Arsa Kredisi İpotekli Arsa Kredisi Nasıl Çekilir?

Arsa Kredisi İpotekli Arsa Kredisi Nasıl Çekilir? Bireysel bir evde ikamet etmek istiyorsanız ya da yatırımınızı arsaya yapmak istiyorsanız alım için finansmanınızı bankalardan karşılamak zorunda kalabilirsiniz. Bu finansmanınızı arsa kredisi ya da ipotekli arsa kredisi olarak bankalardan ve katılım bankalarından karşılayabiliyorsunuz.

Banka Ekspertiz raporunda belirtilen değer kadar ipotekli arsa kredisi tahsisi yapabiliyor. Bankalar arasında ekspertiz bedeline göre verilen kredi tutarları şu şekilde;

  • TEB % 60’ına Kadar. (60 Ay) 
  • Ziraat Bankası % 50’sine kadar. (60 Ay) 
  • İş Bankası % 50 sine kadar. (60 Ay) 
  • Albaraka Türk % 100’üne (60 Ay)
  • Şekerbank % 45’ine (120 Ay) 
  • Vakıf Katılım % 100’üne (60 Ay) 
  • Türkiye Finans 84 Ay

Bankalar Arsa Kredisi Ne Kadar Veriyor?

Tüm bankalarda bu oran değişiyor olsa da genel olarak arsa fiyatının yarısı bedel ile kredi tahsisi yapılıyor. Arsa bedelinin tamamına kredi almak istiyorsanız bu alternatifiniz sadece Vakıf Katılım ve Albaraka Türk bankasında. Artan nüfusun inşaat sektörüne etkisi tartışılmaz bir gerçek. Artan ivmeyle hızlanan yapılaşma, arsaları sürekli değer kazanan bir yatırım aracı haline getirmiştir. Yatırım yapmak isteyen herkes önceliğini arsaya verir fakat arsa bedellerinin yüksek olduğu düşünüldüğünde herkesin arsa sahibi olması mümkün değildir. Fırsatların ne zaman insanın karşısına çıkacağı belli olmayacağı için azar azar birikim yapmak, arsa sahibi olmak için yeterli değildir ve ele geçen fırsatların kaçması kaçınılmazdır. Toplumun bu ihtiyacına bankalar, belirli faiz imkanları ile cevap vererek geleceğini düşünenlere yardımcı olmaktadır. Bankalardan arsa kredisi nasıl alınır sorusu tüm yatırımcıların merak ettiği soruların başını çekmektedir.

Kredi kartı ya da herhangi bir kredi başvurusunda olduğu gibi bankalar, arsa kredisi talebinde bulunan bireylerin öncelikle sicillerine verilen puana yani kredi notuna bakarlar. Kredi notu uygun olmayan kişilerin arsa kredisi kullanmaları mümkün değildir ve vakit geçirmeden kredi notlarını yükseltmek için geçmiş borçlarını kapatarak işe koyulmalılardır. Kredi notunun bu denli önemli olduğu görüldüğüne göre, karşınıza aniden çıkan uygun arsa fırsatlarını kaçırmamak için arsa kredisi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri gerekir.

Çoğunlukla arsa kredili ipotekli olarak 36 ay vade ile arsa kredisi verilirken vade süresini 60 aya kadar uzatan bankalar bulunmaktadır. İlaveten duruma göre kefil de istenebilmektedir. Kredi notu ve gelir düzeyi uygun olan her birey, seçtikleri arsayı ipotek verip, 36 ay ile 60 ay arasında bankaya göre değişen vade imkanı ile arsa ekspertiz değerinin yaklaşık yüzde 50’si ile yüzde 75’i arasında kredi kullanabilir.

İpotekli Arsa Kredisi

Arsa kredisi tahsisinin en kolay yolu ipotek ettirilerek alınan kredilerdir. Kişinin geliri ile alacağı arsaya ödeyeceği kredi taksitleri uyumlu olması gerekir. Bu uyum dışı alımlar için banka ipotek tesis edebilir. Zira ev kredileri yada taşıt kredilerinde olduğu gibi arsa alımlarında da arsanın üzerine ipotek koyan banka daha güvenli bir şekilde borç para vermiş olur. Bu sayede batık kredilerin dışında kalma ihtimali çok daha yüksek olduğu için talep edilen limitlere kadar ipotekli arsa kredisi alınabilir.

Arsa Kredisi Hesaplama

Güncel krediler bankalar arasında farklı faiz oranlarına neden oluyor. Bu farklılık tüm kredi ürünleri için geçerli. Alacağınız arsa kredisi hesaplama işlemi için de bankaların faiz oranları en etkili unsur. Bu unsura etki eden bir diğer husus ise alacağınız kredi tutarı.

En Uzun Arka Kredisi Hangi Banka da?

Bankalar genel olarak 60 ay yani 5 yıl vade ile arsa kredisi tahsisi yapıyor. Bu durum Şekerbank’ta biraz daha farklı. Aradaki fark 5 yıl kadar olması alıcılara avantaj sağlayabilir. Şekerbank Arsa Kredisinin vadesi 120 ay’a kadar ulaşıyor ki, bu durum alıcı için hem avantaj ödeyeceği faiz tutarı için ise dezavantaj oluşturuyor.

İmarsız Arsa Kredisi Alabilir miyim?

Bankalar talep halinde arsa kredisini imarı olan ve belediye sınırları içerisindeki araziler için veriyor. Bunun için imarsız olan ve şehir dışında bulunan tarla konumundaki arsalara kredi verilmesi söz konusu değil. Fakat istisna olarak 2b arazileri için uygulanan kredilerin de tahsisi söz konusu. Yada alacağınız kredi tutarına göre ihtiyacınızı tüketici kredileri ile de karşılayabilirsiniz.

Arsa Kredisi Şartları

Sizler için avantajı bulunuyorsa kredi ile arsa alınması doğru yol olabilir. Hem ev yapımı için hem yatırım amaçlı olarak arsalar konutlara göre daha çok kazandıran yatırım araçlarından birisi halinde. Alacağınız taksitli kredi ile arsanızın vadesi bitimi ile alınan ipotekler kaldırılıyor ve arsa tamamen sizlerin oluyor. Bu işlem için düzenli geri ödeme yapmanız ve borcunuzu bitirmeniz önemli.

Alacağınız kredinin şartlarından birisi kredi notu. Bu hususu karşılıyor olmanız ile birlikte ödeyeceğiniz taksitleri karşılayacak ve hayatınızı idame ettirecek gelire sahip olunmalı. Geliriniz yoksa bankalar size bu borcu vermekten imtina edecektir. Bu kredinin alımı için başka taşınmazlarınızı da ipotek ettirmeniz söz konusu olabilir. Bu durumu bankaların da kabullenmesi gerekecektir. Her şartlarda bankaların istediği oluyor.

Arsanın Konumu Önemli

Kredi almada önemli hususlardan birisi de arsanın konumu olacaktır. Çünkü konum ile satılabilir durumu artış gösterir. Kimsenin uğramadığı bir yerden arsa alımı yatırımcısına kazandırmadığı gibi ödediği faizleri de karşılamayabilir. Fakat genel olarak bankalar belediye bulunan bölgelerde ve imara açılmış arsalara bu hizmeti verme yoluna gidiyor. Böylelikle kendilerini de güvence içerisine almış oluyorlar.

Arsa İçin Kredi Faiz Oranları Yüksek mi?

Arsa Kredileri Tüketici kredisi ile konut kredisi arasında sıkışan ama yine de alım için yüksek tutarlara neden olan faizlere sahiptir. Tüketici kredisi ile almak kişilere kısa vadede ödemek ve düşük tutarlarda kredi almak anlamına geleceğinden illa arsa alımı yapacaksanız bu kredi ürünü alınmalı diye düşünüyorum. Arsanın tamamına kredi almak ve bu krediyi çok uzun sürede ödemek istiyorsanız bankaların şartları ve hizmet hususları incelenebilir. Alım öncesi arsanın bedeli, kredi vadesi boyunca arsa bedelinde oluşacak hususlar, ödeyeceğiniz faiz tutarı gibi hususların incelenmesi doğru sonuçlar doğuracaktır.

Ziraat Bankası Arsa Kredisi

Alacağınız arsanın kredisini Ziraat Bankasından temin edebiliyorsunuz. Hatta bu kredi için vadenizin 60 ay olması da bir avantaj. Alacağınız arsa için kredi başvurusu sonrası banka ekspertiz görevlendirmesi yapıyor ve bu görevlendirme ile hazırlanan raporun yarısı kadar kredi alabiliyorsunuz. Ayrıca Ziraat Bankası Arsa Kredisi için arsanın belediye sınırlarında ve imarlı olması da aranan şartlar arasında. Satın almak istediğiniz arsanın tapu fotokopisi, kimlik, gelir belgesi ile bankaya kredi başvurusu yapabiliyorsunuz.

İş Bankası Arsa Kredisi

İş bankası ekspertiz raporunda belirlenen arsa fiyatının yüzde 50 si oranında arsa kredisi vermektedir. Bu durum bankada acil satış değeri olarak görülüyor. Bunun nedeni ise ipotekli olacağından dolayı acil satış sonrası mevcut borcun tamamının karşılanabil olması olabilir. Başvuru formu, arsa fotokopisi ve gelir belgeniz ile krediye başvuru yapabiliyorsunuz.

TEB Arsa Kredisi

Ekspertizce belirlenen arsa fiyatının yüzde 60’ına kadar kredi alabiliyorsunuz. Bu kredinin vadesi beş yıl ile sınırlı. Yapılacak ipotekle kredi almanız mümkün.

Vakıfbank Arsa Kredisi

Belediye sınırı içerisinde arsaların hisseli yada parçalı olmaması gerekiyor. Ayrıca alınacak arsanın satışa konu olabilecek olması aranan şartlar arasında. Alınacak arsanın ayrıca dost ya da akrabalarda olması engel değil. Kimliğiniz ve arsanın fotokopisi ile başvuru söz konusu. Bu alıma konu bedel belirlemesi ekspertizlerce yapılıyor. Belirlenen bedel üzerinden alınan kredinin vadesi 60 ay.

Faizsiz Arsa Kredisi Nasıl Çekilir?

Faizsiz kredi söz konusu değil. Fakat dinimize uygun şartlarda olduğu kabul edilen katılım bankaları ile arsa finansmanı alınabilir. Faizsiz arsa kredisi veren bankalar Ziraat Katılım Bankası, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım bankalarıdır. Bu finansmanlara örnek olarak Türkiye Finans ve Vakıf Katılım Bankasının arsa finansmanları hakkında bilgi vermek istersek;

Türkiye Finans Arsa Finansmanı

Katılım Bankası olarak hizmet veren Türkiye Finans alınacak arsalar için bazı şartlar sürmekte. Bunun için hesap açılması, kredi kartı alınması, güvence sigortası yapılması ve otomatik fatura ödeme talimatları ile arsa finansmanını alabiliyorsunuz. Alacağınız arsa finansmanı vadesi maksimum 84 ay. Bu hizmet için kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti ve güvence sigortası poliçe bedeli ödemeniz gerekiyor. Banka şubeleri üzerinden yapabileceğiniz başvuruyu banka inceledikten sonra onay veriyor. Gerekli hallerde kefil ya da başka teminatlarda istenebiliyor.

Vakıf Katılım Arsa Finansmanı

Devlete ait katılım bankalarından birisi olan Vakıf Katılım Bankası 60 Ay’a oran vadede arsa kredisi tahsisi yapar. Kredinin tutarı arsanın yüzde yüzüne kadar oluyor. Banka gerekli hallerde başvuru için elektrik, su ve doğalgaz gibi faturaları da isteyebiliyor. Arsanın tamamına kredi almak istiyorsanız Vakıf Katılım Bankası ilk alternatiflerinizden biri olmalı. % 2,25 tahsis ücreti, 650 TL ekspertiz ücreti ve 150 TL ipotek rehin ücreti ödemeniz gereken masraflar arasında bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler