Aracınızın Kışlık Bakımı İçin Neler Yapmalı?

  • 12 Nisan 2019

Aracınızın Kışlık Bakımı İçin Neler Yapmalı? Kış aylarında araç sahiplerinin en çok merak ettiği konular başında araçların kışlık bakımları gelmektedir. Kış aylarının çetin geçtiği ülkemizde araçlarında bazı bakımlarının yapılması gerekmektedir. Aksi durumda kış aylarında bakımları yapılmayan araçlar ciddi sorunlar ile sizleri yolda bırakabilmektedir.

Antifriz kontrolü yaptırın

Ülkemizde en soğuk ayların Aralık – Ocak – Şubat ayları olduğunu düşündüğümüz zaman araçlar bu aylarda çalışmama durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu yüzden de araçlar için son derece önemli olan antifriz bakımlarını yaptırarak aracınızın kış mevsimine hazır olup olmadığı kontrol ettirebilirsiniz.

Antifriz bakımı ile birlikte kontrol etmeniz gereken durumlar arasında bir de akü bulunmaktadır. Özellikle bazı sürücülerin araçlarını kış aylarında çok fazla kullanmaması zamanla akülerin boşalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden akülerinizin doluluk oranlarını ölçtürerek sizlerde aracınızı kış şartlarını hazırlayabilirsiniz.

Lastikler ile ilgili önlemler alın

Kış aylarında ülkemizde ticari araçların kullanmak zorunda oldukları kış lastiklerinin hususi olarak geçen otomobiller için geçerli olmadığını belirtmek istiyoruz. Ancak sizler de bu konuda hususi olarak bindiğiniz araçlarınızın lastiklerinin kontrollerini yaptırın. Eğer lastikleriniz aşınmış ise ve sizleri yolda bırakma riski bulunuyorsa bu konuda mutlaka lastik değişimi yaptırmanız gerekmektedir. Aynı zamanda lastikleriniz için yaz aylarında kullanmış olduğunuz basınçlar yerine kış mevsimine uygun bir şekilde basınç seçerek araçlarınızı kış mevsimine hazırlayabilirsiniz. Bu konuda lastik ebatlarınızı internet üzerinde yazarak daha detaylı bilgi alma şansınız bulunmaktadır.

Araçta bulunması gereken malzemeleri tamamlayın

Kış aylarında araçlarınızda bulundurulması gereken bazı araç ve gereçler vardır. Özellikle zincir, çekme halatı, takoz veya yeden lastik gibi bulunması gereken araçları mutlaka araçlarınızda bulundurmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kış aylarında beklenmedik zamanlarda meydana gelen sorunları bu araç ve gereçler ile aşabilirsiniz.

Aydınlatma sistemlerinizi kontrol edin

Araçlarınızda özellikle de gece sürüşlerinde son derece önemli olan aydınlatma sistemleri sürüş sırasında sizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu yüzden kış hazırlığı yaparken dikkat etmeniz gereken durumlar arasında araçlarınızın aydınlatma sistemleri de bulunmaktadır. Araçlarınız ile ilgili olan bütün aydınlatma sistemlerini kontrol ettirmenizde gerekmektedir.

Hayatlarımızı teslim ettiğimiz araçlarımızı bakımlarını yapmaktan, kontrollerini esirgemekten kaçınmamak aynı zamanda yakınlarımıza duyduğumuz sevgiden ileri gelir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ford Focus Trafikteki Yerini Alıyor. (2019 Focus) başlıklı makalemizde focus 2019, yeni focus fiyatı ve yeni kasa ford focus hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Emeklilerin Bayram İkramiyelerine İcra Konulur mu?

Emeklilerin Bayram İkramiyelerine İcra Konulur mu? Hızlı bir şekilde gündeme gelmesinin ardından yasalaşan emeklilere bayramlardan önce biner lira ikramiye verilmesi...

Kapat