ler aracılığıyla başlatabilirsiniz.

ATM’de para sıkışması veya alıkonulması durumunda yapılması gereken işlemler nelerdir?

ATM’ler işlem dahilinde kullanılırken, bazen para sıkışması veya alıkonması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda yapmanız gereken heyecan yapmamak ve ATM’nin başında müşteri hizmetlerini aramaktır. Müşteri hizmetleri ATM’nin başından ayrılmanız gerektiğini söylemeden, ATM’den ayrılmayınız. Bu durumda herhangi bir dolandırıcılık veya hırsızlık olayıyla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

ATM’lerden günlük para yatırma limiti var mıdır?

ATM’ler genel olarak günlük 20.000 TL’ye kadar olan miktarlarda kabul sağlamaktadır. GRG marka bir ATM kullanıyorsanız bir seferde alacağı en fazla banknot sayısı 200 olacaktır. Eğer bu ATM Wincor ve NRC marka ise tek seferde en fazla 40 banknot alacaktır.

ATM’lerden döviz bozma işlemi gerçekleştirilebilir mi?

Bankalar müşterilerinin isteklerine cevap verebildikçe daha iyi gelir elde ederler. Çünkü kullanım miktarları arttıkça, finansal gelirleri artacaktır. Bu yüzden döviz bozdurma işleminin rağbet görmesiyle, bankalar ATM’lerini değiştirerek döviz bozmaya uygun hale getirmeye başlamıştır. Eğer işlem yaptığınız ATM bu özelliğe sahipse, döviz bozma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler