Kredi Kartı İle Araç Muayene Ücretini Ödeme

Araç sahipleri yıllardır trafiğe çıkmak zorunda oldukları araçlarını süresi bitiminde tekrar muayeneden geçirmek zorunda. Aksi taktirde hem kendi hayatını, hem başkalarının hayatını tehlikeye atabilir. TüvTürk tarafından yapılan muayeneler ise ücretlere tabi. Bu ücretlerin ödenmemesi halinde de muayene yapılmadığı gibi süresi geçen araçların muayenesi geçtiği süre için de maddi olarak cezası söz konusu. Araç muayene ücreti kredi kartı ile ödeniyor mu sorusunun cevabını merak edenler için hazırladığımız yazımızı lütfen inceleyin.

Kredi Kartı İle Araç Muayenesi

TüvTürk yaptığı açıklamada yaptıkları sözleşmeye istinaden tahsilat yönteminin tanımlanmadığı ve bundan sonrada önceki dönemlerde olduğu gibi araç muayene ücretlerini nakit olarak alacakları yönünde. Yani araç muayenesi yaptırmak isteyen kişilerin ödemesini kredi kartı ile yapmak istediklerine dair haberler yarınlara kalmış durumda. Bu durumda kişi cebinde nakit parası olmadan aracının muayenesini gerçekleştiremeyecek.

Önemli: MTV Kredi Kartı Ödeme Kampanyaları okuyabilirsiniz.

Araç sahiplerinin her fırsatta dile getirdiği araç muayene ücretinin kredi kartı ile ödenmesi hususu zaman zaman ele alınsa da henüz atılan bir adım yok. 2017 yılında Ulaştırma Bakanlığı bu konuda bir çalışma olduğunu duyurmuştu. Burada Ulaştırma Bakanlığı, Maliye, Bankalar ve işletici firmalar arasında oluşacak bir sistem ile kredi kartından ödeme imkanı açılacak. Aslında dijital çağında olmamıza rağmen bu hususun neden aşılamadığı da merak konusu. Burada ödenen her muayene ücretinden hazinenin payı bulunuyor. Bu payında her ayın yedinci günü Maliye ve hazine hesaplarına geçmesi gerekiyor. Burada yapılan kesintiler ile bankaların kesilen paraları 40 günün sonunda hesaba aktarması, bu hesaplar için bankaların komisyon alması, aylık düzenli hazine payının ödemesinin 40 gün süresi için geçtiğinden dolayı araç muayene ücretleri peşin olarak alınıyor. Burada Maliye ve işletmeler ile bankaların yapacağı bir çalışma ile bu sorunun aşılması gerekiyor. Bu sayede tüketici de yılda bir ve iki yılda bir olarak yaptırdığı araç muayenelerinde ödediği ücreti taksitle ödeme imkanı da bulmuş olacak. Fakat neden uzun süredir bu çalışmanın yapılmadığı merak konusu oldu.

Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Kişiler için zaman zaman büyük paralar anlamına gelen araç muayene ücretleri kredi kartına ödeme imkanı bulunmuyor. Burada peşin ödeme söz konusu. Yapılan muayenede alınan ücret ise aracın çeşidine göre değişiyor. Otobüs, Kamyon gibi büyük araçlar yılda bir muayeneden geçerken bunların ücreti 377,60 TL. Otomobil, kamyonet gibi araçların muayene ücreti ise 279,66 TL. Traktör ve motorsiklet muayene ücretleri için de 142,78 T ödenmek zorunda.

Araç muayenelerinde peşin ödemenin yanında alternatif bir ödemenin de gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu önemli bir ihtiyaç. Gelişen bir bankacılık ve teknolojinin yanında bu hususun henüz yapılamamış olması büyük bir açık. Bu ödeme imkanı Yeni kimlik parasını ATM’den yatırma gibi hizmetlerden biri olabilir. Yakın bir zamanda bununla ilgili bir çalışmanın yapılacağı ise duyumlar arasında bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler