Araç Km Düşürme Cezası Var mı? Ceza Ne Kadar?

Araç Km Düşürme Cezası Var mı? Yargıtay 23 ncü daire başkanlığınca verilen araçlarda km düşürme dolandırıcılık suçu TCK nın 153. Maddesine göre suç sayılmış durumda. Buna göre cezai işlem göreceklerin suçu ise mahkum edilmeleri Halide 1 yıldan beş yıla kadar hapis cezası iken aynı zamanda idari para cezası da verilecektir.

TÜYO: Arkadaşlar yatırım yapmak üzere nakit sağlamak istiyorsanız böyle çakallıklara, kurnazlıklara tenezül etmeyin. Zira aşağıdaki örnek kararda da görebileceğiniz üzere artık böyle bir eylem insanın başına çok büyük dert açabilecektir. Hem ayrıca ahlaklı, etik ve adil olun. Herkesin böyle şeyler yaptığını düşünsenize. Piyasada iş yapabilmek imkansız hale gelecektir. Piyasada kimsenin kimseye güvenmemesinin arkasında bu tarz köylü çakallıklar var.

KM Düşürülen Araç İçin Hapis Cezası

Sürekli alım ve satım yapan, otomotiv sektöründe kurt olmuş bir tüketici değilseniz ikinci el araç alırken karşınıza beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Kişi alacağı ikinci el araçtaki durumun tespiti için maalesef ekspertiz firmalarına güvenmek zorunda. Fakat yine de bu firmalardan rapor alınsa, araçlardan anlayan kişilerden teknik destek alınsa bile bu durum yeterli olmuyor. Bir aracın geçmişini iyi bilmek için yetkili servise bakımlarının yapılması ve burada atılan tüm adımların dijital yolda kaydı olması gerekir. Fakat kayıtlı kayıtsız, yetkili yetkisiz bir çok tamirci ve firmaya yaptırılan işlemlerde kayda geçmediği gibi bilinemeyecek hususlardan bir tanesi. Araç alım ve satımı yapan kişiler km si düşürülmüş araçları da kişilere satabiliyor ki kişi düşük yol yapmış araç aldığını zannederken karşısına çok daha uzun yollar yapmış araç çıkabiliyor.

SMS Sorgulaması Yapın

Araçların kilometreleri güncel olarak muayene esnasında kayıtlara geçiyor. Burada SMS ile yapacağınız sorgulamalar neticesinde en azından son muayene esnasında aracın kaç km de olduğunun tespiti yapılabiliyor. Bu da alınacak tedbirlerden bir tanesi iken buna rağmen sorgulama yapmadan alım yapan binlerce tüketiciden bahsetmek mümkün. Burada aracın satışını yapan kişiler bilgisayar ve teknik yollar sayesinde aracın km sinde önemli oynamalar yapıyor ve bu sayede daha iyi fiyata daha hızlı satabiliyor. Bu durumda mağdur edilen binlerce insan sonrasında devlette gerekli tedbirleri almak zorunda kaldı dersek yanlış olmaz sanıyorum. İkinci el taşıt satışlarında km düşürülme işlemine Yargıtay 23. Ceza Mahkemesinin verdiği bir karar sonrası  hapis cezası yolunun açılması ikinci el araç sektöründe bomba etkisi yarattı. Bu durum tamamen dolandırıcılık kapsamına alınmış oldu ki satış öncesi km düşürme işlemi yapan kişilere de örnek oldu.

Muayene Halinde KM Kayıt Altında

Km düşürülen aracın bu işlemi gördüğünü kolay kolay anlamamız elbette mümkün değil. Bunun için teknik destek almalı, SMS sorgulamaları yapmalı yada TÜVTÜRK muayene istasyonlarından km leri hakkında bilgi almak gerekir. Aksi takdirde aracın km sinin düşürüldüğünü anlamamız mümkün görünmüyor. Her ne kadar güvenli birilerinden araç alımı yapmaya çalışsak da aradığımız araç maalesef başka yerlerden çıkıyor ve güvenerek almak zorunda kalıyoruz.  Bu yüzden ikinci el araç alımı yapacak kişilerin daha dikkatli davranmaları gerekiyor.

KM Düşürülme Riskine Karşı Yapılması Gerekenler

Öncelikle aracın plakası ile Tramer sorgulaması yapmalısınız. Sorgulama için tüm GSM hatları üzerinden plaka yazılarak 5664’e gönderebilirsiniz. Bu sorgulama neticesinde size aracın kaza durumu ile ilgili hasar kaydı bilgileri geliyor. Burada aracın değişen parçaları, eksper durumu, plaka değişiklikleri gibi hususlarda ücreti dahilinde öğrenilebiliyor. Bu sorgulamaların ücreti ise 7 TL ücret karşılığında yapılıyor.

Her araç sahibi yapmıyor ama aracın bakım ve onarımları ile ilgili hususlar için bir karne tutulması söz konusu. Dijital ortamda yada defter şeklinde kişiye bilgi veren firmalar ve bayiler bulunuyor. Bunlardan yapılan işlemler ile ilgili formlar satıcıdan istenebilir.

Her daim araç alımında söz konusu araç yetkili bir firmaya ekspertizden geçirilmeli ve ilgili bilgiler raporlarlar dahilinde alınmalıdır. Zira devlette günümüzde belli model araçlara kadar bu raporların çıkarılmasını talep etmektedir.

Yorum yapın

Krediler