ATM günlük para çekme limiti nasıl artırılır?

Bankacılık işlemlerini yapmak istemeniz halinde karşınızı çıkan limitler sizi zor durumda bırakabiliyor. Yani ödemeniz gereken tutarı hesabınızda olmasına rağmen bankamatikten çekemiyorsunuz. Bunun nedeni bankanın belli bir mevduatı hesabında tutabilmek için tedbir alması. Fakat limitiniz üzerinde çekim imkanı da bulunuyor. Bu durumda ise banka sizden limit üstü çekim masrafı istiyor. Burada da banka paranızı verme karşılığı yine para kazanmış oluyor. Belki de kızdığınız bir nokta ama bankalar ticari kuruluşlar ve bu tür işlemleri yapıyor. Limitiniz dahilinde para size sürekli yetersiz gelmesi durumunda bu limitin üzerinde para çekimi için masraf ödemesi yapmamanız adına ATM günlük limitinizi artırma yoluna gitmelisiniz.

Paranız Var  Çekemiyorsunuz…

Bankalar taleplerin hepsine olumlu bakmasalar da tüketici olarak sizler yinede talebinizi yerine getirin. Kişilerin aylık düzenli olarak aldıkları maaşları 4-5 bin liraları geçmesine ve en az tutar olan asgari ücretin ise 2 bin lirayı aşmasına rağmen bankalar hâlâ para çekimi için günlük 1500-2000 TL civarlarında bir limit uyguluyor. Bu limitin üzerinde günlük çekiminiz mümkün değil. Masrafsız çekim için ise 24 saati geçmenizin ardından tekrar çekim yapmanız gerekiyor. Nakit para ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için ATM’lerden çekim bazen kişiye meşakatli gelebiliyor. Tamam limitler bankayı koruyor olabilir ama ayrıca müşterileri de koruyor ki bununda bilinmesi gerekiyor. Bunun nedeni kartınızın çalınması, kopyalanması gibi nedenlerle yetkisi olmayan kişilerin hesabınızdan para çekiminin önüne geçilmesi. Bu da güvenlik amaçlı atılmış adımlardan bir tanesi oluyor. Bu durumda tüketicilerin geneline hesabınızdan para çekildiğine dair SMS ve mail gidiyor. Bu sayede maddi olarak mağduriyetinizin de önüne geçilmiş oluyor. Yani limit artırımına gitmeden önce bu durumu da değerlendirmekte fayda vardır diye düşünüyorum.

Bankadan Limit Artışı Talebi

Acilen nakite ihtiyacınız oldu. Bu nakitte limitiniz üzerinde. Bu durumda masrafını öder yine çekebilirsiniz. Fakat hırsızlık gibi bir durum söz konusu olduğunda siz kendiniz de ayrıca bankanıza başvurarak yeni limitler belirleyebilirsiniz.

Tüm risklere rağmen bu limitinizi artırmak istiyorsanız sebepleri ile birlikte banka hesabınızın olduğu şubeye başvurabilirsiniz. Tüm yetki banka şubelerinde olduğu gibi artırma ve azaltma işlemleri de talepler arasında bulunabilir. Sıradan bir müşteriyseniz banka bu talebinizi olumlu karşılamayabilir. Fakat maddi olarak önemli bir trafiğe sahipseniz banka sizin bu talebinizi mutlaka dikkate alır. Sebebi de müşteri olarak sizi kaçırmak istememesi olacaktır. Yine de banka sizin talebiniz kadar limit artırımı işlemine gitmeyebilir. Bu da gayet normal bir durumdur.

Kredi Alıyorsunuz, Paranızı Alamıyorsunuz

Bankalardan alacağınız kredilerin başvuru ve sonuçlandırma işlemi dijital ortamlara bağlandı. Bu durumda alınacak nakit kredinin çekimi ise ATM üzerinden olmalı. Fakat 10 bin lira kredi aldığınızı düşünün. Bu durumda banka size 1500 lira gibi bir limit dahilinde para çekimine izin verecektir. O zaman para çekiminin dijital yollardan başvurulmasının ne anlamı olduğuna değinmek gerekiyor.

Bankanızı Değiştirebilirsiniz

İhtiyacınız olan günlük limit sınırlarına bankanız yanaşmayabilir. Bu durum sizi olumsuz etkileyeceğinden sizinde işinize yarayacak bin bankada hesap açtırmanız faydanıza olabilir. Fakat bu hesap açımı yapılmadan önce yine size yarayacak limitlerin olduğu araştırılmalı yada en azında sizin istediğiniz limiti vereceklerine dair banka onayı almadan hesap açımına gitmeyin.

Örneğin Enpara.com ile hizmet veren Finansbank ATM’den en yüksek 7 bin 500 liraya kadar para çekimine izin verebiliyor. TEB ATM’lerinden 3 bin lira limit çekimi olduğu düşünüldüğünde diğer bankaların 1500 lira seviyeleri çok aşağılarda kalıyor.

Bankalar standart hizmet veriyor iken bu hizmeti kişinin ekonomik trafiğine göre şekillendirdiğini de unutmamak gerekiyor.

Yorum yapın

Krediler