Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar mı?

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişi sayısının her geçen gün artması beraberinde bazı soruların ortaya çıkmasına neden oldu. Çok fazla gelen sorulardan bir tanesi olan asgari ücret alan kişilere konut kredisi çıkar mı? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Bankalar asgari ücretliye kredi vermez diye bir kaide yok. Zaten günümüz Türkiye’sinde bordrolu çalışanların neredeyse hepsi asgari ücretlere yakın miktarlara çalıştığı için illa ki bunların da finansal haklardan faydalanması sağlanacaktır. Ancak asgari ücret alan bir kişinin krediyi ödeyememesi durumunda maaşının sadece 1/4’lük oranını haczedbilecekleri  için hacze kabil mal veya gelir oranı düşük olacağından dolayı verilecek kredi de düşük olacaktır.

Ayrıca şu yıllarda neredeyse tüm gelişmekte olan ülkeler ve geri kalmış ülkeler demograf yapısının önemli bir oranını “asgari ücretlerilere” ayırmış durumdalar. Yani giderek fakirleştik. Bu şartlar altında bankların da “ben bu müşkül vatandaşa kredi vermeyeyim nasıl olsa daha zenginleri çıkar” anlayışı yıkılmıştır ve gün geçtikçe daha da yok olmaya devam etmektedir. O sebeple maaşınız kuş kadar da olsa düzenli olduğu müddetçe ve notunuz da çok düşük değil ise illa ki kredi alabilirsiniz.

Asgari ücret ne kadar? 

2019 yılı içerisinde asgari ücrete gelen zamdan sonra asgari ücret ile evini geçindirmek isteyen ve aynı zamanda bu maaş ile konut kredisi çekip kredi ödemek isteyen kişilerin merak ettiği sorun cevabına bir göz atalım.

2019 yılında yeni yapılan zamdan sonra asgari ücret ile çalışan bir kişinin alacağı maaş 2 Bin 20 TL olarak belirlendi. Özellikle bu tutarında beklenen asgari ücret indirimimi sağlayamaması asgari ücret ile çalışanların zor durumda kalmasına neden oldu.  Bu yüzden eğer aylık olarak almış olduğunuz asgari ücretin yarısı ile konut kredisi ödemek istiyor ve geri kalanı ile devam etme fırsatınız varsa sizlerde konut kredisi çekebilirsiniz.

Asgari ücretli konut kredisi çekebilir mi?

Bankaların müşterilerine kredi imkanı sunarken dikkat ettikleri bazı detaylar bulunmaktadır. Bu yüzden de sizlere bu konu hakkında merak ettiğiniz detayları açıklamak istiyoruz.

Öncelikli olarak bankadan kredi çekeceğiniz zaman bankaya bildirmek il yükümlü olduğunu maaş bordronuzda ne kadar maaş aldığınız yazıyordur. Bu yüzden asgari ücret ile geçinen birisinin ev alması aslında günümüzde pek kolay değildir. Ancak bankadan çekmek istediğiniz kredi türüne ve ödeyeceğiniz vade taksitine bağlı olarak bunun değişkenlik göstereceğini belirtelim.

Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekebilir?

Bu konuda daha net anlaşılması için örnek vermek gerekirse, bankaya gittiğiniz zaman konut kredisi başvurusu sırasında en fazla vade sayısının 120 aydan 240 aya kadar çıktığını belirtmek istiyoruz. yani 240 ayını 20 yıl tekabül ettiğini belirtelim. Çekmek istediğiniz konut kredisi miktarı ile en fazla vade sayısı olan 240 ay içerisinde ödeyeceğiniz taksit hesaplamasından sonra eğer taksitlerinizin maaşınızın yarısını geçmemesi durumunda sizlerde konut kredisi türüne başvuru yapabilirsiniz. Bunda herhangi bir sakıncanın bulunmadığını belirtmek istiyoruz. 2500 TL olan asgari ücretin yarısı olan 1250 TL aylık ödemeden sonra geriye kalan 1250 TL ile evinizi geçindirme fırsatınız varsa bu konuda bankaların sizlere konut kredisi kullandırmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Ancak günümüzde geçim fiyatlarını göz önüne aldığımıza zaman asgari ücret ile kredi çekecek olan bir kişinin ya ekstra olarak bir gelirinin bulunması gerekmektedir, ya da evli ise eşinin de çalışması durumunda konut kredisi çekerek rahat bir şekilde ödeme yapma şansı bulunmaktadır.

Yine de konut kredisi çekerken 1250 TL ile geçineceklerine güvenen asgari ücretli çalışanlar diledikleri bankadan konut kredisi çekerek kendilerine uygun konutu alarak yaşantılarına bu şekilde devam edebilmektedir.

Gelir düzeyi olan herkes konut kredisi alımı için başvuru yapabilir. Önemli olan şartları taşıyor olabilmenizdir.

Yorum yapın

Krediler