Arbitraj Nedir? Arbitraj Kazandırır mı? Arbitraj İle Para Kazanma Nasıl Olur?

Herhangi bir varlığı ucuz pazardan uygun fiyatlarda alarak bu varlığı daha pahalı fiyatlar ile başka pazarlar üzerinden satış anlamına gelen Arbitraj ile ciddi paralar kazanılması mümkündür. Bunun için pazarları, Pazar fiyatları ile ne zaman alınıp ne zaman satılacağını iyi bilmek, tecrübeli olmak gerekebilir.

Arbitraj Riski

Her ne kadar kolay bir para kazanım şekli olmasa da Arbitrajı tercih eden yatırımcı sayısı da az değil. Buna sebep düşük fiyatlar ile alınan ürünlerin yüksek fiyatlardan alıcı bulması ve bu aradaki kazanç tutarı ile risksiz yatırımlardan kazanç sağlamak. Buna rağmen risk alınmadığını söylemek yanlış olur. Nedeni ise aldığınız varlığın durumu, ne kadar süre ile dayanıklı olacağı, satış için hangi Pazar ve hangi pazarda daha çok kazanılacağı üzerinedir.

Teknoloji Anlık Bilgi Veriyor

Gelişen teknoloji sayesinde sadece aynı şehir değil, ülke ve dünya üzerindeki bilgilere ve verilere anında ulaşım mümkün. Bu nedenle alıcı da satıcı da fiyat araştırması yapabiliyor ve fiyatları karşılaştırabiliyor. Bu durumda fiyatlara otomatik olarak yansıyor. Bilgi alışverişi sonrası fiyatlar neredeyse eşit noktasına geliyor. Bu durum ise Arbitraj fırsatlarından yoksun bir kazanım demek. Bu nedenle yüksek kazanç sağlamış olmuyorsunuz. Yatırımcı bu gibi durumlarda fırsatları kolluyor. Bu fırsatlar ise bulunmayan ürünler nedeniyle bulunmayan bölgelerde fiyatların artışı anlamına geliyor. Yatırımcı bunu değerlendirirse tam anlamı ile Arbitraj ve faydasından bahsetmek mümkün oluyor.

Arbitraj olayını anlatmada örnekleme yapmak gerekirse günümüzde soğan fiyatları oldukça yüksek tutarlara neden oldu. Bu tutarlar ile kazanım sağlamak isteyen yatırımcılar ise soğanın fiyatının düşük olduğu bölgelerden alım yaparak, yine yüksek fiyatlar üzerinden satma çabasına giriyor. Burada soğan alımı için özellikle yurt dışı, güney komşularını tercih eden sayısı çok. Buradan çok daha ucuza alınan soğan ülkenin başka şehirlerinde çok daha yüksek orandan satılıyor ve aradaki fark nedeni ile arbitraj oluşmuş oluyor. Bu durum yatırımcının kazancı hatta yüksek kazancı anlamına geliyor.

Kolay Takip

Güncel olarak Arbitraj oluşumunu engelleyen hususların başında para ile sermaye piyasasındaki bilginin anlık olarak her bölgeden takip edilebiliyor olması. Bu nedenle oluşan fiyatlar sonrasında para kazanımı mümkün görünmüyor. Bu durumu avantajlı bir konuma sağlamak isteyen kişiler ise farklı çalışmalara yöneliyor. Örneğin aloritmik denilen yazılımlar ile piyasa takibi söz konusu oluyor. Bu yazılım piyasa şartlarını ve varlıklarını, bu varlıkların eşitsizliklerini anında tespit ediyor ve yatırımcısının talebi ile hızlı alım emri ile arbitraj alımı tamamlanıyor.

Arbitraj ulusal çapta yapılabilirken bu durumu uluslar arası sınırlar çerçevesinde de yapmak mümkün. Miatlı ürünlerin alımı gibi arbitraj için uluslar arası borsa piyasalarında da alım söz konusu olabiliyor. Örneğin Amerika borsasından alacağınız bir hisse senedini yine İngiltere Borsasından alabiliyorsunuz. Bu arada oluşan fiyat farkı ile kazanım söz konusu olabiliyor. Yada ülkemizden Euro alan bir kişi bu euroyu farklı ülkelerden daha ucuza satın alabilir. Bu durumda risk almadan kişi kazanç sağlamış olabiliyor

Yorum yapın

Krediler