Araç Kilometresi (km), muayene İnternetten Sorgulama, Öğrenme

İkinci el araç alımında kişilerin en çok baktığı husus aracın yaptığı kilometredir. Bu nedenle düşük km li araç arayışı içerisinde olunur. Fakat genel olarak bakıldığında yüksek yollar yapmış araçların km si düşürülmesi sonrasında kişilerde burada mağdur edilebiliyor. Bu nedenle kişi araç alımı yapacaksa ve bu araç ta ikinci el araç olacaksa mutlaka çeşitli yollardan sorgulanabilen kilometre mevzusunu dikkate almalıdır. Araç kilometresini düşürme cezası var mı başlıklı yazımızda bu duruma açıklık getirmiştik.  Araç km internetten sorgulama bu yöntemlerden sadece birisi. Bu yol ile isteğiniz doğrultusunda aracın yapmış olduğu yol mesafesi ve diğer bilgilere de ulaşabilmek imkanlarına sahipsiniz.

Araç Kilometresi Sorgulama

İkinci el araç satışı ile ilgilenen kişiler ellerindeki aracı daha yüksek fiyata ve hemen satabilmek için araçların kilometresini düşürme yoluna başvuruyor. Bu durum küçük bir tamirci bilgisayar yardımı ile yapılabilen bir husus olması nedeniyle teknik olarak hemen yapılıyor ki, aracı almak isteyen kişinin bunu fiziken mümkün olmuyor. Araçların kadranında bulunan km düşürüldüğü için kişi de düşük km li olarak aldığını düşünüyor. Fakat ilerleyen zamanlarda da karşısına gerçek mesafesi çıkıyor. İş işten geçmeden bu durumu öğrenebilmeniz için araç km internetten sorgulama hizmeti almanız yeterli oluyor.

İnternetten Araç Kilometresi Öğrenme

İnternetten km sorgulama işleminin ana adresi bir çok işlemde olduğu gibi e-devlet. Buradan sorgulama yapabilmeniz için ise e-devlet şifrenizin olması gerekir. Kişiler bunun üzerinde durmuyorlar fakat bir çok işlem için elinizin altında olan e-devlet değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle de bir PTT şubesinden şifrenizi alarak hemen kullanıma başlayabilirsiniz. Şifre alımı için ödeyeceğiniz tutar da 2 TL gibi küçük bir miktar. Bu sayede de bir çok bilgiye ulaşım sağlayabiliyorsunuz. E-devlet girişinde istediğiniz sayfaya ulaşmak için farklı yollar bulunurken bunu arama bölümü ile de yapabilirsiniz. Arayacağınız husus TÜVTÜRK Muayene Durum Sorgulama olarak karşımıza çıkıyor. Sorgulama için aracın plakasını girmeniz ve son muayene numarasını yazdıktan sonra sorgulama yapmanız gerekiyor. Burada öğrenebileceğimiz km ise aracın son muayenedeki km si oluyor. Sorgulama sonrası açılan sayfada aracın bilgilerine ulaşırken aynı zamanda bunu bilgisayarınıza indirebilir ya da direk çıktısını alabilirsiniz.

PTT (EPTTAVM) Üzerinden Araç Km Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) mobil uygulaması sunan ePttAVM sitesi üzerinden araç km sorgulaması yapabiliyorsunuz. Giriş için adresiniz ise https://www.epttavm.com/sayfa/arac-km-sorgulama.html. İnternet siteleri hizmet vermek için üye olma gibi şartlar öne sürse de karşınıza burada böyle bir istek çıkmıyor. Sayfaya giriş sonrası üst kısımda bulunan araç kilometre sorgulama menüsüne giriş yapmanız gerekiyor. Burada açılan sayfada sorgulama yapmanız için ya aracın plakasını yada aracın şasi numarasını girmeniz yeterli oluyor. Araç şasi numaraları araçların üzerinde yazarken aynı zamanda ruhsatta da bulunuyor ki buradan da öğrenebiliyorsunuz. Sorgulama için sayfa sizden mail adresinizi istiyor. Buraya doğru adres girmeniz halinde size sonuçlar mail yoluyla da gönderiliyor ki tüm ayrıntıların üzerinde durulmuş.

EPTTAVM üzerinden araç sorgulama işlemi ücretli bir işlem. Burada yapacağınız her araç km sorgulama işlemi için 5 TL ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemi ise kredi kartı üzerinden yapılıyor. Bu ödeme için kart sahibinin adı soyadı, kart numarası, kullanım tarihi ve güvenlik numarasını girmenizin ardından telefon numaranızı onaylamanız halinde gelen şifreyi ilgili sayfaya işledikten sonra yapabiliyorsunuz.

Yine bu sayfa üzerinden isterseniz HGS etiketinize para yükleme, yılda iki kez ödenen MTV ödeme, aracınıza kesilen trafik cezalarını ödeme işlemleri de imkanlar arasında bulunuyor.

HGS Uygulaması İle Araç KM Sorgusu

PTT nin geliştirmiş olduğu HGS sistemi akıllı telefon uygulaması ile ceplere iniyor. Bu uygulamayı indirdikten sonra geçişlerinizi, ne kadar bakiye kaldığını kontrol edebiliyor aynı zamanda para yüklemesi de yapabiliyorsunuz. Bu uygulama EPTTAVM sayfasında olduğu gibi işliyor. Yani internet üzerindeki durum mobil uygulamaya yansıtılmış. Yine aynı bilgiler eşliğinde sorgulama yapıyorsunuz ve ücreti mukabilinde bilgilerinizi öğrenebiliyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler